...

Dizainerio veiklos legalizavimas (darbas su užsienio klientais)

Žinių bazė

2013.08.02

Sveiki,

Esu grafikos dizaineris, nusprendžiau pradėti savo veiklą, tačiau iškilo teisiniai klausimai. Veiklą planuoju internetu kitaip tariant kūriu logotipus, pagrinde dirbsiu su užsienio klientais, kurie gali būti ne tik juridiniai bet ir fiziniai asmenys. Todėl noriu sužinoti kokie yra legalus būdai dirbti, žinau, kad yra individuali veikla ir autorinės sutartys. Ar tai būtų teisingiausi sprendimai mano atveju, o gal yra kokių alternatyvų? Norėčiau sužinoti apie internetinių sutarčių sudarymą, kaip tai daroma bei kokiu būdu jas reiks pateikti VMI ar išviso jas reikia pateikti. Kreipiausi i VMI tačiau apie sutartis dėje manęs negalėjo pakonsultuoti dėl konsultanto žynių stygiaus. Kad būtų aiškiau konkrečius klausymus suskirsčiau punktais:

1. Koks legalus būdas dirbti tiek su užsienio tiek su lietuvos klientais internetu dizaineriui. Ar galima dirbti tik pagal autrines sutartis? Ar vis dėl to reikia individualios veiklos ? O gal yra kažkoks geresnis būdas?
2. Kokiu būdu yra sudaromos internetinės sutartys, kur galima įsigyti pavyzdžių, kadangi reikėtų tiek lietuvių tiek anglų kalbomis. Ar pakaktų tiesiog internetinių kvitų? Klientai gali būti tiek juridiniai tiek fiziniai asmenys ar tai turi įtakos sudarinėjant sutartis?
3. Jei pinigai bus gaunami i kokia nors internetinę platformą, tokią kaip Paypal tuomet pervedami į banko saskaitą lietuvoje ar reikia kažkaip įrodyti iš kur tie pinigai, deklaruoti VMI ir mokėti kažkokią dalį?
4. Ar galima nesudarinėti sutarčių su klientais, tačiau deklaruoti gautas pajamas kaip uždirbtas teikiant dizainerio paslaugas?

Ačiū už dėmesį

Temos: .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Dr. Tomas Bagdanskis

Advokatas, vadovaujantis partneris / Advokatų profesinė bendrija „Bagdanskis iLAW“

Publikavimo data: 2013-08-02 21:30

1. Koks legalus būdas dirbti tiek su užsienio tiek su Lietuvos klientais internetu dizaineriui. Ar galima dirbti tik pagal autorines...

Publikavimo data: 2013-08-02 21:30

1. Koks legalus būdas dirbti tiek su užsienio tiek su Lietuvos klientais internetu dizaineriui. Ar galima dirbti tik pagal autorines sutartis? Ar vis dėl to reikia individualios veiklos ? O gal yra kažkoks geresnis būdas?

Autorinių sutarčių pasirašymas ir Individualios veiklos (pagal pažymą arba pagal verslo liudijimą) vykdymas yra skirtingi dalykai. Pasirašydami autorinę sutartį Jūs apibrėžėte savo santykius su užsakovu, tuo tarpu įgydami individualios veiklos pažymą arba verslo liudijimą Jūs įteisinate savo darbą. Pasirašydami autorinę sutartį Jūs apibrėšite savo sukurto kūrinio likimą, naudojimosi kūriniu sąlygas, kt. Įgydami individualios veiklos pažymėjimą arba verslo liudijimą, Jūs įteisinsite savo veiklą, kitaip tariant galėsite teisėtai gauti pajamas už savo kūrinius. Todėl nepaisant to, su kokiais klientais (Užsienio ar Lietuvos) dirbsite Jūs privalote gauti individualios veiklos pažymą/verslo liudijimą, galbūt steigti juridinį asmenį, priklausomai nuo poreikių.

2. Kokiu būdu yra sudaromos internetinės sutartys, kur galima įsigyti pavyzdžių, kadangi reikėtų tiek lietuvių tiek anglų kalbomis. Ar pakaktų tiesiog internetinių kvitų? Klientai gali būti tiek juridiniai tiek fiziniai asmenys ar tai turi įtakos sudarinėjant sutartis?

Internetinės sutartys pasirašomos įvairiais būdais priklausomai, nuo susitarimo su kita šalimi. Sutartis galima pasirašyti tiek naudojantis elektroninio parašo technologija, tiek persiunčiant sutarčių egzempliorius tarpusavyje. Sutarties pavyzdžius, pagal Jūsų poreikius gali paruošti advokatų kontoros, galbūt notarai, kiti teisininkai. Internetinių kvitų pakaktų dėl gaunamų pajamų įteisinimo, tačiau jūsų interesų apsaugai siūlyčiau pasirašyti sutartį, kurioje būtų įtvirtinta užsakovo pareiga sumokėti už Jūsų kūrinį. Tai, jog klientas yra fizinis ar juridinis asmuo įtakos sutarčių sudarymui neturi.

3. Jei pinigai bus gaunami į kokią nors internetinę platformą, tokią kaip Paypal tuomet pervedami į banko sąskaitą Lietuvoje ar reikia kažkaip įrodyti iš kur tie pinigai, deklaruoti VMI ir mokėti kažkokią dalį?

