...

7 svarbūs dalykai, kad verslo pradžia būtų sėkminga

Verslas

2021.01.26

Autorius: Emilija Zareminaitė

Temos: .

7 svarbūs dalykai, kad verslo pradžia būtų sėkminga

D. Kačanauskaitė Asmeninio albumo nuotr.

Tie, kurie svajoja apie nuosavą verslą, žino, kad pirmasis žingsnis yra aiškaus veiksmų plano paruošimas. Viena jo neatsiejamų dalių – pradžiai reikalingų investicijų, planuojamo apyvartinio kapitalo bei grąžos valdymo ir tolesnių finansinių paieškų numatymas, kad verslo pradžia būtų sėkminga.

„Luminor“ Finansinių konsultacijų skyriaus vadovė Diana Kačanauskaitė sako, kad norintieji pradėti verslą dažnai vis dar neatsižvelgia į visas reikšmingas ir būtinas finansų apskaičiavimo dalis, o tai gali ne tik apsunkinti veiklos pradžią, bet ir nulemti galimą žlugimą. 

Finansų ekspertė pataria, ko reikia nepamiršti ir kruopščiai apgalvoti, sprendžiant apie investicijas verslo pradžiai ar jam įsibėgėjant.

1. Investicijų veiklos pradžiai apskaičiavimas

Ruošdami verslo planą pirmiausia įvertinkite, kokių išlaidų patirsite, norėdami pradėti veiklą. Tai ir bus suma, reikalinga verslo pradžiai. Tiesa, būtina nepamiršti numatyti bent 10 proc. neplanuotoms išlaidoms.

„Nuo verslo idėjos priklauso ir verslo pradžiai reikalinga investicijos suma. Pasaulyje yra labai įvairių verslų ir skirtingų idėjų. Vieniems veiklai pradėti užtenka kompiuterio ir savų žinių, kitiems reikia didesnių investicijų, jeigu, pavyzdžiui, norite ką nors gaminti, perdirbti ir pan. Nepamirškite vieno dalyko – didelė dalis smulkiojo verslo gali prasidėti tiesiog jūsų namuose, neretai ir vieno kambario bute“, – komentuoja D. Kačanauskaitė.

2. Pajamos: numatykite visus įmanomus scenarijus

Kai pirminių investicijų poreikis aiškus, laikas paskaičiuoti, kokius savo veiklos pardavimus realiuoju ir pesimistiniu atveju pavyktų pasiekti. Įvertinkite, kokią grąžą iš to gausite. Apskaičiuokite, kiek uždirbtų pinigų reikės panaudoti tolesnei veiklai vykdyti, o ką su laiku galima bus pasiimti sau.

„Galvodami apie verslo įgyvendinimą ir vykdymą, būtinai įsivertinkite, kuo jūsų verslas gali būti pranašesnis už konkurentų, apgalvokite, kaip pasieksite savo potencialius klientus, kokie tiekėjai jums reikalingi, kur jų ieškosite. Nusimatykite bent kelis tiekėjus, kad nebūtumėte priklausomi nuo vieno partnerio“, – patarimu dalinasi pašnekovė ir primena, kad itin svarbu laiku vykdyti mokestines prievoles ir atsiskaitymus su partneriais. Juk įmonės kredito istorija bus vertinama ateityje.

Ne mažiau reikšminga įvertinti, kokios realios galimybės jūsų pasirinktos veiklos rinkoje, kokią rinkos dalį norėtumėte ir galėtumėte pasiekti, kokių resursų tam reikia. 

„Kažin, ar verta planuoti uždirbti milijoną, jei jūsų prekė ar paslauga bus lengvai pakeičiama ir skirta tik labai mažai grupei pirkėjų. Tad išties svarbu kritiškai įvertinti ir suvokti, kiek rinkos galite atsiriekti. Atsižvelgiant į tai, galima planuoti veiksmus veiklai plėsti ar efektyvinti“, – pabrėžia finansų ekspertė.

3. Finansavimo paieškos

Neturintiesiems pinigų verslo pradžiai D. Kačanauskaitė rekomenduoja pradėti nuo kasdienio taupymo ir bandyti pasinaudoti valstybės įsteigtos verslo finansavimo įstaigos INVEGA lengvatine paskola verslo pradžiai iš verslo skatinimo programos. Su INVEGOS teikiama garantija galima pasiskolinti iki 25 tūkst. eurų.

