...

25 mln. eurų parama prekių ženklų ir dizainų apsaugai

Verslas

2023.02.07

Autorius: Veronika Bielinytė

Temos: .

25 mln. eurų parama prekių ženklų ir dizainų apsaugai

Erikas Saukalas, „Metida” advokatas Asmeninio archyvo nuotr.

Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnyba (ESINT) kartu su Europos Komisija 2023 metais tęsia projektą „Mažų ir vidutinių įmonių fondas“. Šis projektas skirtas suteikti finansinę paramą mažoms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ), norinčioms apsaugoti ir efektyviai valdyti savo intelektinę nuosavybę. Teisinių paslaugų grupė „Metida” yra viena tarp trijų didžiausių prekių ženklų ir dizainų atstovų Europoje, jos partneris, advokatas Erikas Saukalas dalinasi atsiradusiomis finansavimo galimybėmis ir kviečia kuo greičiau jomis pasinaudoti. Nereikėtų delsti, nes finansavimas skiriamas eiliškumo principu, tad geriau neatidėlioti. 

Galimybė stiprinti mažų ir vidutinių įmonių konkurencingumą

„Pasinaudojant šia galimybe, įmonė gali sutaupyti net iki 2350 €. Tai tikrai reikšminga suma, kuri ne  tik bus kompensuota, bet ir paskatins apsaugoti įmonės turtą – intelektinę nuosavybę“,    pasakoja E. Saukalas ir dalinasi reikalavimas.

Jei esate MVĮ, kviečiame nuo 2023 m. sausio 23 dienos iki 2023 m. gruodžio 8 d. paraiškas kompensacijai gauti ir susigrąžinti iki 2350  Eur:

  • 90 % „IP Scan“ intelektinės nuosavybės audito paslaugoms;
  • 75% prekių ženklų ir dizaino mokesčių už prekių ženklo ar dizaino apsaugą ES lygiu;
  • 75% prekių ženklų ir dizaino mokesčių už prekių ženklo ar dizaino apsaugą nacionaliniu ar regioniniu lygiu;
  • 50% už ES ribų taikomų tarptautinių prekių ženklo ir dizaino registravimo mokesčių sumos.

Atsižvelgdama į sudėtingą įmonių situaciją, kuri susiklostė dėl COVID-19 pandemijos Europos intelektinės nuosavybės tarnyba (EUIPO) kartu su Europos Komisija (EK) ir Europos Sąjungos valstybių narių intelektinės nuosavybės tarnybomis dar 2021 metais pradėjo įgyvendinti „Ideas Powered for Business SME Fund 2021“ programą. Jos tikslas buvo prisidėti prie mažų ir vidutinių įmonių (MVĮ) augimo ir konkurencingumo stiprinimo, suteikiant finansinę paramą MVĮ, norinčioms apsaugoti savo intelektinę nuosavybę (IN). Šiais metais intelektinės nuosavybės apsaugai kompensuoti numatytas 25 mln. eur fondas.  

2021 m. parama pasinaudojo daugiau nei 13 tūkst. įmonių 

Nuo pat projekto pradžios buvo pateikta beveik 13 000 prašymų finansinei paramai gauti iš 27 ES šalių. Didelis skaičius finansinės paramos prašymų buvo susiję su prekių ženklų registravimo kaštų kompensavimu – prašyta dėl daugiau kaip 21 000 prekių ženklų ir 5 000 dizainų. Europos Sąjungos įmonės kreipėsi dėl finansinės paramos siekdamos gauti ekspertinį turimos intelektinės nuosavybės portfelio vertinimą ir jo valdymą, paprašydamos finansinės paramos dėl 841 „IP Scan“ paslaugų suteikimo. Lietuvos MVĮ pateikė 645 prašymus kompensuoti prekių ženklų ir dizainų registravimo išlaidas (1230 ES, Lietuvos ir nacionaliniams prekių ženklams kitose ES valstybėse; 343 bendrijos ir nacionaliniams dizainams; 82 prašymai susigrąžinti „IP scan“ paslaugos išlaidų dalį).

