...

Kaip su jais dirbti? Naujoji karta: išsilavinę, pasitikintys savimi, technologiškai išprusę, ambicingi

Verslas

2014.04.01

Autorius: Agnė Žilevičiūtė

Temos: , .

Kaip su jais dirbti? Naujoji karta: išsilavinę, pasitikintys savimi, technologiškai išprusę, ambicingi

Viena iš pagrindinių šiuolaikinio jaunimo bendravimo priemonė - socialiniai tinklai flickr.com nuotr.

Darbo rinka atsigauna. Kiekvieną dieną naujų darbo skelbimų į valias, tik rinkis. Vaizdas tikrai mielas akiai, tad nestebina aplinkinių svaisčiojimai: „Kaip jaunimas negali rasti darbo? Tegul daugiau pasijudina, o ne prie kompiuterio sėdi!“ Taip ir išryškėja keli jaunuolių tipai. Vieni nuolat mina darbdavių slenksčius, vis negaudami teigiamo atsakymo, o kiti naujoje darbo vietoje negali išsėdėti net per bandomąjį laikotarpį. Vyresnioji karta tokius jaunuolius bado pirštais ir priekaištauja, kad rinkoje neliko žmonių, kurie galėtų ir norėtų dirbti. Viskas pažįstama? Gal esate darbdavys, pliekiantis naivų jaunimą, o gal tas jaunuolis, kuris nežino, ko nori, ir vis ieško savo pašaukimo? Kodėl tokie keisti dalykai dedasi darbo rinkoje, padėjo išsiaiškinti verslo valdymo konsultantas, personalo atrankos ekspertas Saulius Jovaišas.

Jaunuoliai, pykstantys ant viso pasaulio, kad niekas jų nesupranta, nesiklauso ir visaip engia, nors yra išprusę ir gabūs, vadinami naująja Y karta, kuriai normalu nežinoti, ko nori, nes gyvena, kad sužinotų. „Šiai naujajai kartai vienas iš svarbiausių kriterijų renkantis darbą yra projekto įdomumas. Vyresnės kartos žmonėms šis kriterijus yra penktoje vietoje pagal svarbą, o šiai kartai – vienas iš svarbiausių. Jiems turi būti įdomi veikla, kurios imsis. Ši karta vargu ar bus lojali darbdaviui, ji bus lojali projektams. Kai projektas atsibosta, jie eina kitur“, – sakė S. Jovaišas.

 

Norėtųsi, kad darbdaviai pabandytų suprasti šią kartą, kurią jiems reikia samdyti, ir nepulkų jų keisti. Žinoma, jūs vis tiek anksčiau ar vėliaus tai darysite, bet prieš tai turite pabandyti suprasti juos tam, kad rastumėte atsakymą, kaip kalbėti su tais žmonėmis, ką jiems pasakyti, kad jumis patikėtų. Supraskite, kodėl jie yra tokie ir kaip prie jų galima prieiti.

S. Jovaišas

 

Jauni žmonės turi nepagrįstų iliuzijų ir lūkesčių. Taip, mes tikime, kad galime keliais pirštų spragtelėjimais pakeisti pasaulį, tik mums reikia laisvės, paskatinimo ir, kaip Saulius pasakytų, „laikų“. Mus augino ir formavo internetas, kuriame viskas paprasčiau ir didesnė galimybė sulaukti dėmesio, kurio vėliau reikalaujame net ir darbe.

„Jaunimas bendrauja per tarpininką – per socialinius tinklus ir telefonu, tokiose terpėse visada galima neskausmingai nutraukti bendravimą. Tai formuoja įsivaizdavimą, kad bet kada galima viską sutvarkyti ar pradėti iš naujo. Tačiau normaliuose santykiuose taip nebūna“, – Saulius paaiškina, kodėl išnyko baimė keisti darbo vietą ir reikšti jausmus.

Darbdavius erzina, kad jauni žmonės reikalauja pripažinimo ir įvertinimo avansu, nors dar nieko doro nenuveikė. Įprasta, kad darbdavys tokį jaunuolį išspiria pro duris. Šiuo atveju pralaimi abi pusės. Jūs neturite gabaus darbuotojo, kuris gali prisitaikyti prie greitų rinkos pokyčių, o jaunuolis geriau vėl sėdės tėvams ant sprando, nei eis dirbti ten, kur neįdomu. Situacija įgavo tokį pagreitį, kad apie tai garsiai kalba specialistai ir verslininkai, kurie jau suvokė, kad kito varianto nėra, tik išmokti dirbti su šiais gabiais, bet įžūliais žmonėmis.

„Jeigu jūsų nesupranta taip, kaip norite, dar nereiškia, kad nesupranta iš viso. Norėtųsi, kad darbdaviai pabandytų suprasti šią kartą, kurią jiems reikia samdyti, ir nepulkų jų keisti. Žinoma, jūs vis tiek anksčiau ar vėliaus tai darysite, bet prieš tai turite pabandyti suprasti juos tam, kad rastumėte atsakymą, kaip kalbėti su tais žmonėmis, ką jiems pasakyti, kad jumis patikėtų. Supraskite, kodėl jie yra tokie ir kaip prie jų galima prieiti. Visoms kartoms reikia stipriai ugdyti gebėjimą suprasti ir valdyti jausmus, pažinti žmones. Šie dalykai ilgainiui mus stipriai suartins. Pagrindinis įrankis, padėsiantis abiem pusėms pasiekti rezultatą, – mokėjimas klausytis. Taip jūs išugdysite savo emocinę kompetenciją, kurios prireiks ateityje“, – tokiais paprastais, bet reikšmingais patarimais pokalbį baigė S. Jovaišas (nuotr. aukščiau).

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.