...

Darbdaviui atsiveria puiki galimybė motyvuoti darbuotoją

Verslas

2021.01.15

Autorius: Gustė Valantinavičiūtė

Temos: .

Darbdaviui atsiveria puiki galimybė motyvuoti darbuotoją

Aistė Pauliukaitė // Asmeninio albumo nuotr.

Kintant darbo sąlygoms, išlaikyti darbuotojus ir užtikrinti jų atsidavimą tampa vis sudėtingiau. Atsiranda vis didesnis susidomėjimas taikyti ilgalaikę motyvavimo priemonę – pensijų kaupimą darbuotojams. Su „Luminor investicijų valdymo“ pensijų produkto vadove Aiste Paliukaite kalbame apie tai, kokią naudą iš šios paslaugos gauna patys darbdaviai bei darbuotojai ir kaip pensijų kaupimo paslauga gali padėti išsaugoti darbuotojų motyvaciją ir lojalumą. Pašnekovės teigimu, šiais laikais norint išsaugoti darbuotoją, nebepakanka pasiūlyti konkurencingo atlyginimo bei įprasto naudų paketo.

Tokia paslauga Lietuvoje dar tik populiarėja

Kol kas Lietuvoje ši paslauga ne visuose sektoriuose yra vienodai populiari. „Luminor investicijų valdymo“ pensijų produkto vadovės A. Paliukaitės nuomone, šiuo metu didžiausią susidomėjimą darbuotojų pensijų kaupimo paslauga galima įžvelgti finansų, informacinių technologijų sektoriuose. „Pensijų kaupimas populiarėja ten, kur yra ryškesnis darbuotojų trūkumas ir talentų paieška sudėtingesnė“, – teigia pensijų produkto vadovė.

Pasak pašnekovės, praėjusiais metais atlikus apklausą pastebėta, kad didžioji dalis įmonių dažniau renkasi drausti pavienius įmonės darbuotojus. Tokią tendenciją galima sieti su šios paslaugos naujumu Lietuvoje bei pačių darbuotojų susidomėjimu: „Labai retas reiškinys, kad programa būtų taikoma visiems darbuotojams. Dažniau galima pastebėti, kad taikoma maždaug 30–50 arba 50–70 proc. darbuotojų.“

Taikomos mokestinės paskatos motyvuoja pasirinkimą

Kiekvienos įmonės vadovui svarbu žinoti, kokia galima nauda laukia jo įmonės, priėmus tam tikras naujoves. Šiuo atveju darbdaviui pravartu apsvarstyti darbuotojo pensijos kaupimo galimybę, nes šiais laikais išlaikyti esamus darbuotojus bei pritraukti naujų talentų tampa vis sudėtingiau. A. Paliukaitė teigia, kad draudimas, automobilis, telefonas jau tapo savaime suvokiamu dalyku, kurį turėtų gauti darbuotojas. Tad, norint išsiskirti, pritraukti naujų, talentingų darbuotojų, reikia peržvelgti savo siūlomą darbuotojų motyvavimo programą ir turėti ką nors išskirtinio. Darbdaviai šitaip gali pritraukti naujų darbuotojų bei didinti esamų lojalumą.

Dar vienas gana aktualus tokios paslaugos aspektas yra tas, kad ir pati valstybė tokioms įmonėms taiko lengvatas. „Jeigu įmonė moka įmokas į darbuotojų pensijų fondą, valstybė atleidžia nuo tam tikrų mokesčių“, – atskleidžia pašnekovė. Kalbant konkrečiau, darbdavio įmokos į pensijų fondą nėra apmokestinamos su darbo santykiais susijusiais mokesčiais (GPM, socialinio draudimo, garantinio fondo ir PSD įmokomis) ir pelno mokesčiu. Tačiau ši mokesčių lengvata galioja tik tuomet, kai bendra įmokų suma per mokestinį laikotarpį nėra didesnė nei 25 proc. per tą patį laikotarpį darbuotojui apskaičiuotų su darbo santykiais susijusių pajamų. Be to, pensijų produkto vadovė priduria, kad įmokoms į pensijų fondus nėra taikomi su darbo santykiais susiję mokesčiai: „Įprastiems piniginiams priedams, kitaip nei darbdavio įmokoms į pensijų fondus, su darbo santykiais susiję mokesčiai siekia apie 40 procentų.“

Pandemijos laikotarpis keičia motyvavimo priemones

Tiesa, dėl pandemijos populiarėjant darbui iš namų, darbuotojų pensijos kaupimo programa gali tapti vienu iš būdų išsaugoti darbuotojų lojalumą. Kaip teigia ir pati pašnekovė, nuotolinio darbo metu įvairios kitos motyvavimo priemonės – užkandžiai darbe, sporto klubo abonementai, komandos išvykos – tampa nebeaktualios. Todėl labai tikėtina, kad darbdavio pensija dirbant nuotoliniu būdu įgauna daugiau potencialo išlaikyti darbuotojų lojalumą.

„Mūsų inicijuota 2019 m. atlikta reprezentatyvi įmonių apklausa rodo, kad kaupimą siūlantys darbdaviai pastebi didesnį darbuotojų lojalumą, geresnį darbdavio įvaizdį, jiems yra lengviau išlaikyti ir pritraukti talentų“, – pasakoja A. Paliukaitė.

Svarbiausia – tinkamai pasirinktas paslaugos įgyvendinimo būdas

Kadangi pensijų kaupimas Lietuvoje vis dar gana naujas dalykas, ne kiekvienas darbdavys nusimano, kokiais būdais gali įgyvendinti šią paslaugą savo įmonėje. Pašnekovė pasakoja, kad būdų realizuoti pensijų kaupimo paslaugą yra įvairių. Vis dėlto pastebima, kad darbdaviai III pensijų pakopoje kaupti siūlo keliais pagrindiniais būdais. Dažniausiai pensijų įmokos mokamos kas mėnesį, rečiau – kas ketvirtį ar vieną kartą per metus. Pati pašnekovė remiasi „Luminor investicijų valdymo“ patirtimi ir teigia, kad darbdaviai dažnai linkę rinktis „užrakintus“ pensijų fondus – tokius, iš kurių negalima lėšų išimti anksčiau minimalaus pensijos amžiaus. Toks darbdavių pasirinkimas užtikrina, kad darbdavio mokami pinigai tikrai būtų skiriami pensijai ir netaptų papildomomis darbuotojų pajamomis. Tad šiuo atveju yra užtikrinamas skaidrus darbdavio ir darbuotojo bendradarbiavimas.

Be to, kiekvienam darbdaviui, kuris ketina imtis įgyvendinti pensijos kaupimo galimybes savo įmonėje, klausimų gali kelti finansinis šios paslaugos aspektas. A. Paliukaitė teigia, kad pervedamos sumos taip pat gali priklausyti nuo skirtingų aspektų, pavyzdžiui, darbuotojo gaunamos algos.

„Luminor investicijų valdymo“ pensijų produkto vadovė pasakoja, kad nemaža dalis įmonių renkasi mokėti vienodas įmokas visiems dalyvaujantiems darbuotojams, labai panaši dalis moka įmokas, siekiančias tam tikrą sutartą procentą nuo atlyginimo: „Dažniausiai kaupime dalyvauja ne visi, bet dalis įmonės darbuotojų, taigi darbdaviai skatina tik tuos darbuotojus, kuriems tai išties aktualu.“ Tad finansiniu požiūriu įmonės pačios sprendžia, kokią sumą pervedinės darbuotojui.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.