Organizacija skatina moterų bendrystę pogimdyminiu laikotarpiu

Verslas

2023.01.10

Autorius: Vaida Kerienė

Temos: , , .

Organizacija skatina moterų bendrystę pogimdyminiu laikotarpiu

Giedrė Juškienė Asmeninio albumo nuotrauka

Nereta moteris pogimdyminiu laikotarpiu išgyvena atskirties, vienatvės, baimės ir daug kitų stiprių emocijų. Šiuo laikotarpių ypatingai reikalinga bendrystė su kitomis moterimis, kurianti saugumo jausmą. Organizacija „Namų mama“ ir jos įkūrėjos Giedrė Juškienė, Patricija Kvaselytė, Edita Vyšniauskė skatina moterų bendrystę pogimdyminiu laikotarpiu: palepink mama, nunešk jai maisto, pabendrauk, atliepk jos poreikius.

Giedrė Juškienė prieš penkerius metus laukdamasi dukters Gytės, širdyje nešiojosi gilų suvokimą apie sąmoningą nėštumą ir gimdymą. Bet tuo metu neturėdama pakankamai žinių tikėjosi, kad viskas susidėlios tarsi savaime. Gimdymo metu akušerės atsižvelgs į jos poreikius. Deja, realybė buvo kitokia. „Nors vyras ir buvo šalia, savo poreikius teko atstovėti pačiai. Tai buvo labai sunku ir baisu, labai norėjosi saugaus moteriško palaikymo greta“, – prisimena pašnekovė.

Dažna mama prieš gimdydama pirmąjį vaikelį nesuvokia kokia patirtis jos laukia. Taip ir Giedrė tikėjosi, kad visas sunkiausias darbas yra pagimdyti, bet nesuvokė, kad tik gimus vaikui viskas tik prasideda. Pogimdyminiu laikotarpiu turėjo mažai socialinio gyvenimo, savarankiškai bandė tvarkytis su žindymo iššūkiais: „Žindžiau su skausmu net du mėnesius, nes nežinojau kur kreiptis pagalbos. Artimieji žavėjosi mažyčiu nuostabiu kūdikiu, o aš tarsi išnykau. Šis jausmas kartais dar pagilindavo skausmą. Dukrytei suėjus vieneriems metams išvykome gyventi į Berlyną. Vyras dirbo, o aš su dukra buvau namuose svetimoje šalyje, tuomet pajaučiau dar didesnį atskirties jausmą“, – pasakoja pašnekovė.

Skirtingos gimdymo ir pogimdyminio laikotarpių priežiūros patirtys mamai ir kūdikiui

Pastojus antrą kartą moteris jau žinojo, ką turėtų pakeisti. Pirmiausia susirado dulą, gavo vietą gimdymo namuose, kuriose priežiūra ir gimdymas vyksta natūraliais procesais. Ir šį kartą ji susidūrė su visiškai priešinga patirtimi: gimdymo priežiūra buvo puiki. Vokietijoje yra teikiama akušerės lankymo paslauga namuose ir tai yra valstybės apmokama paslauga. Akušerė rūpinasi ir kūdikiu, ir mama.

Patyrus dvi skirtingas priežiūras Giedrei gimė didžiulis noras kažką pakeisti Lietuvoje. Padėti moterims kurti saugią aplinką, šalia turint saugų asmenį, atsižvelgiantį į jos individualius poreikius. „Suvokiau, kad pakeisti visą sistemą, apimančią švietimo, sveikatos ir kitas yra praktiškai neįmanoma ir dar vienam“, – pasakoja moteris.

Tačiau atsakymas nuo ko pradėti vis dėl to atėjo. Giedrė pastebėjo „Dulų asociacijos“ Lietuvoje organizuojamus „Postpartum“ dulos mokymus ir nusprendė ja tapti. Šiuo metu taip pat baigia nuotolinius kursus Amerikos dulų kompanijoje ir planuoja šia veikla užsiimti Lietuvoje.

