...

Iššūkiai, laukiantys verslo, kai į jį investuoja rizikos kapitalo fondas

Verslas

2015.02.20

Autorius: Marija Rudzevičiūtė

Temos: .

Iššūkiai, laukiantys verslo, kai į jį investuoja rizikos kapitalo fondas

Rizikos kapitalo fondo investicijos pritraukimas - tarpinė bendrovės pergalė. BFL/ Vyginto Skaraičio nuotr.

„Rizikos kapitalo fondo investicijos pritraukimas dažnai minimas kaip tarpinė bendrovės pergalė. Tai dažniausiai reiškia ne tik gautas fondo lėšas, bet ir galimybę pasinaudoti investuotojo žiniomis, patirtimi, kontaktais, taip pat papildomą patikimumą kitiems rinkos dalyviams: klientams, tiekėjams ar potencialiems darbuotojams. Tačiau gaudama šias privilegijas bendrovė gali susidurti ir su tam tikrais iššūkiais“, – sako „BaltCap“ asocijuotasis direktorius Šarūnas Stepukonis.

Mąstysena

Ekspertas iškart dalijasi patarimu: „Rizikos kapitalo fondai puoselėja į rezultatus orientuotą mąstyseną. Trumpai tariant, tai reiškia atsikartojantį ir tvarų procesą siekiant pagerinti veiklos rezultatus. Tačiau tai nėra vien pelno siekimas, o labiau organizacinis polinkis aktyviai ieškoti problemų sprendimo būdų ar galimybių, nei tiesiog reaguoti į įvykius. Šis atskaitomybės reikalavimas turi tam tikrą organizacinės kultūros iššūkį, nes toks veiksmas be priežasties, prasidėjęs tarp aukščiausio lygio vadovų, turi nusileisti žemyn: vadovai pradeda reikalauti atskaitomybės iš savo pavaldinių, geriau perteikia jiems keliamus tikslus ir sukuria nuolat atsinaujinančią, į rezultatą orientuotą įmonės kultūrą.“

Siūlau į būsimą partnerystę su fondu žiūrėti kaip į vestuves. Tai labai rimtas sprendimas, nes su fondu reikės kartu gyventi, susidraugauti ir kurti ilgalaikius santykius. O tai, žinoma, yra nuolatinis darbas.

N. Kiuberis

Partnerystė

„Rizikos kapitalo fondui investavus į bendrovę, neišvengiamai susiduria dvi veiklos kultūros: senoji, išpuoselėta įmonės įkūrėjų, ir ta, kurią atsineša finansinis investuotojas. Nuo to, kaip sėkmingai įmonės įkūrėjai, vadovybė bei rizikos kapitalo fondas apsišlifuos ir sukurs naują veiksmingos komunikacijos bei atskaitomybės terpę, priklausys ir tolesnė partnerystė. Veiksmingas partnerių bendravimas užtikrina greitą sprendimų priėmimą, abipusį pasitikėjimą bei fondo pridėtinės vertės panaudojimą“, – įsitikinęs Š. Stepukonis.

Strateginis vikrumas

„Jaunas verslas veikia ganėtinai neapibrėžtoje ir kintančioje aplinkoje, sudarytoje iš daugybės alternatyvių plėtros ir augimo būdų, – sako finansų ekspertas. – Komandos gebėjimas įžvelgti ir ryžtingai sureaguoti į pokyčius rinkoje, klientų poreikius, turimus bei trūkstamus išteklius ir atitinkamai pakoreguoti būsimus veiklos žingsnius yra vienas didesnių iššūkių, kuriam reikia neįprasto mąstymo.“

Augimo skausmai

Š. Stepukonis patikina: „Sparti verslo plėtra yra procesas, patikrinantis vadovų įgūdžius bei lyderystės savybes. Gebėjimas augant atitinkamai koreguoti organizacinę struktūrą ir suburti tinkamą komandą naujoms pozicijoms užimti, jiems skirti užduotis yra toks pat svarbus kaip pardavimo auginimo ar veiklos finansavimo iššūkiai. Taip pat svarbu, kad įmonė tinkamai sukurtų veiklos procesus bei tvarką ir užtikrintų jų laikymąsi. Tai yra nemažas iššūkis jaunoms bendrovėms.“

