Kaip iforminti juridiškai krovinių vežimo paslaugą transportu iki 3.5 tonos ?

Žinių bazė

2014.01.02

Aišku, kad krovinių ir keleivių vežimas kelių transporto priemonėmis verslas yra licencijuojamas, bet visuose normatyviniuose aktuose minima kelių transporto priemones, kurių didžiausioji leidžiamoji masė įskaitant priekaba(puspriekabė) didesnė kaip 3.5 tonos.
Prašau paaiškinti: kaip įforminamas verslas kroviniu vežimui kelių transporto priemonėmis kurių leidžiama masė 3.5 tonos ar mažiau ?
Individualios veiklos pagal pažyma klasifikatoriuje tokia paslauga berods nenumatyta.

Temos: , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Paulius Putrimas

Advokatas / Advokatų profesinė bendrija „ADLEX”

Publikavimo data: 2014-01-02 12:30

Atsakydami į Jūsų klausimą pažymime, kad krovinių vežimo veiklą reglamentuoja Kelių transporto kodeksas, Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas EB Nr....

Publikavimo data: 2014-01-02 12:30

Atsakydami į Jūsų klausimą pažymime, kad krovinių vežimo veiklą reglamentuoja Kelių transporto kodeksas, Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas EB Nr. 1071/2009, Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas EB Nr. 1072/2009.

Remiantis aukščiau nurodytais teisės aktas, Lietuvos Respublikoje krovinių vežimo veiklą krovininėmis kelių transporto priemonėmis, kurių didžiausioji leidžiamoji masė, įskaitant priekabą (puspriekabę), yra ne didesnė nei 3,5 tonos, nėra licencijuojama, šia veikla gali užsiimti juridiniai asmenys, bei asmuo įregistravęs individualią veiklą pagal pažymą. Atkreiptinas dėmesys, kad nėra galimybės vykdyti krovinių vežimo veiklą įsigijus verslo liudijimą, nes krovinių vežimo veikla nėra įtraukta į veiklų, kuriomis gali būti verčiamasi turint verslo liudijimą, sąrašą patvirtintą Lietuvos Vyriausybės 2002 m. lapkričio 19 d. nutarimu Nr. 1797 „Dėl verslo liudijimų išdavimo gyventojams taisyklių“.

Renkantis veiklos formą reikėtų atsižvelgti į keletą kriterijų, tokių kaip veiklos pobūdis, turimo kapitalo dydis, atsakomybės apimtis, veiklos organizavimo struktūra ir pan. Remiantis išvardintais kriterijais galima įregistruoti individualią veikla, įsteigti individualią įmonę, uždarąją akcinę bendrovę ar mažąją bendriją.

Pažymėtina, jog individualiai įmonei įsteigti nereikia įstatinio kapitalo, jai taikomos supaprastintos buhalterinės apskaitos taisyklės, nebūtina sudaryti finansinės atskaitomybės, pakanka užpildyti mokesčių deklaraciją. Tačiau, individuali įmonė yra neribotos atsakomybės juridinis asmuo, kurios savininkui taikoma neribota turtinė atsakomybė, t.y. už įmonės skolas  savininkas atsako visu savo turtu. Mažoji bendrija ir uždaroji akcinė bendrovė yra ribotos atsakomybės juridiniai asmenys, kurių savininkai (akcininkai) už įmonės prievoles neatsako savo asmeniniu turtu. Mažajai bendrijai nenustatytas minimalus įstatinis kapitalas, reikalaujama mažesnių steigimo išlaidų, jos valdymas yra paprastesnis nei uždarosios akcinės bendrovės; mažajai bendrijai taikomi supaprastinti apskaitos reikalavimai. Mažoji bendrija nuo uždirbto pelno moka 15 % arba 5 % pelno mokestį. Jei vidutinis darbuotojų skaičius neviršija 10 žmonių ir mokestinio laikotarpio pajamos neviršija 1000000 Lt, taikomas 5% pelno mokesčio tarifas.  Tačiau nuo 2015 m. sausio 1 d. atsiras prievolė už kiekvieną bendrijos narį mokėti privalomojo sveikatos draudimo bei privalomojo socialinio draudimo mokesčius.

Individualios veiklos vykdymas pagal pažymą labiausiai tinka smulkiam verslui, ypač jei planuojama veikla nėra labai rizikinga, neplanuojate turėti verslo partnerių ar samdyti daug darbuotojų, taip pat neturint didelio pradinio kapitalo. Būtina pažymėti, kad individualios veiklos pagal pažymą atveju nustatyta paprastesnė lyginat su juridinio asmeniu veiklos nutraukimo procedūra, paprastesnė buhalterinė apskaita. Vykdant krovinių vežimo veiklą pagal pažymą pajamos apmokestinamos 5 proc. Gyventojų pajamų mokesčio (toliau – GPM) tarifu, iš gautų pajamų sumos atimant visas Jūsų vykdomos veiklos metu patirtas išlaidas (jeigu turite išlaidas pagrindžiančius dokumentus) arba atimant fiksuotą 30 proc. dalį nuo visos pajamų sumos (tokiu atveju nereikia išlaidas pagrindžiančių dokumentų), t. y. GPM taikomas „grynajam pelnui“, kuris liko atėmus iš gautų pajamų paslaugų suteikimo išlaidas. Atkreiptinas dėmesys, kad vykdant veiklą pagal individualios veiklos pažymą, plečiantis, įdarbinant daugiau žmonių ar ketinant pritraukti partnerių bei papildomą finansavimą, bus susiduriama su jos galimybių ribomis. Taigi atsižvelgiant į išdėstytus kriterijus, galite pasirinkti, kokia verslo forma norite vykdyti savo pasirinktą veiklą.

Krovinių transporto veiklai priskirtas Ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriaus (EVRK) kodas – 49.41 – Krovininis kelių transportas.  Todėl būtent šį kodą reikėtų nurodant nusprendus įregistruoti individualią veiklą pagal pažymą.

Atsižvelgiant į krovinių vežimo veiklos specifiką ir galimą riziką siūlome veiklą vykdyti įsteigiant mažąją bendriją, o ne veikiant individualios veiklos pagrindu, nes mažosios bendrijos nariai už juridinio asmens prievoles neatsako asmeniniu turtu.

Ekspertai

Paulius Putrimas

Paulius Putrimas

Advokatas / Advokatų profesinė bendrija „ADLEX”

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.