Ar galima įdarbinti žmogų dirbti savanorio statusu nemokant atlygio?

Žinių bazė

2013.05.04

Užsienyje gan populiaru dirbti savanoriu (angl.: ‘volunteer’) negaunant atlygio. Dirba ir jaunimas ir pencijinio, bei vidutinio amžiaus žzmonės. Negauna jokių pinigų.
Kokia situacija Lietuvoje?
Ar gali juridinis/fizinis asmuo dirbantis pagal verslo pažymą, verslo liudijimą priimti i darbą tokį ‘savanorį”?

Temos: .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Dr. Tomas Bagdanskis

Advokatas, vadovaujantis partneris / Advokatų profesinė bendrija „Bagdanskis iLAW“

Publikavimo data: 2013-05-04 13:49

Lietuvoje savanoriška veiklą yra leidžiama ir legalizuota LR savanoriškos veiklos įstatyme. Užbėgant už akių iškart galima paminėti, kad pelno siekiantis...

Publikavimo data: 2013-05-04 13:49

Lietuvoje savanoriška veiklą yra leidžiama ir legalizuota LR savanoriškos veiklos įstatyme. Užbėgant už akių iškart galima paminėti, kad pelno siekiantis subjektas, įskaitant asmenis, dirbančius pagal verslo liudijimą, negali su kitais asmenimis sudaryti sutarties dėl savanoriškos veiklos vykdymo.

Svarbu paminėti, kad savanoriška veikla visais atvejais turi būti naudinga visuomenei, o ne individualiems interesams. Be to, savanoriškos veiklos organizatoriais gali būti Lietuvos Respublikoje įregistruoti:
1) labdaros ir paramos fondai;
2) biudžetinės įstaigos;
3) asociacijos;
4) viešosios įstaigos;
5) religinės bendruomenės, bendrijos ir religiniai centrai;
6) tarptautinių visuomeninių organizacijų filialai, atstovybės;
7) politinės partijos;
8) profesinės sąjungos;
9) kiti juridiniai asmenys, kurių veiklą reglamentuoja specialūs įstatymai ir kurių veiklos tikslas nėra pelno siekimas, o gautas pelnas negali būti skiriamas jų dalyviams. Taigi akivaizdu, kad fizinis asmuo negali būti savanoriškos veiklos organizatorius, o juridinis asmuo norėdamas organizuoti savanorišką veiklą neturi siekti pelno.

Savanoriškos veiklos organizatoriaus ir savanorio santykiai yra ne darbo, o civiliniai teisiniai santykiai, t. y. sudaroma ne darbo, o savanoriškos veiklos sutartis.

Savanorio teisės ir pareigos įtvirtintos savanoriškos veiklos įstatymo 7 str. Pvz., savanoris turi teisę būti informuotas apie savanoriškos veiklos mastą ir apimtis, apie esančius ir galimus rizikos veiksnius sveikatai ir saugai, gauti savanoriškai veiklai atlikti reikalingas priemones, informaciją, mokymus, konsultacinę ir techninę pagalbą. Savanoris privalo laikytis su savanoriškos veiklos organizatoriumi aptartos savanoriškos veiklos atlikimo tvarkos, dalyvauti pasirengimo kursuose ir pan. Savanoriškos veiklos organizatorius turi teisę kompensuoti savanoriams su savanoriška veikla susijusias išlaidas, drausti savanorį draudimo įmonėse arba kompensuoti savanoriui draudimo įmokas.

Svarbu pažymėti, kad savanoriškos veiklos organizatorius su savanoriu privalo sudaryti rašytinę savanoriškos veiklos sutartį dviem atvejais – kai kompensuojamos su savanoriška veikla susijusios išlaidos ir kai sudaryti sutartį pageidauja viena iš šalių.

Ekspertai

Dr. Tomas Bagdanskis

Dr. Tomas Bagdanskis

Advokatas, vadovaujantis partneris / Advokatų profesinė bendrija „Bagdanskis iLAW“

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.