Unikalus širdį užvaldęs verslas

Verslas

2022.07.27

Autorius: Giedrė Kakstovienė

Temos: .

Unikalus širdį užvaldęs verslas

Dovilė Čiūtaitė-Ilevičienė Asmeninio albumo nuotrauka

Dovilė Čiūtaitė-Ilevičienė visuomet mėgo mažus verslus, o ypatingai palaikė maisto sektorių. Paskutinius 10 metų dirbo Lietuvos centrinėje kredito unijoje, kur konsultavo finansavimą siekiančius gauti startuolius. Susilaukus pametinukų ir motinystės atostogoms kiek užsitęsus, suprato, kad laikas imtis naujos veiklos. Su didžiule aistra pasinėrusi į širdį užvaldžiusį neįprastą verslą Lietuvoje – juodųjų česnakų gamybą – 2021 m. pristatė naują prekės ženklą „Garlic moon.

Drąsos imtis gaminti nepaprastą produktą įkvėpė šio inovatyvaus gaminio pasaulinė šlovė. Juodojo česnako fermentacijos verslas turi senas tradicijas Azijos šalyse (Tailande, Pietų Korėjoje ir Japonijoje). Čia žmonės jau šimtmečiais gamina ir naudoja juodąjį česnaką kaip standartinį maistą, o mitybos novatorių išradingumo dėka  pastaruoju metu jis sparčiai populiarėja visame pasaulyje.

Organiškai gimusi verslo idėja

Dovilė baigė VDU Žemės ūkio akademiją. Ji pasakoja, kaip prieš porą metų su šeima ir VDU akademikais atliko įdomų mokslinį eksperimentą, kurio metu fermentavo juodąjį česnaką. Gautą naują produktą išplatino tarp vietos gyventojų, siekiant jį ištestuoti. Rezultatai pranoko lūkesčius, nes didžiąją dalį apklaustųjų maloniai nustebino subtilus juodojo česnako skonis: priminė tamsią duoną, džiovintas slyvas, grybus. „Man pačiai labai patiko mėgautis juoduoju česnaku, o pavartojus jį ilgesnį laiką pastabėjau teigiamą poveikį organizmui, todėl nesinorėjo, kad tai liktų tiesiog bandymas mokslo tikslais. Stebėdama augantį gyventojų susidomėjimą sveikatai palankiais maisto produktais, nusprendžiau juodąjį česnaką išpopuliarinti Lietuvoje ir šią naujos veiklos idėją įgyvendinti praktiškai. Taip prasidėjo kelionė link nuosavo verslo“, – prisiminimais dalinasi pašnekovė.

Kelyje link tikslo iššūkių nestinga

Ilevičių šeima kruopščiai planavosi, skaičiavo, kiek santaupų galės skirti naujos idėjos įgyvendinimui. Taip pat dairėsi fermentavimui skirtų įrenginių, kurių paieškos tapo tikru iššūkiu. Europoje surasti reikiamos įrangos nepavyko, todėl teko ją pirkti juodojo česnako tėvynėje – Rytų šalyse. Moteris juokauja, kad kai kiti jos bendraamžiai įsigijo naujus elektromobilius, ji su vyru tuo metu nusprendė nusipirkti naują, bet kitokią – verslui plėtoti skirtą mašiną. „Įrengėme ir pritaikėme patalpas darbui, bet prireikė tikrai daug pastangų gauti visus reikiamus leidimus, kad galėtumėme užsiimti šia veikla. Atlikome nemažai tyrimų, suruošėme šūsnį dokumentų ir tik tuomet startavome“, – sunkią pradžią prisimena verslininkė ir toliau vardina gaminimo proceso subtilybes: „Česnakų fermentavimui skirtos šiuolaikinės įrangos valdymas yra gan sudėtingas, o pats fermentavimo procesas reikalauja daug rankų darbo. Kiekvieną česnako galvutę reikia kelis kartus kruopščiai atrinkti rankomis, apžiūrėti, paruošti tolimesniems procesams“. Šiame darbe Dovilė naudoja būtent Lietuvos ūkininkų itin kokybiškai užaugintus česnakus, o surasti patikimus tiekėjus šiais laikais yra didžiulis iššūkis.