Svarbiausia – suvaldyti pinigų srautą

Kad po rizikos kapitalo fondo investicijų jaunas verslas susiduria su aibe iššūkių, patvirtina ir įmonės „Yglė pastatų valdymas“ pardavimo vadovė Agnė Bartašiutė: „Pastatų valdymo verslo sėkmę labiau nei bet kurioje kitoje srityje lemia joje dirbantys žmonės, nes kaip tik pasitikėjimas specialistu klientui yra lemiamas veiksnys renkantis aptarnaujančią įmonę. Jaunas ir nedidelis verslas neturi sukaupęs kapitalo investicijai į darbuotojus, kaip dažnai tai sau gali leisti didelės ir seniai rinkoje esančios įmonės, todėl netinkamas darbuotojo pasirinkimas gali reikšti labai dideles ir dažnai pragaištingas sąnaudas.

Fondo investicija įmonei leido suburti naują vadovų ir stiprių bei kvalifikuotų inžinierių komandą, kurie dėl savo patirties, žinių bei noro tobulėti, tikime, bus mūsų sėkmės garantas. Be to, stiprus finansinis užnugaris leidžia svarstyti apie galimybes esamam ir potencialiam klientui pasiūlyti nestandartinius sprendimus, kas labai svarbu norint rinkoje konkuruoti ne kaina, o kuriama pridėtine verte.“

Rizikos kapitalo fondų investicijų iššūkius patyrusio verslo atstovė atskleidžia: „Plėtojant verslą ir gavus finansuotojų paramą, būtina objektyviai įsivertinti gautinų pajamų prognozes bei tinkamai susiplanuoti sąnaudas. Pinigų srautų valdymas yra vienas sudėtingesnių uždavinių, kurį privalu gerai suprasti, kad būtum pasiruošęs įvairioms verslo situacijoms ir rinkos netikėtumams bei gautas lėšas panaudotum geriausiai. Net pelningose įmonėse, rodančiose gerus finansinius rodiklius, neretai pasitaiko situacijų, kai dėl neįvertintos rizikos netikėtai pritrūksta apyvartinių lėšų. Drąsiai galiu teigti, jog jauname versle sėkmė aplankys tuos, kurie prie geros idėjos pridės visas savo pastangas ir dar truputį daugiau.“

Rizikos kapitalo fondų investicijai reikia tinkamai pasiruošti

Kavinių tinklo „Coffee Inn“ įkūrėjas Nidas Kiuberis prisimena rizikos kapitalo fondo investicijas ir šypsosi: „Siūlau į būsimą partnerystę su fondu žiūrėti kaip į vestuves. Tai labai rimtas sprendimas, nes su fondu reikės kartu gyventi, susidraugauti ir kurti ilgalaikius santykius. O tai, žinoma, yra nuolatinis darbas.“

Pašnekovas mielai dalijasi savo patirtimi ir įžvalgomis: „Be galo svarbu, kad būsimam partneriui būtų priimtina jauno verslo ideologija, esminiai verslo kūrėjų principai ir filosofija. Fondo valdytojai turėtų kuo geriau įsijausti į konkretų verslą, perprasti jo koncepcijos esmę ir palaikyti, o ne trukdyti. Kaip tik todėl mes pasirinkome „BaltCap“ – iš keleto kandidatų jie atrodė labiausiai suprantantys „Coffee Inn“.

Mano supratimu, lengviau įsileisti fondą kaip partnerį, kai jau esi šį tą apčiuopiama nuveikęs ir turi ką parodyti. Tada esi stipresnis tiek ideologiškai, tiek prie derybų stalo, žiūrėdamas į konkrečius skaičius, – tikina N. Kiuberis ir prisimena pirmąjį pavyzdį: – Gerų vestuvių atveju laimi abi pusės: fondas įmonei įpila degalų tolesnei verslo plėtrai, o pats fondas stiprina portfelį. Kita vertus, reikia nusiteikti procesams, kurie užtrunka šiek tiek ilgiau, nei plėtojant verslą iš nuosavų lėšų. Atsiranda nemenka grandis nuo planavimo iki kapitalo lėšų atėjimo ir įmonės. Tad kantrybės tikrai prireiks.“

„O kas, jei skyrybos? Išmokau paprastą dalyką – su kvalifikuotų teisininkų pagalba reikia aprašyti ir blogąjį scenarijų, ir kuo įmanoma išsamiau. Tada tiesiog ramiau miegosite, net jei, duok Dieve, su fondu gyvensite ir augsite šimtą metų ilgai ir laimingai“, – praktinį patarimą duoda sėkmingos įmonės įkūrėjas.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.