...

Kaip startuoliui pasidalinti akcijas nesteigiant įmonės?

Žinių bazė

2015.10.19

Prie komandos nutarė prisijungti vienas komandos narys. Jis dirbantis, bet jungiasi padėti plėtoti startuolį. Šiuo metu būsime mes tryse, tačiau nenorime steigti jokios įmonės, norime prasitestuoti, ar yra paklausa. Tačiau norime kažkokiu kitu būdu susiforminti (kad neatsirastų papildomų išlaidų) savo atsakomybes ir idėjai pasisekus apibrėžti savo akcijų dalis.

Temos: , , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Vytautas Sabalys

Vyresnysis teisininkas / Advokatų kontora „Sorainen“

Publikavimo data: 2015-10-19 16:17

Jei nenorite steigti bendrovės (mažosios bendrijos ar uždarosios akcinės bendrovės), su kolegomis galite pasirašyti jungtinės veiklos (partnerystės) sutartį. Jungtinės veiklos...

Publikavimo data: 2015-10-19 16:17

Jei nenorite steigti bendrovės (mažosios bendrijos ar uždarosios akcinės bendrovės), su kolegomis galite pasirašyti jungtinės veiklos (partnerystės) sutartį. Jungtinės veiklos sutartimi jūs su kolegomis, kooperuodami savo turtą, darbą ar žinias, įsipareigotumėte veikti bendrai tam tikram tikslui ar veiklai.

Jungtinės veiklos sutartis turi būti rašytinės formos. Sutartyje, be kita ko, rekomenduotina nurodyti:

  • Sutarties tikslą – tam tikro produkto ar paslaugos sukūrimas, verslo vykdymas ar pan.
  • Kiekvienos sutarties šalies (komandos nario) įnašą į jungtinę veiklą – pvz. lėšos, įranga, dalykiniai ryšiai, profesinės žinios, darbas ir pan. Jei sutartyje nenurodoma kitaip, laikoma, kad visų šalių įnašai yra vienodo dydžio (tai svarbu skirstant išlaidas, pelną, atsakomybę ir kt.). Tad, jei norite pasidalinti „akcijas“ nevienodai, sutartyje galite įvardinti kiekvieno komandos nario įnašo proporciją lyginant su visais įnašais (arba įvardinti įnašo vertę pinigais, jei įmanoma). Visas į jungtinę veiklą įneštas turtas tampa visų komandos narių dalinė nuosavybė.
  • Atsakomybes – jei komanda sudaryta iš skirtingų specialybių atstovų (pvz. IT, marketingo, verslo valdymo, apskaitos, teisės specialistų ir pan.), jungtinės veiklos sutartyje galite nurodyti kiekvieno komandos nario atsakomybes, t.y. už kurią sritį konkretus narys bus atsakingas. Kaip bebūtų, sutartyje nereikėtų sudaryti konkretaus ir griežto atsakomybių sąrašo, kad ji netaptų kliūtimi komandos nariui laisvai veikti.
  • Gauto pelno pasiskirstymą – jis skirstomas proporcingai komandos nario įnašo į jungtinę veiklą dydžiui, tačiau sutartyje taip pat galite apibrėžti ir kitokią pelno paskirstymo proporciją (tačiau negalima nustatyti, jog bent vienas narys pelno apskritai negauna).
  • Atstovus – nurodykite, kuris komandos narys turės teisę atstovauti jūsų komandą tvarkant bendrus reikalus (galite nustatyti, jog ir du ar net visi nariai kartu, tačiau tokiu atveju, priklausomai nuo komandos narių skaičiaus, bendrų reikalų tvarkymas gali tapti sudėtingas).
  • Asmenį, atsakingą už bendro turto apskaitą – jūsų komanda, pasirašiusi sutartį, bendrai turės tam tikro turto (narių įnašai į jungtinę veiklą, veiklos metu sukurti kūriniai, gautas pelnas ir kt.), tad reikėtų paskirti asmenį bendro turto apskaitai tvarkyti.
  • Pareigas dėl turto išlaikymo – komandai patiriant išlaidų dėl bendro turto išlaikymo, įprastai bus laikoma, kad kiekvienas narys privalės atlyginti išlaidų dalį proporcingą jo įnašo į jungtinę veiklą daliai, tačiau ir šioje vietoje galite pareigas dėl bendro turto išlaikymo apibrėžti pagal savo poreikius.
Kartu prisiminkite, kad kiekvienas komandos narys pagal bendras sutartines prievoles, kylančias iš jungtinės veiklos (partnerystės) sutarties, atsakys visu savo turtu proporcingai jo dalies dydžiui. Tuo tarpu, įsteigus bendrovę, kiekvieno komandos nario, kaip akcininko, atsakomybė būtų apribota tik to komandos nario įnašu į bendrovės kapitalą. Tad versle pasiekę tam tikrą rizikos laipsnį, o taip pat prasidėjus didesnėms apyvartoms, nepamirškite apsvarstyti bendrovės steigimo klausimo.

Atkreipiame dėmesį, kad šis atsakymas yra informacinio pobūdžio ir negali būti laikomas advokatų kontoros SORAINEN ar jos teisininko teisine konsultacija.

Ekspertai

Vytautas Sabalys

Vytautas Sabalys

Vyresnysis teisininkas / Advokatų kontora „Sorainen“

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.