...

Savanoriškos veiklos sutartis

Žinių bazė

2014.04.29

Laba diena, perskaičiau Jūsų puslapyje dr.T. Bogdanskio straipsnį apie galimybę įdarbinti žmones pagal savanoriškos veiklos sutartį. Niekas tokios sutarties nežino (buhalteriai irgi). Gal galima būtų gauti tokios sutarties pavyzdį, šabloną? O gal savanoriškos veiklos sutartis yra tas pats kas ir savanoriškų darbų atlikimo sutartis? Gal užtektų pastarosios norint įdarbinti žmones neatlygintinai?
Iš anksto dėkoju už atsakymą!

Temos: , , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Augustina Martinėlytė

Teisininkė / Advokatų profesinė bendrija „Bagdanskis iLAW“

Publikavimo data: 2014-04-29 07:51

Visų pirma reikia paminėti, kad asmenų įdarbinimą reguliuoja LR Darbo kodeksas, tai reiškia, kad asmenį įdarbinant turi būti sudaroma darbo...

Publikavimo data: 2014-04-29 07:51

Visų pirma reikia paminėti, kad asmenų įdarbinimą reguliuoja LR Darbo kodeksas, tai reiškia, kad asmenį įdarbinant turi būti sudaroma darbo sutartis, kaip tai numatyta LR Darbo kodekso XI-XII skyriuose.

Tuo tarpu sudarant savanoriškos veiklos sutartį (pagal LR Savanoriškos veiklos įstatymo 9 straipsnį) tarp asmenų susiklosto civiliniai teisiniai santykiai ir tai nėra darbo santykiai. Pelno siekiantis subjektas, įskaitant asmenis, dirbančius pagal verslo liudijimą, negali su kitais asmenimis sudaryti sutarties dėl savanoriškos veiklos vykdymo. Savanoriška veikla visais atvejais turi būti naudinga visuomenei, o ne individualiems interesams. LR Savanoriškos veiklos įstatymas numato, kurie juridiniai asmenys gali būti savanoriškos veiklos organizatoriais.

Taigi įdarbinti asmenų pagal savanoriškos veiklos sutartį vadovaujantis Lietuvos Respublikos teisės aktais nėra galima. Jeigu santykiai su kitu asmeniu savo esme atitiks darbo teisinių santykių požymius, kaip tai numatyta LR Darbo kodekso 93 straipsnyje, tačiau su asmeniu nebus sudaryta darbo sutartis, gali būti sprendžiamas darbdavio atsakomybės dėl nelegalaus darbo klausimas (kaip tai numatyta LR Administracinių teisės pažeidimų kodekso 413 straipsnyje). Kita vertus, jeigu santykiai tarp asmenų atitinka LR Savanoriškos veiklos įstatyme nustatytus požymius, su asmeniu gali būti sudaroma savanoriškos veiklos sutartis. Sutartis gali būti sudaroma laisva forma, laikantis bendrų sutarčių sudarymo principų. Dėl sutarties pavadinimo (savarankiškos veiklos ar savarankiškų darbų atlikimo) galima pasakyti, jog nėra svarbu, kaip sutartis bus pavadinta. Svarbiausia, koks yra sutarties turinys, sąlygos. Būtent pagal sutarties turinį bei teisinių santykių faktinį pobūdį bus sprendžiama, kokie teisiniai santykiai, darbo ar savanoriškos veiklos, sieja asmenis.

Ekspertai

Augustina Martinėlytė

Augustina Martinėlytė

Teisininkė / Advokatų profesinė bendrija „Bagdanskis iLAW“

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.