...

Karjeros pokyčiai: kaip ir kam pasiruošti?

Verslas

2019.11.12

Autorius: Edita Karčiauskaitė, Ieva Kniukštienė

Temos: .

Karjeros pokyčiai: kaip ir kam pasiruošti?

Šiuolaikinis darbuotojas, regis, turi visas galimybes keisti savo darbo kryptį, tačiau kartais pristinga drąsos ir žinių, kaip tai padaryti. Rinkodaros specialistė Ada Mockutė, skaitysianti pranešimą renginyje „Išdrįsk pradėti“, pateikia keletą patarimų, kad pokyčiai būtų lengvesni.

Išsiaiškinti norus

Niekas nenori darbo, kuris taptų kančia, tad, prieš keičiant veiklos sritį, vertėtų atlikti paruošiamuosius darbus ir išsiaiškinti savo tikruosius pomėgius, norus ir galimybes.

„Dažniausiai motyvacija keisti darbą, deja, nepagrįsta analize ar apmąstymais, ko gi iš tiesų norisi iš naujos darbovietės, bet daug dažniau pokyčiui ryžtamasi bėgant nuo keblumų ar poreikių neatitikimo dabartinėje situacijoje. Dažniausiai statistiškai pateikiamas atsakymas apie darbo pokyčius yra geresnė alga, geresnės karjeros perspektyvos ar didesni nauji iššūkiai, tačiau psichologai teigia, kad vienos pagrindinių demotyvacijų darbe – tai prasmės ir saviraiškos trūkumas“, – atskleidžia pašnekovė.

Ar įmanoma būti visiškai patenkintiems?

Nors stereotipas apie svajonių darbą ir karjerą yra įsigalėjęs, pašnekovė teigia nė karto nesutikusi žmogaus, kuris būtų visiškai patenkintas vykdoma veikla.

„Manau, kad tai labai normalu. Dažniausiai problemų kyla, kai darbo pobūdis iš esmės neatitinka lūkesčių, žmogaus stiprybių ar norų. Ir čia vėl reikia atlikti gana nemalonų darbą – gerai ir nuoširdžiai paanalizuoti savo galimybes ir stiprybes. Labai dažnai žmogus save ištreniruoja daug ką daryti gerai ar net puikiai, tačiau veiklos, kuri jam arčiau širdies, jis visada imsis daug noriau, atliks ją daug kokybiškiau, greičiau ir su didesniu atsidavimu“, – sako A. Mockutė.

Stipriųjų savybių atskleidimas

Anot specialistės, vienas pirmųjų žingsnių, padedančių išsigryninti savo stipriąsias puses darbe ir pažinti save, tai įvairūs asmenybės testai.

„Ar tai būtų DISC asmenybės testas, ar Myers ir Briggs 16 asmenybių testas, nė vienas nėra konkretus atsakymas į visus klausimus, tačiau gali suteikti įdomių ir kartais gana stebinančių įžvalgų apie mus, mūsų motyvaciją, darbą su kitais bei reakcijas į aplinką“, – teigia pašnekovė.

Ji pataria nepamiršti ir dažnai įmonėse taikomos SSGG analizės (stiprybės, silpnybės, grėsmės ir galimybės), pasitelkiant savęs vertinimą skirtingose situacijose.

„Geriausia būtų analizę atlikti užsidedant „skirtingas kepures“, pavyzdžiui, analizuojant save dabartiniame darbe, namuose, kaip šeimos narį, kitoje jums dažnoje aplinkoje. Dažnai šis pratimas atskleidžia, kad tam tikros aplinkybės apriboja mus ir neleidžia visiškai atsiskleisti arba, priešingai, tam tikros sąlygos mums padeda sužibėti ir būti ypač efektyviems“, – tikina rinkodaros specialistė.

Kaip sudominti darbdavį?

Tenka pripažinti, kad kartais svajonės keisti karjerą gali likti tik svajonių lygyje, jeigu nepavyks rasti darbdavio, kuris patikės jūsų galimybėmis. Žinoma, visada galima imtis individualios veiklos, tačiau net tada gali prireikti verslo partnerių, kuriuos teks įtikinti savo gabumais.

„Aš manau, kad kiekvienas žmogus ir kiekviena organizacija turi savo istoriją. Todėl labai svarbu mokėti ją papasakoti ir sudėti pagrindinius akcentus taip, kad jūsų istorija sudomintų būsimą darbdavį. Prieš siunčiant savo CV ar einant į darbo pokalbį, visada labai rekomenduoju paieškoti informacijos apie organizaciją, paskutines naujienas. Tai padeda bent šiek tiek suprasti, kokioje aplinkoje ir situacijoje šiuo metu yra organizacija ir kokio tipo žmonių jiems reikia. Vienoms gali reikėti žmonių, prisitaikančių prie begalinės dinamikos ir tempo, kitoms – struktūrą kuriančių ir sistemas galinčių įtvirtinti kandidatų. Žinodami savo stipriąsias savybes, daug lengviau ir ramiau galėsite save pristatyti ir darbo pokalbio metu. Dažna klaida, kai žmogus prisistato per daug kukliai ir savikritiškai arba pasąmoningai pateikia save taip, kaip jaučia, kad jis bus geriau įvertintas“, – pasakoja A. Mockutė.

Svarbiausi žingsniai

Pokalbio pabaigoje pašnekovė linki visiems įgyvendinti tokius savo karjeros posūkius, kurie leistų kuo geriau realizuoti save bei savo idėjas, ir nebijoti rizikuoti.

„Turbūt geriausias patarimas, kurį esu gavusi šiuo klausimu: nebijoti ir bandyti. Kartais tai tampa labai sunku ir dėl įvairių įsipareigojimų, aplinkinių nuomonės ar tiesiog paprasčiausios nežinios, kaip viskas bus. Tačiau niekas kitas už mus nenuspręs, kokia veikla mums labiausiai tinka, kaip savo energiją, žinias ir įgūdžius galime panaudoti geriausiai ir kaip kurti savo karjerą. Taigi manau, kad pagrindiniai žingsniai – rimtai padirbėti su savimi ir suprasti savo dabartinius poreikius, įvardyti tai, kas jums teiks ilgalaikę motyvaciją, ir tiesiog bandyti.

Kiekvienas iš mūsų turi begalinį potencialą ir galimybes, tik reikia jas tinkamai atskleisti ir pristatyti su dideliu noru bei entuziazmu. Tada tikrai pavyks atrasti sau tinkamiausią veiklą“, – įsitikinusi A. Mockutė.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.