Kitas būdas, pasak pašnekovės, yra ieškoti investuotojų, partnerių, kurie galėtų finansiškai prisidėti prie idėjos įgyvendinimo. Reikia nepamiršti, kad galima kreiptis ir į įmonę „Versli Lietuva“.

4. Jeigu reikia, koreguokite veiksmus

Pradėjus vykdyti veiklą, gali labai pasisekti ir verslas neš grąžą nuo pirmos dienos, tačiau gali nutikti ir taip, kad verslas negeneruos norimo rezultato ir ilgesnį laiką. 

„Ką tokiu atveju daryti? Ieškokite atsakymų, kodėl jūsų veiklai nesiseka. Gal trūksta žinomumo, gal paslauga ar prekė nepatrauklios išvaizdos, gal esate sunkiai pasiekiami dėl savo vietos ir neturite el. kanalų, gal jūsų paslaugos ar prekės kaina yra nepatraukli klientams, o gal jūsų kuriama vertė tiesiog pasislėpusi ir ją reikia aiškiau komunikuoti? Ieškokite atsakymų, kodėl nesiseka pasiekti savo kliento, ir bandykite spręsti šiuos trikdžius“, – ieškoti išeičių skatina finansų ekspertė.

6. Kai metas pagalvoti apie plėtrą – didesnės finansavimo galimybės

Paprastai stambieji Lietuvos bankai finansuoja verslus tik maždaug nuo dvejų metų veiklos. D. Kačanauskaitė sako, kad, atėjus pas finansuotoją, svarbiausia aiškiai apibrėžti, kokios sumos ir kokiam tikslui reikia. Tuomet specialistai galės užtikrintai patarti, kokios rūšies paskola bus tinkamiausia ir užtikrins mažiausias paskolos administravimo išlaidas.

„Investicijoms įgyvendinti galima rinktis Lietuvos bankų teikiamus investicinius kreditus verslui arba lizingą. Lizingas gali būti naudojamas ne tik transporto priemonėms, bet ir registruojamai įrangai ar kitai technikai įsigyti. Šios rūšies paskolų grąžinimas leidžia iš anksto planuoti reikiamas paskolos administravimo išlaidas“, – komentuoja finansų ekspertė.

Apyvartinių lėšų poreikiui užtikrinti, pašnekovės teigimu, verta rinktis tokios rūšies paskolą, kuri labiausiai atitiks konkretaus verslo poreikius. Galbūt tai bus paskola, kuriai grąžinti numatytos konkrečios įmokos ateityje, galbūt konkrečių pirkėjų ar tiekėjų sąskaitų finansavimas arba tiesiog limitas jūsų sąskaitoje kaip finansinė pagalvėlė, kuria naudositės, kai nesutampa išlaidų ir pajamų gavimo terminai.

Atminkite, kad tariantis su banku verta įvardyti, kokios sumos ir kokiam tikslui reikėtų, tuomet specialistas patars, kuri paskola tinkamiausia jūsų veiklai. Taip pat bus siekiama užtikrinti mažiausias paskolos administravimo išlaidas ir efektyviausią būdą pasinaudoti paskolos lėšomis.

„Luminor“ Finansinių konsultacijų skyriaus vadovė primena, kad, pasiskolinus verslo pradžiai ne itin patraukliomis sąlygomis, vos tik įmonei sueina dveji finansiniai metai, galima drąsiai kreiptis į stambiuosius skolintojus dėl paskolos refinansavimo. Tuomet daugeliu atvejų galima gauti patrauklesnes paskolos sąlygas ir refinansuoti turimus brangesnius įsipareigojimus.

7. Klausykitės ir bendradarbiaukite

„Nevenkite konsultuotis ir tartis su specialistais, klausykitės kitų verslininkų patarimų ir patirčių. Būtinai klausykitės savo kliento – jis jums pasakys, ko iš tiesų reikia, kad būtumėte dar patrauklesni“, – pataria finansų ekspertė.

Be to, kai verslas pradės nešti realią grąžą, įsivertinkite, ar reikia pinigus reinvestuoti ir plėsti savo veiklą, ar galite sau atsiriekti ir didesnį kąsnelį uždarbio.

Ekspertai

Diana Kačanauskaitė

Diana Kačanauskaitė

Finansinių konsultacijų skyriaus vadovė / „Luminor”

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.