...

Verslas, kuriuo niekas netikėjo

Verslas

2012.09.25

Autorius: Evelina Kutkaitytė

Temos: , , .

Verslas, kuriuo niekas netikėjo

„Išvažiavau į Norvegiją skinti braškių, o grižęs nusprendžiau pabandyti verslą gimtajame mieste“, - pasakoja D. Čepelė Evelinos Kutkaitytės nuotr.

Pradėjęs nuo 8 kv m masažo kabineto Kaune, parengęs planą verslui sostinėje, numynęs bankų ir „Verslo angelų“ slenksčius, vietoj paskolos gavęs dar vieną dozę kritikos, šiuo metu Dovydas Čepelė sėkmingai valdo medicinos verslo centrą „Helona“, savomis lėšomis įkurtą gimtojoje Utenoje. Ir jam dar tik 25-eri.

Pokalbį pradedame tradiciniu klausimu – kas gi paskatino imtis verslo? „Eva, ‑ atšauna Dovydas ir juokdamasis priduria: ‑ Na, gerai, Eva pastūmėjo žiūrėti į verslą plačiau. Labiausiai imtis verslo paskatino gyvenimas – dirbant samdomą darbą, kai tavo idėjos niekam neįdomios. O gyvenime norisi tikėti savo idėjomis, realizuoti jas, pajusti laisvę ir pasitikėjimą savo jėgomis.“

Dovydo kolegė Eva atstovauja jaunimo veslumo skatinimo iniciatyvai JUVENE, kuria siekiama padėti jauniems žmonėms imtis verslo. Su Dovydu, tuomet plaukimo treneriu, Eva susipažino lankydama baseiną. Ji gerokai nustebo sužinojusi, kad Dovydas taip pat yra profesionalus masažuotojas ir turi masažo kabinetą. Tačiau pamačiusi, kokius „dovanų kuponus“ jis siūlo klientams, negalėjo susilaikyti.

„Mažos raiškos paveiksliukai, gramatinės klaidos, popierius iš spausdintuvo ir kirpimo linijos kraštai… Ką tai sako apie tavo paslaugų kokybę?!“ – pirmą susitikimą prisimena Eva. „Pradėjome nuo to, kad sugalvojome pavadinimą individualiajai D. Čepelės veiklai – „Helona“. Graikų kalboje „helona“ reiškia vėžlį – sveikatos, ilgaamžiškumo ir tvirtybės simbolį. Bendromis jėgomis sukūrėme logotipą, vizitines korteles, „pasidaryk pats“ interneto svetainę ir, žinoma, stilingų dovanų kuponų.“

Veiklos pradžia buvo prieš pat didžiąją krizę. Aštuoni iš dešimties pažįstamų į Dovydo verslo idėją žiūrėjo skeptiškai – nepavyks, nebus, neverta. Du mėnesius pardavimas augo, o paskui staiga krito. Tai lėmė žinių, kaip veikia verslas, ir patirties trūkumas.

„Tai, ką dariau tada, buvo nesąmonė, – sako Dovydas. – Net nesuvokiau, kas per dalykas yra verslas. Visiškai neįvertinau reklamos naudos, nežinojau, kaip plėstis, kur ieškoti kontaktų, visi klientai buvo vien draugai ir draugų draugai.“

Galvodamas apie plėtrą Dovydas nusprendė ieškoti partnerių. Tačiau kur? Tiesiog interneto skelbimų svetainėse. 2009 m. pabaigoje su partneriu įregistravo UAB „Helona“ ir žingsnis po žingsnio į įmonės plėtrą investavo apie 20 000 Lt. Tuomet persikėlė į didesnes patalpas, įdarbino 3 žmones ir išplėtė paslaugų asortimentą. Vis dėlto verslas nesiklostė, kaip norėjo, ir sostinės rinka atrodė daug patrauklesnė. „Helonos“ savininkai sustabdė veiklą Kaune, parengė verslo planą rimtam medicinos centrui Vilniuje, rado tinkamas patalpas ir net gavo UAB „Invega“ laidavimą paskolai. Vis dėlto joks bankas jų verslo planu nepatikėjo. Bankų vadybininkų teigimu, tai nepelningas verslas, o Lietuva ‑ per maža rinka. „Verslo angelai“ šiuo atveju investuoja tik į didelius projektus ir antram tokiam Lietuvoje vietos nėra. Partneris nusprendė pasitraukti, įmonės veikla beveik metus buvo sustabdyta, o pagausėjus šeimai reikėjo nuolatinio pajamų šaltinio.