Atsakydami į Jūsų klausimą dėl pajamų deklaravimo ir mokesčių sumokėjimo, pažymime, jog pagrindiniai įstatymai, reglamentuojantys šiuos teisinius santykius yra LR gyventojų pajamų mokesčio įstatymas, LR pridėtinės vertės mokesčio įstatymas ir kt. Pagal Pajamų mokesčio įstatymo 3 str., pajamų mokestį moka pajamų gavęs ir (arba) pajamų uždirbęs gyventojas. To paties įstatymo 5 str. 1 d. numatyta, kad pajamų mokesčio objektas yra gyventojo pajamos, kurių šaltinis yra Lietuvoje ir ne Lietuvoje. Priklausomai  nuo to, kokios teisinės formos veikla užsiimate (pvz., individuali veikla pagal pažymą, veikla turint verslo liudijimą, individuali įmonė ar kt.), atsižvelgiant į Pajamų mokesčio įstatymo 6 str. nuostatas, jums bus taikomas pajamų mokesčio tarifas (pajamų mokesčio tarifas yra 15 procentų; 5 procentų tarifas taikomas individualios veiklos pajamoms, išskyrus pajamas iš laisvųjų profesijų veiklos, fiksuoto dydžio pajamų mokestis, sumokamas įsigyjant verslo liudijimą. Fiksuotus dydžius nustato savivaldybių tarybos). Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 2 str. 29 d. numatyta, kad PVM mokėtojas – asmuo, kuriam pagal šį Įstatymą nustatyta prievolė apskaičiuoti ir mokėti PVM ir kuris mokesčio administratoriaus įregistruotas PVM mokėtoju, įskaitant kitaip PVM tikslais registruotus asmenis, išskyrus asmenis, kurie yra registruoti kompensacinio PVM tarifo schemos tikslais. Kas yra PVM mokesčio objektas numato minėto įstatymo 3 str. Taigi mokėti privalomus mokesčius nuo savo gautų pajamų, nepriklausomai nuo to, kad jie bus pervedami į banko sąskaitą, privalėsite.
Papildomai pažymime, jog nuolatinis Lietuvos gyventojas, per mokestinį laikotarpį gavęs pajamų, pasibaigus mokestiniam laikotarpiui, iki kalendorinių metų, einančių po to mokestinio laikotarpio, gegužės 1 dienos privalo pats arba per savo įgaliotą asmenį pateikti mokesčių administratoriui praėjusio mokestinio laikotarpio metinę pajamų mokesčio deklaraciją ir joje deklaruoti visas praėjusio mokestinio laikotarpio pajamas ir už jas apskaičiuotą pajamų mokestį.
Nuolatinis Lietuvos gyventojas, Lietuvos vienetas, nuolatinė buveinė arba nenuolatinis Lietuvos gyventojas, vykdantis individualią veiklą per nuolatinę bazę, kaip mokestį išskaičiuojantys asmenys nuo išmokų, pagal mokesčio mokėjimo tvarką priskiriamų gyventojo A klasės pajamoms, išmokėtų iki atitinkamo mokestinio laikotarpio mėnesio 15 dienos, išskaičiuotą pajamų mokestį privalo sumokėti į biudžetą iki to paties mėnesio 15 dienos, o nuo išmokų, išmokėtų po atitinkamo mokestinio laikotarpio mėnesio 15 dienos, išskaičiuotas pajamų mokestis turi būti sumokėtas iki to paties mėnesio paskutinės dienos.

4. Ar galima nesudarinėti sutarčių su klientais, tačiau deklaruoti gautas pajamas kaip uždirbtas teikiant dizainerio paslaugas?

Atsakant į šį klausimą, pažymėtina, kad pagal LR civilinio kodekso 1.64 str. 1 d. sandorį sudarančio asmens laisva valia gali būti išreikšta žodžiu, raštu, veiksmu ar kitokia valios išreiškimo forma. Taigi, Jūs galite apsispręsti ir nesudarinėti su klientais sutarčių raštu ir sudaryti jas pvz. žodine forma, klientui pateikiant užsakymo lapą, ar susitariant suteikti paslaugą elektroniniu paštu. Kadangi suteiksite klientui paslaugas ir už tai imsite atlygį, priklausomai nuo to, ar būsite registruojamas PVM mokėtoju ar ne, išrašysite klientams sąskaitas-faktūras arba PVM sąskaitas-faktūras, pildysite pajamų ir išlaidų žurnalus, vykdysite kitus įstatymuose numatytus reikalavimus. Tačiau akcentuotina, kad gautų pajamų deklaravimo ir mokesčių mokėjimo prasme, su klientais sudarytų sutarčių ar kitų dokumentų iš Jūsų nebus reikalaujama. Svarbu yra tai, kad deklaruotumėte savo gautas pajamas (šiuo atveju galite pateikti banko išrašus, kuriuose matytųsi gautos pajamos) ir sumokėtumėte atitinkamus mokesčius vadovaujantis LR įstatymais. 

Ekspertai

Dr. Tomas Bagdanskis

Dr. Tomas Bagdanskis

Advokatas, vadovaujantis partneris / Advokatų profesinė bendrija „Bagdanskis iLAW“

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.