Įdarbinimo klausimas

Žinių bazė

2014.09.02

Esu baigusi mokyklą, o po mokyklos įstojau į profesinę mokyklą. Ten mokiausi 2 metus Higieninės kosmetikos kosmetikės (dar kitaip vadinamos – kosmetologijos) specialybės. Baigusi mokslus dirbau vasarą sezoninį darbą, po jo iš karto įstojau į darbo biržą. Ten po pačio pirmo vizito mane išsiuntė į vieną mieste esančių salonų. Dirbti tikrai noriu ir galiu. Nuvykau į darbo pokalbį. Su salono savininke susitarėmė susitikti po savaitės, bet kaip ji ruošiasi mane įdarbinti dar nieko nepasakė. Todėl norėčiau paklausti kaip mane gali įdarbinti salone? Ar vadinamą “kėdę” nuomuosiuosi pati ar savininkė gali mane įdarbinti pagal darbo sutartį? Kaip bus su mokesčių mokėjimu ir sveikatos draudimu? Esu darbo rinkoje tikrai “žalia”, todėl nenorėčiau likti apgauta. Todėl ir kreipiuosi pagalbos į specialistus.

Temos: , , , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Eglė Paulauskytė

Advokatė / Advokatės Dianos Višinskienės kontora

Publikavimo data: 2014-09-02 15:05

Esant darbo santykiams, yra mokami šie mokesčiai: gyventojų pajamų mokestis  –  15 % (moka darbuotojas), privalomojo sveikatos draudimo įmokos –...

Publikavimo data: 2014-09-02 15:05

Esant darbo santykiams, yra mokami šie mokesčiai: gyventojų pajamų mokestis  –  15 % (moka darbuotojas), privalomojo sveikatos draudimo įmokos – 3 % (moka darbdavys), 6 % (moka darbuotojas), valstybinio socialinio draudimo įmokos – 27.98% (moka darbdavys), 3 % (moka darbuotojas), 0, 2 % – įmokos į garantinį fondą (moka darbdavys). Dėl šių išvardytų mokesčių apskaičiavimo bei sumokėjimo yra atsakingas darbdavys.

Individualią veiklą vykdyti galima dviem būdais: pagal verslo liudijimą arba pagal individualios veiklos pažymą. Individualią veiklą vykdantys asmenys moka šiuos pagrindinius mokesčius:

Pagal individualios veiklos pažymą mokami šie mokesčiai: 5 proc. arba 15 proc. gyventojų pajamų mokestį (GPM); 28,5 proc. valstybinio socialinio draudimo (VSD) mokestį nuo pusės asmens gautų apmokestinamųjų pajamų; 9 proc. nuo minimalaus darbo užmokesčio privalomo sveikatos draudimo mokestį (PSD) (29 Eur mokestis mokamas kiekvieną mėnesį).

Verslo liudijimas nusiperkamas su visais mokesčiais iškart. Įregistruojant šią verslo formą yra sumokami mokesčiai už visą verslo liudijimo galiojimo laikotarpį. Į bendrą mokesčių sumą įeina:

  • PSD, kaip ir veikiant su individualios veiklos pažymėjimu, yra nekintami 9 proc. nuo minimalaus darbo užmokesčio, t.y. 29 Eur už vieną mėnesį;
  • GPM nustato Savivaldybių tarybos, priklausomai nuo verslo liudijimo įregistravimo vietos;
  • VSD – įmokos dydis priklauso nuo verslo liudijimo galiojimo laiko. Jei verslo liudijimas galioja mėnesį, nuo pirmos iki paskutinės jo dienos, tuomet mokamas standartinis įmokos dydis – 50 proc. nuo bazinės pensijos dydžio (šiuo metu bazinės pensijos dydis -108 Eur). Mėnesinio verslo liudijimo socialinio draudimo įmoka bus 54 Eur. Jei verslo liudijimas galioja ilgiau ar trumpiau nei mėnesį, socialinio draudimo įmokos apskaičiuojamos proporcingai. Įmokos sumokamos iš karto įsigyjant verslo liudijimą.

Pažymėtina, kad šioje konsultacijoje pateikiama informacija yra bendro pobūdžio, todėl dėl kiekvieno individualaus atvejo ir išsamios konsultacijos patartina kreiptis į teisininkus.

Ekspertai

Eglė Paulauskytė

Eglė Paulauskytė

Advokatė / Advokatės Dianos Višinskienės kontora

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.