...

Ar asmuo užsiimantis individualia veikla pagal pažymą, gali samdyti žmogų dirbanti pagal verslo liudijimą?

Žinių bazė

2014.01.24

Žmogus užsiima miško ruošos darbais ir nori samdyti darbutojus. Ar jis gali samdyti darbuotjus? Ar gali samdyti dirbantį žmogų pagal verslo liudijimą? Kokius mokesčius tektų mokėti?

Temos: , , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Artūras Tukleris

Vyresnysis teisininkas / Advokatų kontora GLIMSTEDT

Publikavimo data: 2014-01-24 08:49

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Darbo kodekso (toliau – DK) 16 straipsnio 2 dalimi, darbdaviu gali būti kiekvienas fizinis asmuo, turintis darbdavio...

Publikavimo data: 2014-01-24 08:49

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Darbo kodekso (toliau – DK) 16 straipsnio 2 dalimi, darbdaviu gali būti kiekvienas fizinis asmuo, turintis darbdavio (fizinio asmens) teisnumą ir veiksnumą.
Jūsų klausimas iš esmės susijęs su tuo, ar Jums verta įdarbinti darbuotojus ar samdyti asmenį su verslo liudijimu. Kitaip tariant, ar Jums galima sudaryti darbo ar civilinę sutartį. Nurodome, jog egzistuojant darbo teisiniams santykiams, darbo sutarties su darbuotoju sudarymas paprastai yra būtinas. Tai reiškia, jog jeigu tarp asmens samdančio darbininką ir pačio darbininko egzistuoja darbo santykiams būdingi bruožai, darbo sutartį paprastai privalėsite sudaryti.

Galima išskirti tokius nustatytus darbo santykiams būdingus bruožus: susitarimas dėl darbo apmokėjimo, darbo vietos, darbo funkcijų, drausmės, taip pat pavaldumas kitai sutarties šaliai, santykių tęstinumas ir kt. Darbo sutartimi iš esmės susitariama dėl tęstinių rūšiniais požymiais apibrėžtų darbo funkcijų vykdymo, jų nesiejant su konkrečiu, apčiuopiamu rezultatu.

Kai asmuo dirba pagal verslo liudijimą, jo veikla suprantama kaip individuali. Individuali veikla – tai tokia savarankiška veikla, kuria versdamasis gyventojas siekia gauti pajamų ar kitokios ekonominės naudos per tęstinį laikotarpį. Taigi asmens veikla pagal verslo liudijimą yra savarankiška veikla, o toks asmuo savo teises ir pareigas, susijusias su veikla pagal verslo liudijimą, prisiima ir įgyvendina sudarydamas tam tikras civilines sutartis, kaip kad paslaugų teikimo, autorines, rangos ir taip toliau. Gyventojo veikla yra savarankiška, kai jo santykiuose su kita sandorio puse nėra būdingų darbo santykiams požymių (susitarimo dėl darbo apmokėjimo, darbo vietos ir funkcijų, darbo drausmės, atostogų ir pan.), gyventojas pats sprendžia su savo veikla susijusius klausimus, pats dengia savo išlaidas, susijusias su veiklos vykdymu ir kt. Atitinkant šiuos kriterijus, galima daryti išvadą, jog gyventojas vykdo individualią veiklą. Taigi jeigu Jūs su samdomu asmeniu susitartumėte dėl nuolatinio darbo apmokėjimo, asmens darbo vietos, darbo funkcijų, drausmės, jeigu egzistuotų santykių tęstinumas ir Jūs duotumėte asmeniui privalomus nurodymus, galima būtų konstatuoti, jog turėtų būti sudaroma darbo sutartis.

Atsakant į klausimą dėl mokesčių, egzistuojant darbo santykiams, yra mokami: gyventojų pajamų mokestis  –  15 % (moka darbuotojas), privalomojo sveikatos draudimo įmokos – 3 % (moka darbdavys), 6 % (moka darbuotojas), valstybinio socialinio draudimo įmokos – 27.98% (moka darbdavys), 3 % (moka darbuotojas), 0, 2 % – įmokos į garantinį fondą (moka darbdavys). Dėl šių išvardytų mokesčių apskaičiavimo bei sumokėjimo yra atsakingas darbdavys.

Jeigu darbo santykiai neegzistuoja, o kitas asmuo dirba pagal verslo liudijimą, tai asmuo, dirbamas pagal verslo liudijimą, pats moka mokesčius, kurie iš esmės yra tokie: 1) fiksuotas mokestis už verslo liudijimą, kuris priklauso nuo savivaldybės, kurioje dirbate, taip pat nuo veiklos; 2)  Privalomojo Sveikatos Draudimo mokestis – 9% nuo minimalaus darbo užmokesčio, t.y. 90 Lt. 3) VSD įmokos – 50 proc. bazinės pensijos dydžio (bazinės pensijos dydis šiuo metu 360,00 Lt) – t.y. 180,00 Lt.

Ekspertai

Artūras Tukleris

Artūras Tukleris

Vyresnysis teisininkas / Advokatų kontora GLIMSTEDT

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.