„Išvažiavau į Norvegiją skinti braškių, o grįžęs įsidarbinau vadybininku logistikos įmonėje. Jau buvau nuleidęs rankas, tačiau naujam etapui įkvėpė projektas „Juvene“, skirtas jaunųjų verslininkų kūrybingumui ir inovatyvumui ugdyti. Mano idėja buvo patekusi į verslo idėjų konkurso finalą, kuriame reikėjo pristatyti verslo planą. Ta proga permąsčiau galimybes ir nusprendžiau pabandyti verslą gimtajame mieste“, ‑ pasakoja Dovydas.

Įsirengti 100 kv m patalpas ir gauti visus reikiamus leidimus užtruko beveik 3 mėnesius. Popierizmo daug, bet, pasirodo, įmanoma. „Šįkart pradėjome nuo dėmesio klientų paieškai ir įmonės žinomumo didinimo‑ publikavome straipsnius vietos spaudoje, susitikdavome su miesto gyventojais, dalyvaudavome renginiuose“, – praeitus metus prisimena UAB „Helona“ vadovas.

Šiuo metu įmonė teikia fizinės medicinos, reabilitacijos ir sveikatinimo paslaugas, užsiima mokymais ir edukacinėmis programomis, prekiauja slaugos, ortopedine ir neįgaliųjų technika. Per pirmą veiklos pusmetį „Helona“ subūrė specialistų komandą ir pasiekė beveik 100 tūkst. Lt apyvartą.

Paradoksalu, tačiau dabar Dovydas džiaugiasi tada negavęs banko paskolos ir nepradėjęs verslo sostinėje: „Vilniuje didelė konkurencija, o Utenoje mes esame pirmoji privati fizinės medicinos įstaiga, siūlanti kur kas daugiau nei masažo kabinetą.“

Pats Dovydas sako, kad į šią sritį atvedė sporto pomėgis. Dešimt metų profesionalaus dviratininko karjeros siekęs ne vienų šalies ir tarptautinių varžybų prizininkas pasirinko studijas Lietuvos kūno kultūros akademijoje. „Užsiimdamas sportu buvau nuolatinis fizinės medicinos ir reabilitacijos įstaigų klientas, mačiau, kaip skiriasi paslaugų lygis Lietuvoje ir užsienyje, kiek daug dar turime tobulėti“, – mintimis dalijasi Dovydas.

Paklaustas, koks jo įmonės tikslas, „Helonos“ vadovas šypteli: „Būti didžiausia medicinos korporacija Žemėje. Knygose rašo, kad tikslas turi būti labai labai didelis, beveik nepasiekiamas.“ Verslininkas pripažįsta, kad dirbant samdomą darbą gyventi yra kur kas paprasčiau. Tačiau paklaustas, ar dabar sutiktų grįžti į samdomo darbuotojo kėdę, dvejoja: „Nebent su sąlyga realizuoti savo idėjas.“ Didžiausia baimė pradėjus verslą yra sukišti visas savo ir artimųjų santaupas, rizikuoti viskuo ir nežinia kiek laiko gauti minimalų atlyginimą. Tokio pusei giminės skolingo ir už minimalią algą dirbančio vadovo darbo diena prasideda apie 8 val. ryto – einamieji darbai, susitikimai, sutartys, mokėjimai. 7–9 val. vakaro grįžus namo darbas nesibaigia – galvoje visada sukasi mintys apie verslą. Suderinti darbą ir asmeninį gyvenimą yra tikras iššūkis.

„Visą laisvalaikį skiriu tik šeimai, draugus visai apleidau…“ – atsidūsta Dovydas.

Vis dėlto nuosavas verslas turi ir pranašumų. Labiausiai įkvepia tai, kad kasdien išmoksti ką nors nauja, o ir pati medicina nestovi vietoje – tobulėjimui ribų nėra.

Dovydo patarimai pradedantiems savo verslą:

Tikėti savo idėja (sąžiningai atsakyti, ar pats pirktum tai, ką siūlai)

Pasiryžti viskam (pradžioje bus šilto, bet dar daugiau bus šalto)

Pasitikėti savimi (bent tiek, kad dėl savo idėjos galėtum užstatyti viską)

VERTA ŽINOTI

JUVENE (JaUnųjų VErslininkų kūrybiškumo ir iNovatyvumo ugdymo Erdvė) projektą koordinuoja VšĮ Kauno regioninis inovacijų centras. Jis finansuojamas Europos Sąjungos fondų, Ūkio ministerija jam skyrė 1 059 299 Lt. Daugiau informacijos http://www.juvene.lt/, kur galite prisidėti idėjomis ir jas įgyvendinti.

Pasijunk ir tu!

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.