...

Gelbėjimosi planas savarankiškai dirbantiems asmenims karantino metu

Verslas

2020.03.19

Autorius: Veronika Bielinytė

Temos: , , , .

Gelbėjimosi planas savarankiškai dirbantiems asmenims karantino metu

Agnė Pimpytė, Artūras Tukleris, Živilė Glaveckaitė, Aušra Maliauskaite-Embrekte ir Jolita Čėsnė „bzn start” koliažas

Dabartinėje situacijoje nerimas kyla visam verslui, ne tik turintiesiems savo įmones, bet ir tiems, kurie dirba sau ar tiesiog vykdo savarankišką veiklą. Kokias galimybes turi savarankiškai dirbantys asmenys ir kaip jie gali tvarkytis sunkiu metu? Šis segmentas didelis ir ypač tai jautru savarankiškai dirbantiems asmenims, kurie nuomoja patalpas, turi kreditorinių įsipareigojimų, bet šiuo metu negali teikti jokių paslaugų ir gauna lygiai nulį pajamų. Šias galimybes aptaria Nr. 1 žinių centro augančiam verslui „bzn start“ įkūrėja Živilė Glaveckaitė kartu su GLIMSTEDT darbo teisės ekspertais Aušra Maliauskaite-Embrekte ir Artūru Tukleriu bei mokesčių teisės ekspertėmis Agne Pimpyte ir Jolita Čėsne. 

Galės gauti išmoką

Lietuvoje daugiau nei 200 tūkst. asmenų užsiima individualia veikla pagal pažymą ar verslo liudijimą. Dažniausiai tokia veikla verčiasi pavėžėjai, grožio salonai, kosmetologijos kabinetai, fotografai, auklės ir daug kitų sričių atstovų. Šiuo metu numatyta, kad savarankiškai dirbantys asmenys gali kreiptis į Užimtumo tarnybą dėl išmokos. Savarankiškai dirbantis asmuo gali iki trijų mėnesių gauti 257 eurų siekiančią paramą per mėnesį, jeigu dėl karantino negali vykdyti savo veiklos. 

Asmuo turės atitikti tokias sąlygas: 

  1. savarankiškai dirbantis asmuo iki kreipimosi gauti išmoką faktiškai vykdė veiklą; 
  2. yra sumokėjęs visas privalomas mokėti socialinio draudimo įmokas už ne trumpesnį kaip trijų mėnesių laikotarpį per 12 mėnesių; 
  3. nedirba pagal darbo sutartį arba darbo santykiams prilygintų teisinių santykių pagrindu. Šios išmokos papildomos taisyklės, tikimės, netrukus bus detalizuotos poįstatyminiuose teisės aktuose. Kitais Užimtumo įstatymo pakeitimais numatytos papildomos užimtumo rėmimo sąlygos bedarbiams, taip pat įspėtiems apie atleidimą asmenims.

Galimybė atidėti mokesčius

Jei savarankiškai dirbantys asmenys susiduria su finansiniais sunkumais, jie galės atidėti mokesčių mokėjimą ar išdėstyti mokesčius sutartu grafiku, netaikant palūkanų.

Kaip kreiptis į mokesčių administratorių su prašymu atidėti arba išdėstyti susidariusią skolą (mokestinę nepriemoką):

1) prašymo pateikimas sustabdo mokėtinų sumų išieškojimą;

2) su mokesčių mokėtoju sudaroma mokestinės paskolos sutartis (toliau – MPS) ir mokesčiai mokami atidėtu (išdėstytu), sutartyje nustatytu individualiu grafiku; 

3) nebus skaičiuojamos palūkanos (sudarius MPS įprastai, palūkanos būdavo skaičiuojamos pagal Finansų ministerijos patvirtintus dydžius). 

Kaip galima sudaryti mokestinės paskolos sutartį?

Prašymas sudaryti MPS ir kiti prašymui nagrinėti reikalingi dokumentai (dokumentuose nurodoma skolos suma, pageidaujamas atsiskaitymų grafikas bei priežastys, kodėl šiuo metu nėra galimybės padengti visos mokesčio sumos) priimami elektroniniu būdu per VMI portalo „Mano VMI“ sritį. 

Priimant sprendimą dėl MPS sudarymo, VMI kiekvieną mokesčių mokėtojo prašymą ir situaciją vertina individualiai, remdamasi pateikta informacija ir vadovaudamasi patvirtintais kriterijais. Sprendimo priėmimas trunka iki 30 dienų nuo prašymo ir kitų dokumentų pateikimo dienos. Paskelbus teigiamą sprendimą dėl mokėjimo išdėstymo ar atidėjimo, asmuo MPS turi sudaryti per 10 darbo dienų.  MPS galima sudaryti ir dėl gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įmokų, kurių mokėjimo terminas yra š. m. kovo 16 diena. Tai ypač aktualu darbdaviams dėl nuo darbo užmokesčio išskaičiuojamo GPM.

Taip pat svarbu, kad VMI pratęsė metinio gyventojų pajamų deklaravimo ir GPM už 2019 m. sumokėjimo terminus iki 2020 m. liepos 1 dienos. 

Galimybė atidėti kredito įmokas

Gyventojai, kurie neteko darbo, negali vykdyti veiklos, prarado ne mažiau kaip trečdalį įprastai gaunamų pajamų, o turi būsto ar vartojimo paskolą, ar lizingo įmokas, gali kredito davėjo prašyti atidėti įmokų mokėjimą trims mėnesiams. Tokie pakeitimai numatyti vartojimo ir būsto kredito teikimo veiklą reglamentuojančiuose įstatymuose.

Kad būtų suteiktos vadinamosios kredito atostogos, turite pateikti rašytinį prašymą kredito davėjui dėl įmokų atidėjimo. Tuomet kredito davėjas turi priimti sprendimą ne vėliau kaip per 15 darbo dienų. Prašyme reikia nurodyti priežastį, dėl kurios kreipiatės ir dėl kokių priežasčių prašote atidėti įmokas.

Tokiu atveju, jei kredito davėjas atsisako atidėti kredito įmokas, tačiau manote, kad tam turite teisę, galite kreiptis į Lietuvos banką.

Ekspertai

Dr. Živilė Glaveckaitė

Dr. Živilė Glaveckaitė

„bzn start” įkūrėja, vadovė. / UAB „Glaveckaitė Media”

Aušra Maliauskaitė-Embrektė

Aušra Maliauskaitė-Embrektė

Asocijuotoji partnerė, advokatė / Advokatų kontora GLIMSTEDT

Artūras Tukleris

Artūras Tukleris

Vyresnysis teisininkas / Advokatų kontora GLIMSTEDT

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.