Verslo formos pasirinkimas esant dviems partneriams

Žinių bazė

2013.06.14

Verslo formos pasirinkimas esant dviems partneriams
Dviems fiziniams asmenims siekiant pradėti bendrą konsultacinį verslą, kokia verslo forma būtų palankiausia? Ar galima būtų užsiimti individulia veikla ar tik juridinė teisinė forma, tuomet kokia?

Temos: .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Dr. Tomas Bagdanskis

Advokatas, vadovaujantis partneris / Advokatų profesinė bendrija „Bagdanskis iLAW“

Publikavimo data: 2013-06-14 07:52

Vienareikšmiško atsakymo į klausimą, kurią verslo formą pasirinkti dviem fiziniams asmenimis, norintiems bendrai pradėti konsultacijų verslą, nėra. Norint rasti geriausią...

Publikavimo data: 2013-06-14 07:52

Vienareikšmiško atsakymo į klausimą, kurią verslo formą pasirinkti dviem fiziniams asmenimis, norintiems bendrai pradėti konsultacijų verslą, nėra. Norint rasti geriausią sprendimą reikia atsižvelgti į tokius aspektus kaip norimos vykdyti veiklos pobūdis, turimo kapitalo dydis, mokesčiai, atsakomybės laipsnis, veiklos sudėtingumas.

Galima išskirti tokias populiariausias privataus JA formas: individualioji įmonė (IĮ), uždaroji akcinė bendrovė (UAB), mažoji bendrija (MB). Atsižvelgiant į tai, kad verslą pradėti nori du fiziniai asmenys, IĮ įsteigti nepavyks, kadangi individualiąją įmonę gali steigti tik vienas fizinis asmuo.

Patogiausia juridinio asmens forma šiuo atveju būtų MB. MB yra ribotos civilinės atsakomybės, netaikomas minimalaus įstatinio kapitalo reikalavimas; steigėjais gali tapti tik fiziniai asmenys; steigėjų ir dalyvių negali būti daugiau kaip 10; galima steigti tiek elektroniniu, tiek įprastu būdu; dalyviai neturi darbo santykių su MB; galimybė paskirstyti pelną tiek už MB finansinius metus, tiek už trumpesnį nei finansiniai metai laikotarpį; paprastesnis valdymas; supaprastinta apskaitos tvarka ir kt.

Taigi MB labiausiai tinka gerai vienas kitą pažįstantiems asmenims, siekiantiems kurti smulkųjį ar vidutinį verslą ir norintiems kartu dalyvauti jo valdyme.
 
Norint atsakyti į klausimą, ar galima būtų užsiimti individualiąja veikla, reikėtų atsižvelgti į kelis aspektus. Individualiosios veiklos pažyma ar verslo liudijimas išduodamas konkrečiam asmeniui, todėl keli asmenys negalėtų verstis individualiąja veikla pagal vieną verslo liudijimą ar individualiosios veiklos pažymą.

Kita vertus, Civilinio kodekso 6 knygos 6.969 str. yra nurodyta, kad du ar daugiau asmenų gali sudaryti jungtinę veiklos sutartį, kuria kooperuodami savo turtą, darbą ar žinias įsipareigoja veikti bendrai tam tikram neprieštaraujančiam įstatymui tikslui arba tam tikrai veiklai.

Tačiau šiuo atveju du fiziniai asmenys, vykdydami atskirai individualiąją veiklą, sudarę jungtinės veiklos (partnerystės) sutartį, vykdytų ne vieną individualiąją veiklą, bet, kaip nurodyta LR Civilinio kodekso 6.969 str. 1 dalyje, kooperuodami savo turtą, darbą ar žinias, įsipareigotų veikti bendrai tam tikram, neprieštaraujančiam įstatymui tikslui arba tam tikrai veiklai.

Ekspertai

Dr. Tomas Bagdanskis

Dr. Tomas Bagdanskis

Advokatas, vadovaujantis partneris / Advokatų profesinė bendrija „Bagdanskis iLAW“

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.