...

Nemokama socialinė pagalba SMS žinutėmis vaikų iki 3 metų tėvams

Verslas

2022.12.29

Autorius: Giedrė Kakstovienė

Temos: .

Nemokama socialinė pagalba SMS žinutėmis vaikų iki 3 metų tėvams

Marija Dautartaitė Asmeninio albumo nuotrauka

Pirmą kartą tapus mama, kyla daugybė klausimų apie vaikelio priežiūrą, lavinimą. Internete gausu informacijos apie ankstyvąjį ugdymą, tačiau neretai ji fragmentuota, klaidinanti, nepatvirtinta specialistų. Ekspertai pastebi, daugelio raidos, elgesio problemų galima išvengti, gimdytojams/globėjams laiku suteikus pakankamai tinkamų žinių, paramos. Deramai atliepti vaikų iki 3 metų poreikius sukurta nemokama socialinė iniciatyva „MaMaDu“. Tai  pagalbos sistema – ekspertų patarimai, tėvus pasiekiantys kassavaitinėmis SMS žinutėmis, parengtomis remiantis ankstyvosios vaiko raidos principais ir Harvard‘o universiteto mokslininkų tyrimais.

Socialinio projekto „mama“ Marija Dautartaitė pasakoja, kad „MaMaDu“ idėja gimė dalyvaujant socialinio verslo konkurse „Pokyčių lyderiai“. Jį rengė „Reach for Change“ – tarptautinė organizacija, skatinanti ieškoti inovatyvių sprendimų spręsti realias visuomenės problemas: „Čia siekėme suderinti 2 dalykus: ankstyvosios vaiko raidos mokslo įžvalgas ir realią Lietuvos situaciją. Mokslo bendruomenė išskyrė labai aiškius principus, kurie lemia sklandžią vaiko raidą per pirmąsias 1000 dienų, sudėjo tinkamus pagrindus vaikui sėkmingai užaugti, išnaudoti visą potencialą. Kad juos įgyvendinti kasdienybėje, suaugusiems informaciją reikia pateikti suprantamu, prieinamu, realios pagalbos būdu. Todėl „MaMaDu“ pagrindinis tikslas – įgalinti tėvus/globėjus atliepti vaiko poreikius, dalintis ekspertine informacija, kartu atkreipiant dėmesį ir į jų pačių emocinę būklę“.

Naujiena Baltijos šalyse

Ankstyvos vaiko raidos principais paremta pagalbos sistema – vienintelė tokia Baltijos šalyse. Nemokamas, visiems prieinamas įrankis, nuosekliai lydintis vaiką nuo gimimo iki jam sukaks treji metai. Kartu, tai būdas palaikyti kontaktą su tėvais, atsakyti į klausimus, suprasti jų aktualumą ir nuolat tobulinti algoritmą. Pašnekovė džiaugiasi, kad „MaMaDu“ iniciatyvą itin palaiko vaiko raidos specialistai, šeimos gydytojai, ekspertų bendruomenė. „Visi, kurie mato realią situaciją Lietuvoje“, – sako ji ir įvardija pagrindinį nūdienos skaudulį: „Tėvams dažnai trūksta informacijos, paramos kertiniais mažylio vystymosi etapais“. Dautartaitė pasigenda visuomenės, politikų supratimo kas yra ankstyvoji vaiko raida, mokslu paremtos intervencijos, pasaulinės tendencijos. „Trūksta ilgalaikės strategijos, kuriant sveikesnę, laimingesnę, sąmoningesnę ateities Lietuvos visuomenę. Tokie tikslai vis keliami, bet pamirštama imtis realių priemonių“, – pastebi ji.

Intervencijos paremtos prevencija

Vaikų iki 3 metų intervencija, pasak idėjos autorės, remiasi prevencija: suteikiant pagalbą nuo pirmųjų dienų, sąmoningai užkertamas kelias problemoms ateityje. Ekonomistai paskaičiavo, toks ankstyvasis prevencinis „įsikišimas“ ilguoju laikotarpiu visuomenėje atneša aiškią naudą. Sklandžios raidos užtikrinimas sumažina tikimybę suaugus susidurti su emocinėmis problemomis, sveikatos sutrikimais, priklausomybėmis. Raktas į socialinių problemų prevenciją yra žmogaus smegenyse, o jos sparčiausiai formuojasi būtent ankstyvoje vaikystėje. „MaMaDu“ investicija į sistemą, kuri šiuos principus atliepia, labai nedidelė, privati: „Nors Lietuvoje jau yra politinės, socialinės sėkmės istorijų, deja, nepavyksta įtikinti valstybės, savivaldybių, kad būtent toks požiūris atneš realius pokyčius. Mes galime tapti socialinių pokyčių lydere, jei pradėsime nuosekliai taikyti mokslo įžvalgas. Pasaulyje tai jau daroma, o Lietuvoje neskubama“.

