Užsiimu individualia veikla pagal pažymą (atrakcionų ir teminių parkų veikla). Kaip įdarbinti?

Žinių bazė

2014.05.07

Darbas vasaros metu (gegužės-rugsėjo mėn.), savaitgaliais. Noriu įdarbinti mažiausiai penkis darbuotojus. Nuo ko viską pradėti, kokius dokumentus pildyti? Kur rasti pavyzdines dokumentų formas? Kokius mokesčius mokėti?

Temos: , , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Andrius Pacharevas

Teisės patarėjas

Publikavimo data: 2014-05-07 13:36

Darbas vasaros metu (gegužės-rugsėjo mėn.), savaitgaliais. Noriu įdarbinti mažiausiai penkis darbuotojus. Nuo ko viską pradėti, kokius dokumentus pildyti? Kur rasti...

Publikavimo data: 2014-05-07 13:36

Darbas vasaros metu (gegužės-rugsėjo mėn.), savaitgaliais. Noriu įdarbinti mažiausiai penkis darbuotojus. Nuo ko viską pradėti, kokius dokumentus pildyti? Kur rasti pavyzdines dokumentų formas? Kokius mokesčius mokėti? 
Visų pirma, reikėtų išsiaiškinti, ar būsimi darbuotojai darbe gali būti veikiami profesinės rizikos veiksnių. Jei taip, tai pagal LR DK 265 str., jie privalo pasitikrinti sveikatą prieš įsidarbindami. Toliau su darbuotojais sudaromos darbo sutartys. Kiekvienoje darbo sutartyje šalys privalo sulygti dėl būtinųjų sutarties sąlygų: darbuotojo darbovietės (įmonės, įstaigos, organizacijos, struktūrinio padalinio ir kt.) ir darbo funkcijų, t. y. dėl tam tikros profesijos, specialybės, kvalifikacijos darbo arba tam tikrų pareigų. Kiekvienoje darbo sutartyje šalys sulygsta dėl darbo apmokėjimo sąlygų (darbo užmokesčio sistemos, darbo užmokesčio dydžio, mokėjimo tvarkos ir kt.) (LR DK 95 straipsnis). Taigi, darbo sutartis laikoma sudaryta, kai šalys susitarė dėl darbo sutarties sąlygų. Kadangi paslaugos teikiamos vasaros metu (gegužės – rugsėjo mėn.) ir veikla patenka į 1994 m. kovo 7 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutarimu Nr. 154 patvirtintą sezoninių darbų sąrašą, rekomenduotina sudaryti sezoninio darbo sutartį, sutariant dėl darbo vietos, funkcijų, apmokėjimo, darbo laiko ir kt. sąlygų. Diena prieš darbuotojo darbo pradžią reikia pranešti SODRAI, užpildant 1-SD formą.

Sudarydamas darbo sutartį, darbdavys privalo pasirašytinai supažindinti priimamą dirbti asmenį su jo būsimo darbo sąlygomis, kolektyvine sutartimi, darbo tvarkos taisyklėmis, kitais darbovietėje galiojančiais aktais, reglamentuojančiais jo darbą.
Atsakant į klausimą dėl mokesčių, egzistuojant darbo santykiams, yra mokami: gyventojų pajamų mokestis  –  15 % (moka darbuotojas), privalomojo sveikatos draudimo įmokos – 3 % (moka darbdavys), 6 % (moka darbuotojas), valstybinio socialinio draudimo įmokos – 27.98% (moka darbdavys), 3 % (moka darbuotojas), 0, 2 % – įmokos į garantinį fondą (moka darbdavys). Dėl šių išvardytų mokesčių apskaičiavimo bei sumokėjimo yra atsakingas darbdavys.
Pavyzdines SODROS formas galite rasti SODROS tinklalapyje skiltyje „formos ir šablonai“.  http://www.sodra.lt/lt/dokumentai/formos-ir-sablonai-darbdaviams

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.