...

Darbas užsienyje su individualios veiklos pažymėjimu

Žinių bazė

2016.04.02

Jeigu Lietuvoje išsiėmus individualios veiklos pažymėjimą dirbama Airijoje pagal kontraktą, kaip turėtų būti mokami mokesčiai? Kontrakte numatyta, kad mokesčiai pačio darbuotojo reikalas, o pats kontraktas trunka apie 8 mėnesius. Ar PSD yra fiksuotas – 31 euras, ar jis turi būti skaičiuojamas nuo savo asmeninės algos kas mėnesį? Bei ar verta išsiimti individualios veiklos pažymėjimą, ar labiau finansiškai apsimoka kasmet paprastai susimokėti pajamų mokesčius?

Temos: , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Regina Utkienė

Mokesčių informacijos departamento direktorė / VMI

Premium

Publikavimo data: 2016-04-02 13:22

Pajamų apmokestinimas gyventojų pajamų mokesčiu priklauso nuo gautų pajamų rūšies. Individuali veikla, kuri turi būti įregistruota Lietuvoje teisės aktų nustatyta...

Publikavimo data: 2016-04-02 13:22

Pajamų apmokestinimas gyventojų pajamų mokesčiu priklauso nuo gautų pajamų rūšies.

Individuali veikla, kuri turi būti įregistruota Lietuvoje teisės aktų nustatyta tvarka, yra apibūdinama kaip savarankiška veikla, kuria versdamasis gyventojas siekia gauti pajamų ar kitokios ekonominės naudos per tęstinį laikotarpį. Vadinasi, jeigu siekdamas ekonominės naudos, tęstinį laikotarpį vykdote atitinkamos rūšies veiklą, privalėtumėte ją įregistruoti (išsiimti individualios veiklos pažymą) ir, atitinkamai, iš tokios veiklos gautos pajamos būtų apmokestinamos kaip individualios veiklos.

Veiklos įregistruoti nereikia tik tuo atveju, jeigu vykdoma veikla neatitiktų individualiai veiklai apibrėžti nustatytų kriterijų (pvz., paslaugų teikimas/darbų atlikimas būtų atsitiktinio, vienkartinio pobūdžio). Tokiu atveju, gautos pajamos apmokestinamos kaip kitos pajamos.

Individualios veiklos pajamos, iš jų atėmus Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 18 straipsnyje nustatyta tvarka apskaičiuotus leidžiamus atskaitymus (t.y. išlaidas, patirtas vykdant veiklą), priklausomai nuo vykdomos veiklos rūšies, apmokestinamos taikant 5 proc. (pvz., tarpininkavimo paslaugoms) arba 15 proc. (pvz., konsultavimo paslaugoms) pajamų mokesčio tarifą.
Kitos (ne individualios veiklos) pajamos apmokestinamos taikant 15 proc. pajamų mokesčio tarifą.

Apskaičiuotą pajamų mokestį nuo bet kokios rūšies pajamų, gautų užsienio valstybėse, privalėtumėte sumokėti Jūs pats, pateikdamas Metinės pajamų deklaracijos GPM308 formą.
Gautos pajamos pajamų mokesčiu Lietuvoje būtų neapmokestinamos tik tuo atveju, jeigu pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Airijos Vyriausybės sutarties „Dėl pajamų ir kapitalo prieaugio dvigubo apmokestinimo ir fiskalinių pažeidimų išvengimo“ nuostatas šios pajamos būtų apmokestintos Airijoje ir turėtumėte mokesčio sumokėjimo Airijoje patvirtinantį dokumentą (pvz.: Airijos mokesčių administratoriaus).

Privalomojo sveikatos draudimo įmokas pagal kompetenciją administruoja Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (Sodra), todėl dėl informacijos apie šių įmokų mokėjimo tvarką reikėtų kreiptis į Sodrą.

Be to, ekonominę veiklą vykdančiam gyventojui gali atsirasti prievolė mokėti PVM. Ar PVM turi būti mokamas nurodytu atveju, nėra galimybės nustatyti, kadangi nėra aišku, kokią veiklą vykdo gyventojas, kas yra pirkėjas, ar gyventojas yra registruotas PVM mokėtoju ir kt.  Neturint tokios informacijos, nėra galimybės įvertinti, ar vykdoma veikla yra PVM objektas, kas turi mokėti PVM. Pvz., verslo konsultacijos, kai jos teikiamos kitos valstybės narės apmokestinamajam asmeniui, pagal PVM įstatymo nuostatas, yra pirkėjo šalies PVM objektas ir prievolė mokėti PVM nuo paslaugų tenka pirkėjui. Kai tokios paslaugos teikiamos neapmokestinamajam asmeniui, tai jos yra Lietuvos PVM objektas ir dėl jų teikimo gyventojui gali atsirasti su PVM susijusių Lietuvoje.

Ekspertai

Regina Utkienė

Regina Utkienė

Mokesčių informacijos departamento direktorė / VMI

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.