Atnešk maisto kaimynystėje gyvenančioms mamoms

Gyvendama Berlyne taip pat ieškojo būdų, kaip galėtų padėti mamoms ir užsiregistravo į savanorišką organizaciją „SupermamasBerlin“. Atnešdavo maisto ir bendraudavo su kaimynystėje gyvenančiomis mamomis. Giedrė suprato, kad būtent tokią organizaciją reikia įkurti ir Lietuvoje. Pirmiausia surado bendramintes Patriciją Kvaselytę ir Edita Vyšniauskę, tuomet pradėjo ieškoti Berlyne įkurtos mamų organizacijos tikėdamasi iš jų pasisemti patirties. Rado, kad šios organizacijos šaknys kilusios iš Šveicarijos. Pradėjus su jais bendrauti jie mielai leido naudotis visais įrankiais, tekstais, suteikė reikiamą informaciją sėkmingam startui Lietuvoje.

Norinčios prisidėti mamos Lietuvoje turėtų užpildyti anketą puslapyje. Čia rasite dvi registracijos formas. Viena skirta norinčioms padėti mamoms, o kita skirta mamoms, kurioms reikia pagalbos. Per šią anketą išsiaiškinami mamų poreikiai, pagal ją mamos suvedamos. Padedančios mamos renkasi, kada ir kiek kartų gali aplankyti lepinamas mamas. Registracijų sulaukiama ne tik didžiuosiuose Lietuvos miestuose, bet iš visų Lietuvos vietovių. Projekto konceptas – atnešti maisto, pagaminti maisto ir skirti laiko pabendravimui, pasiteirauti dėl papildomos pagalbos.

Komunikacija tikra, aiški, paprasta ir įtikinama

Komandos narės užduotis pasiskirstė natūraliai pagal kiekvienos gebėjimus ir pradėjo darbus. Patricija atsakinga už komunikaciją, vos tik išgirdusi apie idėją, nusprendė, jog verta ją iš karto dalintis su auditorija socialiniuose tinkluose.

Sukūrė logotipą, pavadinimą, Facebook ir Instagram puslapius bei Facebook uždarą grupę, pradėjo kurti turinį ir vizualinius dalykus, dalyvauja įvairiose mamų ir verslo grupėse. Savo asmeninėje Linkedin paskyroje Patricija pasidalino ir savo asmenine istorija bei „Namų mama“ projekto idėja. Šį įrašą peržiūrėjo 14000 žmonių. „Patricija jau kelis metus vysto savo asmeninį konsultacinį verslą, veda Lila žaidimus, įvairias dvasines praktikas, studijuoja psichoterapiją, veda saviugdos dvasines praktikas. Ši patirtis padėjo išugdyti gebėjimą per tikrumą perteikti viską aiškiai, paprastai, natūraliai ir įtikinamai. Taip pat dalyvavo tiesioginėje transliacijoje su „Pasaulio mamomis“, – pasakoja Giedrė.

Nuolat dalyvaujama verslių moterų klubų susitikimuose tokiuose kaip Start4networking, mentorystės programoje Mentores.lt. Siekiama įgauti patirties plėtoti verslą, kurti pažinčių ratą, būti palaikančių verslių moterų aplinkoje.

Planai diegti internetinę programėlę

Pirminės investicijos tinklapio kūrimui siekė 300 eurų. Tolimesni planai įdiegti internetinę programėlę, būtent tokią, kokia yra įdiegta ir naudojama Berlyno organizacijoje. Šiam projektui bus reikalingos didesnės investicijos, bus ieškomi investuotojai ir rengiami projektai paramoms gauti. Projektų rašymo patirties turi verslo bendraautorė Edita Vyšniauskė.

Giedrė kitų verslų kūrėjams pataria bandyti ir dar kartą bandyti. Nes tik bandant galima kažką pakeisti, išmokti, suprasti. „Baimės nenuves niekur, jos įveikiamos tik pažvelgus joms į akis. Svarbu neužmiršti dėkingumo pasauliui ir gyvenimui už galimybę kurti, dalintis. Svarbus kitų palaikymas, kad tai, ką darote yra reikšminga ir prasminga. Suvokimas, kad norint kažką pakeisti visų pirma reikia pradėti nuo savęs“, – pataria Giedrė.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.