...

Kovojant su stresu, svarbu tinkamai pamaitinti smegenis

Verslas

2021.02.07

Autorius: Aušra Matulaitytė

Temos: .

Kovojant su stresu, svarbu tinkamai pamaitinti smegenis

asociatyvinė nuotr. Pexels.com nuotr.

Moksliškai įrodyta, kad tarp streso ir mūsų fizinio kūno yra labai stiprus ryšys, pavyzdžiui, raumenų įtampa yra tam tikra refleksinė reakcija į stresą – tai kūno būdas apsisaugoti nuo pavojų. Kovoje su stresu ne ką mažiau svarbu ir tinkamai pasirūpinti smegenimis.

Dirbant kompiuteriu, kartais gali atrodyti, kad kankina skausmas pakaušyje ar apatinėje nugaros dalyje. Streso ir galvos skausmo santykiai yra tokie stiprūs, kad turi savo terminą „įtampos galvos skausmai“. 

Stresas sukelia net virškinimo problemų. Tai keičia skrandžio rūgšties koncentraciją ir gali sukelti pilvo pūtimą, mėšlungį, viduriavimą, vidurių užkietėjimą, dirgliosios žarnos sindromą ir net opas. Be to, stresas sutrikdo insulino gamybą organizme, o tai gali sukelti diabetą, insultą bei infarktą.

Įrodyta, kad sveika mityba užkerta kelią visiems šiems kenksmingiems fiziniams poveikiams ir netgi sulėtina senėjimo procesą. Tinkama mityba – lengvas būdas kontroliuoti neigiamus veiksnius. 

Laikydamiesi sveikos mitybos, ne tik tapsite sveikesni, bet ir būsite efektyvesni lyderiai, todėl pateikiame keturis žingsnius, kaip sukurti sėkmingą mitybos planą.

Pirmenybę teikite pusryčiams

Svarbu tinkamai pradėti dieną. Ne vienas mitybos specialistas patvirtins, kad turėtume įprasti valgyti pusryčius. Praleidus pusryčius, gali būti sudėtinga išlaikyti stabilų cukraus kiekį kraujyje. Tačiau labai svarbu, ką dėsime į savo kūną. 

Patariama rinktis daug skaidulų turinčius maisto produktus: dribsnius, avižinę košę, viso grūdo duoną ir šviežius vaisius. Maistas, kuriame gausu skaidulų, virškinamas lėtai ir ilgiau išlieka sotumo jausmas. Tai leidžia išlaikyti susikaupimą ir sumažinti nerimo bei streso lygį dienos metu. 

Pusryčiai tikrai yra svarbiausias dienos valgis, tačiau tuo viskas nesibaigia. Turėtume nuolat maitinti savo kūną ir protą. Nustatyta, kad badavimas kontroliuojant cukrų ir svorio netekimas gali neigiamai paveikti protą ar net santykius su komanda, todėl svarbu tinkamai įvertinti glaudų skrandžio ir proto ryšį.

Ribokite rafinuotą cukrų ir perdirbtus maisto produktus

Įrodyta, kad tam tikri maisto produktai yra toksiški smegenims. Vertėtų vengti rafinuoto cukraus ir maisto produktų, kuriuose yra didelis baltojo cukraus kiekis. 

Dar vienas nematomas priešas – užkandžių pardavimo automatai su produktais, kuriuose daug cukraus. Rekomenduojama vengti maisto produktų, turinčių aukštą glikemijos indeksą, pavyzdžiui, kepinių, gaiviųjų gėrimų ir greitojo maisto. Vietoj jų rinkitės vaisius, medų ar klevų sirupą arba ieškokite natūralių baltymų, kurie padės auginti raumenis.

Rafinuoti cukrūs suteikia greitos energijos, tačiau jie greitai pakelia cukraus kiekį kraujyje, o kai cukraus kiekis kraujyje sumažėja, antinksčiai išskiria streso hormoną kortizolį. Nukentės jūsų, kaip lyderio, pozicija. Būsite piktesni per pokalbius, suprastės santykiai ir negalėsite priimti teisingų sprendimų, kuriais jūsų komanda pasitiki.

Nepamirškite omega-3 riebalų rūgščių

Omega-3 riebalų rūgštys yra dovana bet kuriam lyderiui, todėl nepamirškite įtraukti jų į savo mitybą. Riešutai, avokadai ir sėklos, įskaitant linų sėmenis, šalavijų sėklas ir graikinius riešutus, yra mūsų draugai ir partneriai. Žinoma, kad riešutai apsaugo širdį ir juose yra daug antioksidantų. Graikiniai riešutai yra gausus omega-3 riebalų rūgščių šaltinis, kuris gali sumažinti širdies ligų riziką ir bendrą cholesterolio kiekį. 

Pastebėta, kad omega-3 padeda stabilizuoti antinksčių hormonus ir neleidžia jiems per daug pakilti, ypač kai esate įsitempę. Stresas taip pat gali padidinti tam tikrų maistinių medžiagų – vitamino C, vitamino B, seleno ir magnio – poreikį.

Ribokite kofeino ir alkoholio vartojimą

Natūralu, kad daugiau dirbdami trokštame maisto, kuriame yra kofeino, pavyzdžiui, kavos, arbatos, gaiviųjų gėrimų ir šokolado, tačiau svarbu pripažinti, kad šie maisto produktai gali pakenkti savijautai. Kofeinas stimuliuoja kortizolio, pagrindinio organizmo streso hormono, gamybą ir sukelia nerimą. 

Taip pat turėtumėte pagalvoti apie tai, kada vertėtų vartoti alkoholį. Alkoholis veikia slopinamai ir raminamai, todėl gali kilti pagunda po sunkios dienos išgerti porą taurių vyno ar bokalą alaus, tačiau alkoholio vartojimas gali pakenkti jūsų, kaip lyderio, pozicijai.

Valgymo įpročiai ir streso lygis organizme žengia koja kojon. Kai patiriame stresą, natūralu, kad norime ieškoti desertų, greitojo maisto ir alkoholio, tačiau šie maisto produktai gali sukelti priklausomybę ir pakenkti organizmui, todėl rekomenduojama rinktis sveikesnes alternatyvas. Kurdami savo kūną sėkmei, sumažinsite stresą, pagerinsite produktyvumą ir sustiprinsite santykius su komanda.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.