...

3 pagrindinės fintech sektoriaus tendencijos

Verslas

2020.07.03

Autorius: bzn start

Temos: .

3 pagrindinės fintech sektoriaus tendencijos

Tolesnis dviženklis šalies fintech sektoriaus augimas, naujas startuolių ir bankų partnerystės etapas bei už šalies sienų pripažinimo sulaukiantys Lietuvoje sukurti produktai. Tokias pagrindines tendencijas rinkoje stebi finansinių technologijų ir tvarių inovacijų centras „Rockit“, pradedantis skaičiuoti antrus savo veiklos metus. 

„Džiaugiamės, kad per praėjusius metus „Rockit“ suteikiamomis galimybėmis pasinaudojo 47 kompanijos, o mūsų nariai pritraukė finansavimo už daugiau kaip 510 mln. eurų. Reikšmingai daliai bendruomenės narių padėjome praverti duris į platesnius vandenis tiek įgytų žinių bei patirties, tiek  finansine prasmėmis. Per centre vykstančias programas, renginius ir kitas iniciatyvas aktyviai stiprinome vietos startuolių bendruomenę ir pastaraisiais metais stebime sparčią Lietuvos fintech sektoriaus plėtrą“, – sako „Rockit“ vadovė Šarūnė Smalakytė. 

Pasak Š. Smalakytės, žengdamas į antruosius veiklos metus „Rockit“ planuoja platesnę ir intensyvesnę veiklą, kuri skatintų šalies fintech ekosistemos plėtrą ir atitiktų šio sektoriaus tendencijas. „Rockit“ šiuo metu išskiria tris pagrindines tendencijas.


  1. Dviženklė lietuviško fintech sektoriaus plėtra su Vilniumi priešakyje

Šiandien fintech sektoriuje Vilniuje dirba apie 2,4 tūkst. specialistų. Šįmet tai turėtų būti vienas iš sparčiausiai augančių sektorių, kuriame, nepaisant ekonominių sunkumų, tikimasi dviženklio darbo vietų augimo. 

Leidinio „Financial Times“ sudarytame perspektyvių fintech lokacijų reitinge Vilnius užima 2 vietą pagal veiklos sąnaudų efektyvumą. Šalies sostinė taip pat yra 4 vietoje pasauliniame 2020 m. Fintech indekse. Palanki reguliavimo aplinka, besiplečianti ekosistema ir aktyvi bendruomenė – tai pagrindiniai veiksniai, kurie turėtų užtikrinti lietuviško fintech sektoriaus sėkmę ateityje.

„Lietuva yra fintech valstybė, o Vilnius – fintech sostinė. Esame pirmi Europos Sąjungoje pagal licencijuotų fintech įmonių skaičių ir tai yra didžiulis pasiekimas per itin trumpą laikotarpį. Kai 2015 metais Vilniuje pradėjome aktyviau kalbėti apie fintech sektorių ir ėmėmės veiksmų, kad kuo daugiau tokių įmonių įsikurtų čia, nesitikėjome, kad po penkerių metų tapsime fintech lyderiais ir sau kelsime dar ambicingesnius tikslus. Džiaugiuosi, kad „Rockit“ yra visų šių teigiamų pokyčių priešakyje“, – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

„Rockit“ yra sukūręs Lietuvoje veikiančių fintech įmonių duomenų bazę, kurioje šiuo metu galima rasti 210 kompanijų, didžioji jų dalis įsikūrusios Vilniuje. Prognozuojama, kad per ateinančius metus šiame žemėlapyje turėtų atsirasti dar bent 30 šios srities naujokių.


  1. Naujas startuolių ir bankų bendradarbiavimo etapas

Iki šiol fintech startuoliai dažniau buvo laikomi bankų konkurentais, bet tokia nuostata keičiasi. Pasak Dovilės Grigienės, „Swedbank“ Lietuvoje vadovės, per artimiausius metus startuolių ir bankų bendradarbiavimas siekiant klientams pasiūlyti novatoriškų produktų turėtų duoti daugiau apčiuopiamų rezultatų, nes visus vienija bendras tikslas –  geriau atliepti klientų poreikius. 

„Skaitmeninės technologijos lemia didelį pokyčių tempą ir greitai kintančius vartotojų lūkesčius. Džiugu, kad fintech sritis Lietuvoje kartu su „Rockit“ bendruomene sparčiai auga, o šis augimas virsta naujomis ir aktualiomis idėjomis. Tikimės, kad šio bendradarbiavimo tarp banko ir startuolių dėka jau netolimoje ateityje galėsime kalbėti apie dar patogesnes finansines paslaugas“, – sako D. Grigienė.

„Swedbank“ šiandien suteikia galimybę pasinaudoti atvirosios bankininkystės sąsaja ir kartu su „Rockit“ nariais bei kitais fintech ekosistemos dalyviais testuoja idėjas ir plėtoja jungtinius sprendimus.


  1. Lietuviškų fintech kompanijų pasaulinio lygio inovatyvūs sprendimai

Pasak Š. Smalakytės, šiuo metu lietuviškos fintech kompanijos vysto pasaulio mastu konkurencingus sprendimus, apimančius didžiųjų duomenų, dirbtinio intelekto ar biometrinių priemonių sritis. Kelios didelį potencialą turinčios „Rockit“ narių plėtojamos idėjos:

  • Didžiųjų duomenų srityje „Peekdata.io“ plėtoja informacijos mainų tarp finansų rinkos dalyvių ir priežiūros institucijos sprendimą, už kurį yra laimėjusi Lietuvos Banko skelbtą „GovTech Lab“ iššūkį;
  • Startuolis „NEO Finance“, pelnęs Metų kompanijos paskolų, investicijų ir P2P srityje apdovanojimą, pirmasis Lietuvoje kredito reitingo skaičiavimui yra pasitelkęs dirbtinio intelekto technologiją;
  • Lietuvos metų fintech inovatoriais pripažinti „MANU Analytics“, analizuoja klientų elgseną pasitelkdami specialų dirbtinio intelekto algoritmą. Vartotojų elgsena tiriama analizuojant prisilietimus prie ekrano, rašymo greitį pildant internetinės paraiškos formos laukelius ir kitus susijusius aspektus. Tokia atlikta analizė leidžia finansų įmonėms realiu laiku sudaryti potencialių klientų profilius;
  • Startuolis „Ondato“, neseniai pritraukęs apie 0,5 mln. eurų investiciją, plėtoja B2B sričiai skirtą kliento pažinimo sprendimą, kuris yra pagrįstas biometriniais duomenimis ir dirbtinio intelekto technologijomis.

Savo ruožtu „Rockit“ per ateinančius metus planuoja surengti apie 150 renginių ir į juos sukviesti daugiau kaip 10 tūkst. žmonių. Naujose šio centro erdvėse, kurios neseniai buvo išplėstos iki 800 kv. m, leis suorganizuoti dar dagiau bendruomenei skirtų renginių, projektų ir hakatonų, pristatyti naujų tvarių inovacijų skatinimo iniciatyvų.  

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.