...

Noriu atidaryti siuvyklą, daugiausia 3 darbuotojai, kokią juridinę formą įforminti?

Žinių bazė

2014.09.25

Kaip geriau daryti, ar įsteigti MB ar užtenka ir individualios veiklos? Ir kokia sutartimi geriausia įdarbinti darbuotoją? Medžiagą darbams noriu parsisiųsti iš užsienio, ar užtektų individualios veiklos pažymėjimo sudaryti sutartis su tiekėjais ? Kokie mokesčiai būtų taikomi?

Temos: , , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Eglė Paulauskytė

Advokatė / Advokatės Dianos Višinskienės kontora

Publikavimo data: 2014-09-25 18:09

Visų pirma, reikia paminėti, kad individuali veikla pagal pažymą ir darbo santykiai yra iš esmės skirtingi dalykai. Individuali veikla – savarankiška veikla,...

Publikavimo data: 2014-09-25 18:09

Visų pirma, reikia paminėti, kad individuali veikla pagal pažymą ir darbo santykiai yra iš esmės skirtingi dalykai. Individuali veikla – savarankiška veikla, kuria versdamasis gyventojas siekia gauti pajamų ar kitokios ekonominės naudos per tęstinį laikotarpį. Norint užsiimti individualia veikla, privaloma individualią veiklą registruoti. Tuo tarpu darbo sutartis yra darbuotojo ir darbdavio susitarimas, kuriuo darbuotojas įsipareigoja dirbti tam tikros profesijos, specialybės, kvalifikacijos darbą arba eiti tam tikras pareigas paklusdamas darbovietėje nustatytai darbo tvarkai, o darbdavys įsipareigoja suteikti darbuotojui sutartyje nustatytą darbą, mokėti darbuotojui sulygtą darbo užmokestį ir užtikrinti darbo sąlygas, nustatytas darbo įstatymuose, kituose norminiuose teisės aktuose, kolektyvinėje sutartyje ir šalių susitarimu (Darbo kodekso 93 straipsnis).
Taigi Jūs turėsite pasirinkti: jeigu konsultuojantis asmuo jums teiks paslaugas pagal civilinius teisinius santykius, konsultavimas bus jo tęstinė, savarankiška veikla, toks asmuo veiks savo rizika, be abejo, jis turės pasirinkti sau tinkamą veiklos variantą – veikla pagal individualios veiklos pažymą, verslo liudijimą ar paslaugų teikimas įsteigus įmonę.
Jeigu Jūsų santykiai su konsultuojančiu asmeniu iš esmės atitiks darbo teisinių santykių požymius, kaip tai numatyta Darbo kodekse, tuomet su asmeniu privalo būti sudaroma darbo sutartis. Kitaip tariant įdarbinti pagal individualios veiklos pažymą nėra galima, kadangi tai yra skirtingo pobūdžio teisiniai santykiai.
Taigi asmuo vykdantis veiklą pagal individualios veiklos pažymą gali įdarbinti kitus asmenis darbo sutarties pagrindu, tokiu atveju yra mokami šie mokesčiai: gyventojų pajamų mokestis  –  15 % (moka darbuotojas), privalomojo sveikatos draudimo įmokos – 3 % (moka darbdavys), 6 % (moka darbuotojas), valstybinio socialinio draudimo įmokos – 27.98% (moka darbdavys), 3 % (moka darbuotojas), 0, 2 % – įmokos į garantinį fondą (moka darbdavys). Dėl šių išvardytų mokesčių apskaičiavimo bei sumokėjimo yra atsakingas darbdavys. Sudarius darbo sutartį Jūsų sutuoktinė turės visas, Jūsų minimas, garantijas.
Steigiant juridinį asmenį geriausia dvi patogiausios formos Jūsų planuojamam verslui yra Mažoji bendrija (toliau – MB) ir Uždaroji akcinė bendrovė (toliau – UAB), tačiau steigiant UAB reikia suformuoti įstatinį kapitalą, mažiausiai 2500 Eur, tačiau suformavus įstatinį kapitalą, jį iškarto galima panaudoti darbuotojų atlyginimams mokėti, atsikaitymui su tiekėjais, nuomos mokesčio mokėjimui ir t.t.  Su darbuotojais turės būti pasirašomos darbo sutartys.
Jei tiekėjai sutinka, iš esmės Jūs, kaip fizinis asmuo galite pasirašyti su jais sutartis, tačiau neabejotinai patogiau tai daryti įsteigus juridinį asmenį, juolab, kad atsiskaitymo pareiga pereina juridiniam asmeniui ir nepasisekus verslui savo asmeniniu turtu tokiu atveju nerizikuojant.
Vykdant veiklą juridinis asmuo turės mokėti pelno mokestį (jei bus pelno), taip pat turės mokėti visus su darbuotojais susijusius socialinius mokesčius. Jei tiekėjai yra ES valstybių juridiniai asmenys PVM mokėti nereikės.

Pažymėtina, kad šioje konsultacijoje pateikiama informacija yra bendro pobūdžio, todėl dėl kiekvieno individualaus atvejo ir išsamios konsultacijos patartina kreiptis į teisininkus.

Ekspertai

Eglė Paulauskytė

Eglė Paulauskytė

Advokatė / Advokatės Dianos Višinskienės kontora

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.