2021m. programa buvo itin sėkminga, todėl 2022m. EUIPO ir EK įdiegė paprastesnę ir dar lanksčiau pritaikomą versiją – MVĮ fondą, kurio tikslas išliko toks pats – teikti finansinę paramą MVĮ veiklai susijusiai su IN pridedant naujovę – kompensacijas patentų registravimui. 

2022 m. parama pasinaudojo beveik 24 tūkst. įmonių

2022 metais skirtas biudžetas – 16 mln. eurų. Įmonės buvo kviečiamos kreiptis dėl dalies išlaidų kompensavimo susigrąžinant net 75 proc. prekių ženklų ar dizainų padavimo ir registracijos mokesčių nacionaliniu, regioniniu ir ES lygiu, taip pat buvo kompensuojama 50 proc. prekių ženklų ir dizaino mokesčių už ES ribų. Už intelektinės nuosavybės portfelio audito paslaugą buvo suteikiama net 90 proc. kompensacija.

Per beveik metus gauta 23 710 paraiškų kompensacijai gauti. 

Lietuvos MVĮ aktyvumas taip pat išaugo beveik trečdaliu – paduotos 951 paraiškos paramai gauti. Dėl kompensacijos už prekių ženklų, bendrijos dizainų registravimo ir „IP scan“ paslaugų paduotos 927 paraiškos, dėl nacionalinių patentų registravimo – 14 paraiškų ir 19 paraiškų paduota dėl abiejų kuponų. „Beveik 70 proc. paramos prašymų buvo paduota per atstovus, iš kurių 76 proc. padavė METIDA (500 paraiškų)”, – pabrėžia E. Saukalas . 

2022 metais gautas kuponas galiojo 4 mėn. su galimybe pratęsti dar 2 mėnesius, todėl procesas dar tęsiasi, bet iki metų pabaigos jau buvo išmokėta 10,1 mln. eurų. Lietuvos MVĮ gavo kompensacijų, kurių vertė 431.623 Eur, o vidutinė vienai MVĮ išmokėtos paramos suma siekė daugiau nei 660 eurų. 

Pasinaudokite galimybe apsaugoti savo intelektinį turtą pigiau

Šiemet kompensacijoms už intelektinės nuosavybės apsaugą skirta net 25 mln. eurų. Kaip ir ankstesniais metais finansavimas vyksta kuponų principu. Sumažėjo tik maksimali kompensacijos suma – „IP scan“ paslaugos gali būti kompensuojamos iki 1350 Eur, o prekių ženklų ir dizainų registracija – iki 1000 Eur. Finansavimas iš MVĮ fondo bus teikiamas kaip intelektinės nuosavybės kuponai, kuriais bus bendrai finansuojami dviejų rūšių veiksmai.

 

“Mažų ir vidutinių įmonių fondo 2021-2022 m. rezultatai parodo, kad šis projektas buvo itin sėkmingas. Didėjo tiek iš visos Europos Sąjungos bendras paduotų prašymų skaičius, tiek iš Lietuvos. 2022 m. skirtas biudžetas 16 mln. eurų buvo išnaudotas anksčiau negu planuota, todėl finansavimas buvo sustabdytas lapkričio mėn., nors turėjo tęstis iki gruodžio. Šiais metais skirta dar didesnė paramos suma – 25 mln. eurų, tačiau auga ir susidomėjimas iš įmonių pusės. Lietuvos įmonės dėl paramos gavimo konkuruoja su įmonėmis iš visos Europos Sąjungos, todėl siūlau paskubėti ir kreiptis dėl paramos kuo anksčiau. METIDA specialistas suteiks visas būtinas konsultacijas, užpildys dokumentus paramai gauti ir užtikrins, kad parama Jus pasiektų” – sako E.Saukalas. 

E. Saukalas žinodamas įmonių patirtį, neabejoja, kad  kyla klausimų, kviečia pasikonsultuoti, kaip taisyklingai viską atlikti, kad būtų galima pretenduoti į kompensaciją. Konsultacijai galite registruotis čia.

Ekspertai

Erikas Saukalas

Erikas Saukalas

Advokatas, Partneris, Prekių ženklų ir dizaino teisės departamento vadovas / METIDA

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.