Esminės žinios pasiekiamos visiems

Rinkoje gausu informacinės medžiagos ankstyvojo ugdymo tematika, o kompetentingų ekspertų įžvalgos padeda gauti atsakymus į rūpimus klausimus. Tačiau ne visi išgali įsigyti mokymų kursą, lankyti seminarus.  Todėl „MaMaDu“, kaip socialinis projektas, orientuotas į visuomenės švietimą, informacijos sklaidą, nekonkuruoja su alternatyviais žinių šaltiniais. „Mūsų tikslas, ankstyvosios vaiko raidos principų taikymo įdiegimas visose šeimose – ir galinčiose nusipirkti brangius ekspertinius kursus, ir tokių galimybių neturinčiose. Užtikrinti sklandų mažamečio vystymąsi negali būti perkama privilegija – esminės žinios privalo pasiekti visus tėvus/gobėjus.

Pašnekovė džiaugiasi, dažnai sulaukianti tėvelių padėkų: „Smagu, kai vartotojai parašo, kad gavo „MaMaDu“ žinutę būtent tada, kai jos labiausiai reikėjo. Pavyzdžiui, poilsio stokojanti, nusiminusi mama perskaitė, kad natūralu būti pervargusiai ir svarbu rasti galimybes pasirūpinti savimi. Tai – įkvepia“.

 „MaMaDu“ tarsi antra mama

Lengvas, žaismingas „MaMaDu“ pavadinimas parinktas neatsitiktinai. Tai tarsi patariantis, suprantantis, poreikius atliepiantis, bendrą šeimos gerovę užtikrinantis globėjas. Tai liudija paslaugas išbandžiusiųjų atsiliepimai, jų rekomendacijos aplinkiniams, dažnas žiniasklaidos domėjimasis. „Nuo projekto pradžios aktyviai kalbamės su vartotojais – vienodai rimtai žiūrime ir į teigiamus atsiliepimus, ir į kritiką. Suprantame, kad daug specifinių žinių turintiems tėvams reikia vienokios informacijos, o mėgstantiems nuoseklumą – kitokios. Žinome ir tuos vartotojus, kuriems tinkamo turinio kol kas neturime, bet planuojame sukurti. Džiaugiamės norinčiais prisidėti savo žiniomis, dalintis patirtimi arba identifikuoti temą, kuria norėtųsi gauti daugiau informacijos – tam sukūrėme tinklalaidę „Smegenų architektai“. Kaip socialinis projektas vienijame daug savanorių, kurie prisideda prie atskirų veiklų. Nors tradicinės reklamos neturime, vartotojų ratas stabiliai auga“.

Kur slypi sėkmės raktelis?

Piešdama ateities viziją, M. Dautartaitė sieks tęsti tikslingą visuomenės švietimą, ankstyvosios vaiko raidos principų pristatymą. „Birželio mėnesį Vilniuje organizavome tarptautinę konferenciją „Ankstyvoji vaiko raida: raktas į socialinių iššūkių sprendimą“, kalbėjome apie geriausias pasaulines praktikas ir kodėl vis daugiau politikų atsigręžia į ankstyvąją vaiko raidą kaip naują socialinės politikos pagrindą. Pranešėjas iš JAV, Harvard‘o universiteto, pristatė daugiau nei 4 dešimtmečių mokslo duomenis – ankstyvoji vaiko raida yra esminis laikotarpis, nulemiantis visą gyvenimą. Ten slypi raktas į sėkmę, sveikatą, gerovę. Kodėl juo nepasinaudojus? Mes norime visuomenės, politikų supratimo. Neapsiribosime tik pirmosiomis 1000 dienų. Plėsime ekspertinius patarimus ir vyresniems vaikams“.

Kuriančius panašius projektus, pašnekovė skatina drąsiai siekti pokyčių, tikėti, kad viskas įmanoma. Nebijokite klaidų, jos natūrali, neišvengiama proceso dalis, padeda suprasti, ką daryti kitaip, geriau, efektyviau. „Svarbiausia turėti su savimi komandą, kuri klaidas padės paversti naudingomis pamokomis, naujomis galimybėmis“, – apibendrina VŠĮ „MaMaDu“ direktorė.

 

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.