Individuali veikla ir PVM mokėjimas.
2015.04.01
Pradėjau vykdyti individualią veiklą (Anglijoje užsiregistavau kaip self-employer grafinio dizaino srityje). Kadangi nesitikiu gauti didelių pajamų, esu atleistas nuo mokesčių, tad neesu PVM mokėtojas. Nors ir skaitinėju Jūsų puslapį, vis vien iskyla keli klausimai į kuriuos nerandu tikslaus atsakymo:
a) Parduodant savo paslaugas noriu pradžioje prašyti 50% apmokėjimo. Likusią dalį sumos-darbų pabaigoje. Kokią sutarti turėčiau pateikti būsimui klientui ir kaip įvardinti šias 50%/50% įmokas?
b) Kadangi neesu PVM mokėtojas, sąskaitą turėčiau išrašyti su PVM ar be PVM? Nelabai perprantu ar šis faktorius priklauso nuo manęs, ar nuo būsimo kliento?
c) Ar rengiant sutartį ir išrasant sąskaitą turi įtakos iš kurios šalies klientas? Ka tai keičia sutarties ir sąskaitos atžvilgiu?
d) Jei aš pats asmeniškai užsisakinėju paslaugas/perku prekes, susijusias su savo veikla (o kaip minėjau ankščiau, neesu PVM mokėtojas), tai ar privalau mokėti PVM, ar galiu prašyti išduoti ne PVM saskaitą faktūrą?
Ar šiuo aspektu yra skirtumas perkant/užsisakinėjant paslaugas kitose šalyse/iš kitų šalių?
Dėkingas už pagalbą susivokiant šiais klausimais!
Į klausimą atsakė:
Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.
Ekspertai
Regina Utkienė
Mokesčių informacijos departamento direktorė / VMI
Tapk ekspertu
Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!
Mokesčių informacijos departamento direktorė / VMI
Premium
Publikavimo data: 2015-04-01 19:39
Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) pagal savo kompetenciją mokesčių mokėtojams teikia konsultacijas mokesčių apskaičiavimo, deklaravimo, mokėjimo ar kitų mokestinių...
Publikavimo data: 2015-04-01 19:39
Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) pagal savo kompetenciją mokesčių mokėtojams teikia konsultacijas mokesčių apskaičiavimo, deklaravimo, mokėjimo ar kitų mokestinių procedūrų, mokesčių teisės aktų nuostatų, taikomų Lietuvoje, klausimais. Taigi, VMI interneto svetainėje www.vmi.lt skelbiama informacija tiems gyventojams, kurie individualią veiklą, mokesčių administratoriaus nustatyta tvarka, įregistravo Lietuvoje. Tuo atveju, kai individuali veikla (angl. self-employer) įregistruota ir faktiškai vykdoma užsienyje (Anglijoje), dėl sutarčių sudarymo ir/ar vykdomai veiklai keliamų reikalavimų turėtumėte kreiptis į tos užsienio valstybės mokesčių administratorių ir/ar kitas kompetentingas institucijas.
Norint įvertinti fiziniam asmeniui Lietuvoje tenkančias su PVM susijusias prievoles, pirmiausia reikia nustatyti, ar jis veikia kaip Lietuvos Respublikos apmokestinamasis asmuo, ar kaip užsienio apmokestinamasis asmuo.
Pagal Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo (toliau – PVMĮ) 2 straipsnio nuostatas, fizinis asmuo laikomas Lietuvos Respublikos apmokestinamuoju asmeniu, kai jis vykdo ekonominę veiklą ir jo nuolatinė gyvenamoji vieta yra Lietuvos Respublika. Tuo atveju, kai fizinio asmens, vykdančio ekonominę veiklą, nuolatinė gyvenamoji vieta nėra Lietuvos Respublika, jis laikomas užsienio apmokestinamuoju asmeniu.
Jei fizinis asmuo teikia paslaugas ir pagal PVMĮ laikomas Lietuvos Respublikos apmokestinamuoju asmeniu, tai jam atsiranda prievolė registruotis PVM mokėtoju Lietuvoje, skaičiuoti ir mokėti PVM į Lietuvos biudžetą, jeigu suteiktų paslaugų vieta pagal PVMĮ 13 straipsnio nuostatas yra Lietuvos Respublika (kai dizaino paslaugos teikiamos Lietuvos apmokestinamiesiems ir neapmokestinamiesiems asmenims bei kai jos teikiamos kitos Europos Sąjungos šalies neapmokestinamiesiems asmenims) ir atlygis už suteiktas paslaugas per metus (12 paskutinių mėnesių) viršija PVMĮ nustatytą 45 000 eurų ribą.
Pagal PVMĮ nuostatas, PVM sąskaitas faktūras naudoja PVM mokėtojais registruoti asmenys. Taigi, kai PVM sąskaita faktūra įforminamas prekių tiekimas (paslaugų teikimas), kuris pagal PVMĮ nuostatas laikomas įvykusiu šalies teritorijoje ir patiektos prekės (suteiktos paslaugos) PVM apmokestinamos bei prekes tiekia (paslaugas teikia) Lietuvos Respublikoje PVM mokėtoju registruotas asmuo, tai tokiu atveju išrašoma PVM sąskaita faktūra joje išskiriamas PVM, kurį prekių pardavėjui (paslaugų teikėjui) turi sumokėti pirkėjas. PVM mokėtojais Lietuvoje neregistruoti asmenys naudoja sąskaitas faktūras.
Užsienio asmenys (prekių tiekėjai, paslaugų teikėjai) apskaitos dokumentus turėtų rašyti vadovaudamiesi jų šalyse galiojančių teisės aktų nuostatomis.
Jei fizinis asmuo veikia kaip užsienio apmokestinamasis asmuo, jam dėl dizaino paslaugų teikimo su PVM susijusių prievolių Lietuvos Respublikoje neatsiranda.