Pašnekovė tikisi, jog sėkmingai įgyvendinus užsibrėžtus tikslus ir po truputį įsitvirtinant rinkoje, investicijos į naująjį verslą turėtų atsipirkti per 3-4 metus.

Juodojo česnako unikalumas

Juodasis česnakas – tai gurmaniškas, neatrastas, subtilus skonis, išgaunamas be konservantų ir cheminių priedų ilgą laiką (apie 60 dienų) brandinant ir fermentuojant česnaką tik drėgmės ir temperatūros pagalba. Fermentacijos metu, padidėja jo bioaktyvumas bei pasikeičia juslinės savybės: skiltelės tampa juodos spalvos, dingsta aštrus kvapas ir skonis, jaučiama saldžiarūgštė gaiva. Išgauta tekstūra – kreminės spalvos, elastinga bei lengvai virškinama. Moksliškai įrodyta: kuo ilgesnė fermentacijos trukmė, tuo česnako bioktyviosios savybės stipresnės. Žmonės, kurie pirmą kartą ragauja juodąjį česnaką, šį umami skonį priima įvairiai: vieni įsimyli iš pirmo karto, kietiems reikia daugiau laiko priprasti. Pagrindinis produkto unikalumas – labai platus naudojimo spektras maisto pramonėje (nuo desertų iki mėsos patiekalų). „Visuomet rekomenduoju juodąjį česnaką įtraukti į pusryčių meniu, nes jis puikiai tinka gardinti tiek košę, tiek keptus kiaušinius ar sumuštinius. Mes visi norime būti stiprūs ir sveiki, o juk ką valgome, tokie ir esame“, – teigia nestandartinio verslo įkūrėja.

Atsakingas verslas remiantis mokslu

Per pastarąjį dešimtmetį, mokslininkai atliko daugybę išsamių juodojo česnako biologinio aktyvumo ir terapinės naudos studijų, kurios tik patvirtino nuo seniausių laikų liaudies medicinos žinias apie česnakų naudą gerai savijautai. Kartu su savo vyru, Dovilė ilgą laiką analizavo, studijavo šiuos mokslinius tyrimus, o naujos ūkinės veiklos imtis ryžosi tik sukaupę didelį žinių bagažą apie juodojo česnako begalinę vertę. Šiandien jaunieji verslininkai save tvirtai įvardija atsakingais gamintojais, kurie dalinasi informacija apie juodojo česnako teigiamą poveikį žmogaus organizmui ir pateikia trumpus receptus, kaip jį vartoti kasdien savo maisto racione. Kaip patys teigia, pagrindinis tikslas yra šviesti dar nieko negirdėjusią visuomenės dalį apie tai, kad šis produktas yra ir skanus maisto pagardas, ir super organizmą stiprinantis vitaminas.

Juodasis česnakas vertinamas dėl savo plataus spektro biologinių funkcijų, įskaitant antioksidacinį, priešuždegiminį, priešvėžinį, hiperlipidemiją (per didelis cholesterolis) ir nutukimą mažinantį, kepenis atstatantį ir neuroprotekcinį poveikį. Mokslinės analizės parodė, kad šis gaminys stiprina imuninę funkciją, padeda palaikyti stabilų cukraus kiekį kraujyje, mažina skrandžio negalavimus ir pasižymi K, Mg, Ca, P, Se, vit B6, vit C gausa.

Dovilė pasakoja, kad šioje veikloje vienodų dienų nebūna, o mylimam darbui atiduoda visą savo širdį. „Kuomet jaučiuosi norinti pabūti viena – galiu pakuoti česnakėlius. Jei norisi bendrauti – galiu išvežioti produkciją partneriams. Užplūdus kūrybiškumui – gaminu ir fotografuoju, kuriu tekstus soc. medijai. Svarbiausia, kad visa tai galiu daryti neskubėdama, su maksimaliu atsidavimu. Kartais pajuokauju, kad tai – mano trečiasis vaikas, kuriam skiriu labai daug laiko ir meilės“.

Šiuo metu Ilevičių šeimos verslas klesti Pyplių kaime, netoli Kačerginės. Unikalius gaminius galima įsigyti specialiose krautuvėlėse, prekiaujančiose smulkių Lietuvos gamintojų produkcija. Netolimos ateities planuose – savo asmeninės el. svetainės sukūrimas.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.