...

Antroji pandemijos banga: aktualios priemonės verslui

Verslas

2020.11.02

Autorius: Veronika Bielinytė

Temos: , .

Antroji pandemijos banga: aktualios priemonės verslui

asociatyvinė nuotr. pexels.com nuotr.

Į Lietuvą įsisukus antrajai COVID-19 pandemijos bangai, verslui vėl kyla daugybė klausimų dėl ateities, mokesčių, lengvatų ir valstybės pagalbos, išgyvenant nelengvą periodą. Ekonomikos ir inovacijų ministerijos atstovai dalinasi informacija, kokios galimybės šį kartą laukia Lietuvos verslo.

Paskolos ir subsidijos

Siekiant padėti dėl pandemijos sunkumų patiriančiam verslui, Ekonomikos ir inovacijų ministerija didžiausią dėmesį skirs dviem priemonėms: vėl ketinama atnaujinti lengvatinių paskolų nuo COVID-19 nukentėjusiems verslams teikimą ir praplėsti subsidijas galinčių gauti įmonių ratą. Šios priemonės labiausiai pasiteisino pirmosios bangos metu, nes  veikia greičiausiai ir efektyviausiai. Subsidijoms planuojama skirti iki 80 mln. eurų, paskoloms – iki 30 mln. eurų.

Antrosios bangos metu parama bus skiriama tikslingiau: tik nuo koronaviruso nukentėjusiems verslams. Siūloma, kad paramą gautų įmonės, kurių veikla būtų apribota, jų apyvarta sumažėtų daugiau nei 30 proc., o tokį kritimą patirtų 40 proc. viso sektoriaus bendrovių. Tačiau Ekonomikos ir inovacijų ministerija sieks, kad būtų galimybė įmonėms taikyti ir individualius kriterijus.

Planuojama, kad į subsidijas  galės pretenduoti visos įmonės, nepriklausomai nuo jų dydžio. Kaip ir pirmosios bangos metu, subsidijos dydis būtų siejamas su sumokėto Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dydžiu.

Atidėti mokesčiai ir prastovų klausimas

Šiuo metu ir iki pat sausio 1 d. visoms įmonėms galioja ta pati tvarka dėl prastovų ir subsidijų už jas. Prastovos tęsiamos ta pačia schema: 90 proc. mokama subsidija atlyginimams iki MMA, arba 70 proc. iki 1,5 MMA. Ta pati tvarka galioja ir mažųjų bendrijų nariams.

Verslas taip pat turės galimybę atidėti mokesčių mokėjimą iki kovo mėnesio. Tie, kuriems šis priemonė aktuali, turėtų  kreiptis tiesiogiai į VMI.

Paskolų ir kompensacijų galimybės

Iki šiol galioja kvietimai verslui kompensuoti dalį palūkanų už paskolas ir lizingą, dalį nuomos (nuo kovo iki rugpjūčio mėn. periodą). Taip pat yra teikiamos kelionių organizatorių prievolių įvykdymo užtikrinimo garantijos, paskolos turizmo ir apgyvendinimo paslaugų teikėjams. Vyksta skolinimo verslui per alternatyvius finansuotojus piemonė „Alternatyva“, Pagalbos veslui fondas, Portfelinės garantijos paskoloms 2.

Be to, galioja priemonės, kurios galiojo ir iki COVID-19 – tai: sutelktinės paskolos „Avietė“, Eksporto kredito garantijos, Individualios garantijos, Pasidalytos rizikos paskolos, „Atviras kreditų fondas 2“, Portfelinės garantijos paskoloms, Portfelinės garantijos lizingo sandoriams, Portfelinės garantijos faktoringo sandoriams, taip pat veikia Rizikos kapitalo priemonės.

Kalbant apie vieną iš programų pandemijos metu, sutelktines pakolas „Avietė“, pastebimas aktyvus domėjimasis šiomis galimybėmis. INVEGOS duomenimis, nuo balandžio mėnesio per sutelktinio finansavimo platformą „Finbee Verslui“ paskolas gavo 256 įmonės bene už 3 mln. eurų, iš kurių 2,23 mln. eurų sudarė priemonės „Sutelktinės paskolos „Avietė“ (toliau – „Avietė“) lėšos. Iš viso nuo „Avietės  priemonės pradžios, 2018 m. lapkričio mėn., beveik 7,7 mln. eurų išmokėta daugiau kaip 492 mūsų šalyje veikiantiems verslams.

Galimybių daugiau ir paprasčiau pasiskolinti SVV subjektams per sutelktinio finansavimo platformas atsirado INVEGAI laikinai papildžius priemonės „Avietė“ sąlygas. Pagal jas, šalia jau esamų sąlygų, iki šių. metų. pabaigos sutelktinio finansavimo platformos, įgyvendinančios priemonę, gali teikti paskolas, kurios iki 100 proc. finansuojamos iš „Avietės“ lėšų, bet ne daugiau kaip 25 tūkst. eurų. Per 6 mėnesių laikotarpį įmonė gali sudaryti dvi paskolos sutartis.

Jau įgyvendintos priemonės „Paskolos labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusiems verslams“, Apmokėtinų sąskaitų paskolos ASAP, gruodžio 1 d. bus baigta įgyvendinti subsidijų mikroįmonėms priemonė.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.