...

Ar galiu gauti pajamas pagal IDV iš dabartinio darbdavio?

Žinių bazė

2015.04.07

Ar galiu registruoti individualią veiklą (konsultacinės paslaugos), jei kiekvieną mėnesį bus gaunamos fiksuotos pajamos iš užsienio įmonės, kuri yra dabartinis darbdavys?
Oficialiai gyvenu Lietuvoje, tačiau dirbu Anglijos įmonėje pagal neterminuotą darbo sutartį, ir visi su darbo santykiais susiję mokesčiai mokami toje šalyje. Ar galiu registruoti individualią veiklą Lietuvoje, jei pajamos ir toliau bus gaunamos iš darbdavio užsienyje, t.y. darbo sutartis būtų nutraukta, tačiau ind. veiklos pajamos realiai būtų ta pati kas mėnesį mokama fiksuota atlyginimo suma? UK darbo sutartis tokiu atveju būtų nutraukta, tačiau ar privaloma sudaryti paslaugų teikimo sutartį tarp šalių ir ar galioja tokiai sutarčiai kokie nors įstatyminiai reikalavimai? Iš anksto dėkoju už atsakymą.

Temos: , , , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Eglė Paulauskytė

Advokatė / Advokatės Dianos Višinskienės kontora

Publikavimo data: 2015-04-07 16:23

Atsakant į Jūsų klausimą, reikia paminėti, kad individuali veikla pagal pažymą ir darbo santykiai yra iš esmės skirtingi dalykai. Individuali...

Publikavimo data: 2015-04-07 16:23

Atsakant į Jūsų klausimą, reikia paminėti, kad individuali veikla pagal pažymą ir darbo santykiai yra iš esmės skirtingi dalykai. Individuali veikla – savarankiška veikla, kuria versdamasis gyventojas siekia gauti pajamų ar kitokios ekonominės naudos per tęstinį laikotarpį. Norint užsiimti individualia veikla, privaloma individualią veiklą registruoti. Tuo tarpu darbo sutartis yra darbuotojo ir darbdavio susitarimas, kuriuo darbuotojas įsipareigoja dirbti tam tikros profesijos, specialybės, kvalifikacijos darbą arba eiti tam tikras pareigas paklusdamas darbovietėje nustatytai darbo tvarkai, o darbdavys įsipareigoja suteikti darbuotojui sutartyje nustatytą darbą, mokėti darbuotojui sulygtą darbo užmokestį ir užtikrinti darbo sąlygas, nustatytas darbo įstatymuose, kituose norminiuose teisės aktuose, kolektyvinėje sutartyje ir šalių susitarimu.

Tam, kad turėtumėte pagrindą gauti pajamas iš Didžiosios Britanijos juridinio asmens, konsultacines paslaugas Didžiosios Britanijos įmonei galite teikti sudarius atlygintinių paslaugų (konsultavimo) sutartį (paslaugų teikimo sutartyje reiktų vengti darbo sutarčiai būdingų sąvokų, tokių kaip „darbuotoja“, „darbo užmokestis“ ir pan.).

Kaip jau minėta darbas pagal darbo sutartį ir individuali veikla pagal pažymą yra iš esmės skirtingi. Norint pripažinti, jog asmens veikla yra savarankiška (individuali) veikla, būtina konstatuoti, kad tarp asmens ir kliento nėra darbo santykiams būdingų požymių. Esminis individualios veiklos požymis yra savarankiškumas, kuris parodo gyventojo individualios veiklos santykių skirtumą nuo darbdavio ir darbuotojo santykių. Veikla iš esmės bus savarankiška tik tuomet, kai: asmuo pats sprendžia su savo veikla susijusius klausimus; pats pasirenka veiklos kryptį; pats dengia savo išlaidas susijusias su veikla; gauna pajamų iš vykdomos veiklos.

Tarp Jūsų ir Didžiosios Britanijos juridinio asmens negali susiklostyti pavaldumo santykiai, t.y. nenustatomos darbo tvarkos taisyklės, darbo drausmė, darbo laiko trukmė, paslaugos gavėjas nesuteikia paslaugų teikėjui įrankių darbui atlikti, nesudaromi susitarimai dėl atostogų, kvalifikacijos kėlimo ir pan.

Pažymėtina, jog tuo atveju, jei santykiai iš esmės yra darbo, vien juos įforminus kaip paslaugų teikimo santykius, neišnyksta rizika, kad valstybinė mokesčių inspekcija gali pripažinti juos darbo santykiais ir atitinkamai apmokestinti.

Ekspertai

Eglė Paulauskytė

Eglė Paulauskytė

Advokatė / Advokatės Dianos Višinskienės kontora

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.