...

Kaip tinkamai ir efektyviai organizuoti smegenų šturmą?

Verslas

2013.01.21

Autorius: Justina Ūsaitė

Temos: , .

Kaip tinkamai ir efektyviai organizuoti smegenų šturmą?

Smegenų šturmu vadinamose sesijose grupė žmonių generuoja idėjas. Kaip surengti efektyvų smegenų šturmą? flickr.com nuotr.

Ar susimąstėte apie šios kūrybinės technikos naudą savo verslui? Smegenų šturmu (angl. Brainstorming) vadinamose sesijose grupė žmonių generuoja idėjas. Net Nobelio premijų laureatais paprastai tampa žmonių grupės, o ne pavieniai asmenys. Akivaizdu, kad kelios galvos sumąsto daugiau negu viena! Pateikiame 8 patarimus, padėsiančių surengti efektyvų smegenų šturmą.

1.Aiškiai apibrėžkite sesijos tikslą. Konkreti, suprantamai suformuluota užduotis padeda sesijos dalyviams nusiteikti tikslingam darbui. Visi gali susikoncentruoti, nesiblaškyti. Kuo konkretesni klausimai, tuo rezultatyvesni atsakymai. Juk geriau viena puikiai išspręsta problema nei kelios pradėtos, bet nebaigtos spręsti! Be to, neaiškiai suformuluotas tikslas erzins ir vargins dalyvius, sesija gali pernelyg užsitęsti.

2.Skatinkite pateikti kuo daugiau idėjų. Palaikykite entuziazmą, lengvumą tarp grupės dalyvių. Smagiai ir nekritiškai sutikite išreikštas idėjas. Neįžeisdami pasiūlykite jas plėtoti. Skatinkite ir praktiškas, racionalias, ir visiškai nerealias idėjas. Juk smegenų šturmo sesijoje blogų idėjų tiesiog nebūna!

3.Skirkite laiko ir idėjų kūrimui, ir plėtojimui. Sugeneruokite kiek įmanoma daugiau idėjų per 20–30 minučių. Tai padaryti padės tikslingų klausimų formulavimas, uždavimas. Sukelkite diskusiją, paskatinkite žmones dalytis mintimis. Likusį susitikimo laiką skirkite idėjų plėtojimui. Tokio grafiko laikytis nebūtina. Tiesiog paskatinkite dalyvius ne tik kurti naujas, bet ir papildyti, plėtoti kitų išsakytas mintis.

4.Nekritikuokite idėjų. Niekas taip nenumuša idėjų kūrimo ūpo kaip kritika ar net idėjų ignoravimas. Proto šturmo sesijos organizatorius turėtų pasirūpinti, kad idėjos būtų reiškiamos ir priimamos geranoriškai, nebūtų kritikuojamos. Keletas idėjų atmetimo priežasčių: neaiškus ar nepakankamas idėjos pagrindimas, per didelio ar per mažo idėjų skaičius teikimas, komandos narių priešiškumas vienas kito atžvilgiu, asmenų, o ne idėjų konkuravimas.

5.Suteikite galimybę kiekvienam pasisakyti. Atsižvelkite, kur ir su kokiais žmonėmis dalijatės idėjomis. Ar tai seni kolegos, o gal mažai pažįstami žmonės? Kokioje aplinkoje, darbe dirbate? Taip pat, kai sugalvojate daugybę idėjų ir trokštate jomis pasidalyti su kitais, neskubėkite. Įsitikinkite, kad nepertraukiate kito žmogaus.

6.Duokite žmonėms laiko. Efektyvesnis rezultatas gaunamas tada, kai žmonės prabyla laisvai, patys. Agresyvus konkretaus žmogaus kvietimas pasisakyti, ypač mažai pažįstamų žmonių grupėje, sukelia jo gynybiškumą, vidinio užsiblokavimo reakciją. Tokie blokai ardo kūrybiškumą. Pradžioje pateikite savo idėjų ir paklauskite, ką apie jas mano susirinkusieji. Galite užduoti dalyviams paskatinančių, diskusiją keliančių klausimų, tačiau neverskite jų kalbėti, jei jie kol kas to nenori.

7.Ilgoje sesijoje darykite pertraukas. Jos padės dalyviams atsipalaiduoti ir pailsėti. Žmonės įgaus naujų jėgų kurti pailsėję, užkandę, išgėrę kavos ar vandens, pakalbėję nesusijusiomis su diskusija temomis. Per per ilgos sesijos organizuoti nereikėtų (skaitykite pirmąjį punktą).

8. Apibendrinkite rezultatus. Sesijos organizatorius turėtų trumpai pristatyti, kas buvo sukurta, koks šios sesijos rezultatas. Pateikite tolesnio tyrinėjimo gaires ar paskirkite kitą susitikimą. Padėkokite sesijos dalyviams. Taip pat pasistenkite, kad visi jaustųsi pasakę, ką norėjo, kad ir kitame susitikime komanda būtų atsipalaidavusi ir pasirengusi kūrybiniam darbui.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.