Įmonės pelno dalinimasis nebūnant akcininku

Žinių bazė

2014.08.01

Situacija: keliese dirbame prie potencialiai pelningo produkto (e-sprendimas). Šiuo metu vienas asmuo yra įkūręs UAB, kuriai priklauso visa intelektualinė nuosavybė. Turime žodinį susitarimą dėl pelno dalybų, išmokant, pavyzdžiui, kitiems žmonėms įkūrus MB ar ĮI ir viską apiforminant paslaugų teikimo pagrindų (tarkim, žmogus atlieka programavimo paslaugas už tam tikrą pelno procentą – apiforminama, jog kas mėnesį jis teikia tokias paslaugas). Iš principo, būtų pirminis įmonės pelnas – prieš dalybas, ir antrinis – oficialus, jau padalinis pirminį ir “nusipirkus” iš likusių atitinkamas paslaugas.

Klausimas: kokie būdai būtų šį žodinį susitarimą apiforminti ? Ar galiotų sutartis, kur nurodoma, jog įmonės pelnas dalinamas tarp kelių žmonių, nors jie nėra akcininkai ? Jei ne – kitas variantas – įmonė pasirašytų neterminuotą(ar ilgo termino) sutartį, pirki atitinkamas paslaugas už pelno dalį (t.y. suma yra kintanti).

Temos: , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Jurga Gradauskaitė

Teisės patarėja / Philip Morris International Inc

Publikavimo data: 2014-08-01 02:29

Teisę dalyvauti uždarosios akcinės bendrovės pelno dalybose turi tik bendrovės akcininkai, t.y., akcijų, kurios yra nuosavybės vertybiniai popieriai, savininkai. Todėl...

Publikavimo data: 2014-08-01 02:29

Teisę dalyvauti uždarosios akcinės bendrovės pelno dalybose turi tik bendrovės akcininkai, t.y., akcijų, kurios yra nuosavybės vertybiniai popieriai, savininkai.
Todėl situacijoje, kai akcininku nesantis asmuo prisideda prie projekto savo teikiamomis paslaugomis ir už tai įgauna teisę į pelną, reikės įforminti sutarčių pagalba.

Galima pasirašyti tokią sutartį, kuri numatyta paklausime – t.y., paslaugų teikimo sutartį, pagal kurią teisė į atlyginimą atsiranda ir atlyginimas už paslaugų teikimą mokamas tik tada (tik nuo to momento) kai įvyksta tam tikra sąlyga. Pavyzdžiui, įmonė uždirba tam tikrą pelną, arba sudaroma tam tikra sutartis su investuotoju, ar įvyksta kitas įvykis.

Kita galimybė – sudaryti su prisidedančiu prie įmonės sėkmės asmeniu opciono sutartį, pagal kurią jis asmuo įgis nuosavybę į tam tikrą akcijų skaičių (taigi ir į tam tikrą pelno procentą) tik įvykus tam tikroms opciono sąlygoms – pavyzdžiui, įmonei pasiekus tam tikrą pelningumo lygį. Šiuo atveju toks asmuo įvykus opciono sąlygoms taptų nuolatiniu akcininku ir įgytų teisę nuolat dalyvauti pelno dalybose, balsuoti jam akcijų suteikiamais balsais visuotiniame akcininkų susirinkime, ir pan.

Dar viena galimybė – jungtinės veiklos sutarties sudarymas, pagal kurią projekte dalyvaujama drauge. Sutartyje nurodoma, kokie šalių indėliai ir atsakomybės, pvz., UAB prisideda intelektine nuosavybės teisėmis, prisidedantis asmuo – paslaugomis ir pan. Atitinkamai, jungtinės veiklos sutartyje taip pat nurodoma, kaip bus dalijamas projekto pelnas.
Du pastarieji atvejai aktualesni planuojant ilgesnį bendradarbiavimą.
 

Ekspertai

Jurga Gradauskaitė

Jurga Gradauskaitė

Teisės patarėja / Philip Morris International Inc

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.