Negalią turinčių asmenų įdarbinimo projektas
2022.09.01
Temos: Darbuotojai, Verslo pradžia.
Kuo mūsų visuomenė skirtingesnė, tuo mes esame laimingesni, nes nebebijome būti kitokie, būti savimi. Mums nebereikia vaidinti tobulo personažo ar kito sukurto etalono. Koks gražus tas mūsų gyvenimas, svarbiausia, kad unikalus ir skirtingas sako negalią turinčių asmenų įdarbinimo projekto idėjos autorė ir organizacijos VŠĮ „Unikalus šokis“ vadovė Rita Juškytė.
Žmogus su negalia nori gyventi pilnavertį gyvenimą
Rita vaikystėje suprato – negalią turintis asmuo nėra raupsuotasis: „Jis toks kaip mes, tik turintis išskirtinumą, didesnį ar mažesnį“, – pasakoja moteris. O ar gali suprasti kitą, jei pats to nesi patyręs? Taip, galbūt gali įsivaizduoti, bet geriausiai supranta to žmogaus kelią tie, kurie arba patys su tuo susidūrė, arba jų artimieji. Ritos mama turi negalią, serga šizofrenija: „Mamos pavyzdys parodė, kad ir kokia negalia bebūtų, ji neatima noro gyventi, turėti draugų, įgyti profesiją, darbą ar sukurti šeimą. Jie nori gyventi pilnavertį gyvenimą, įsilieti į visuomenę“, – pasakoja R. Juškytė.
Šokio pamokos turintiems Dauno sindromą
Socialinio verslo idėja gimė dalyvaujant mokymuose Estijoje: „Susipažinau su čia gyvenančia šokių mokytoja, vedančia šokių pamokas vaikams turintiems Dauno sindromą. Tai išgirdusi supratau – tokias pamokas norėčiau daryti Lietuvoje, bet idėja liko tik širdyje, neradus Lietuvoje mokymų kaip vesti tokias pamokas“, – prisimena Rita.
Bet unikalūs projektai negali likti neįgyvendinti, atsiranda motyvacija iš šalies: „Idėja, buvusi tik širdyje, atgimė, išgirdus apie organizacijos „Reach for change“ konkursą „Talentas keisti“, jo tikslas rasti socialinius verslininkus, padėti jų idėjas paversti tvariu socialiniu verslu“, – pasakoja idėjos autorė nusprendusi dalyvauti konkurse, pateko į šios organizacijos inkubatorių, jos idėja virto verslu gyvuojančiu ir šiandien. „Uniq dance“ pirmasis Lietuvoje tokio pobūdžio socialinis verslas.
Karantino metu startavusi nauja projektinė idėja „Unikalus gyvenimas“
Artimųjų tarpe, net ir šiandien, šio verslo kūrėja nesulaukia palaikymo. Ji baigusi inžinerijos mokslų magistro diplomą, galbūt todėl su nuostaba visi stebi, kodėl būtent tokiomis veiklomis užsiima moteris turėdama tokį išsilavinimą, o nedirba įprasto darbo, bet ir vėl mes grįžtame prie to paties, kas būtų jei pasaulis nebūtų skirtingas ir unikalus? „Jeigu darai tai, kas tavo širdyje ir tuo tiki visu šimtu procentų, visi sunkumai išsisprendžia lengvai“, – pasakoja verslininkė.
Didžiausias sunkumas su kuriuo susiduria šis verslas tai organizacijos tvarumas, užtikrinantis organizacijos ilgaamžiškumą ir pastovų finansavimą: „Praktika parodė, kad visi sunkumai praeina ir išeitis visuomet yra. Pavyzdžiui, karantino laikotarpiu buvo sunku, neįsivaizduoju kaip organizacija išgyveno, veiklos sustojo, studijos nuoma nebuvo sumažinta, bet mes išlikome ir negana to, startavome su projektine veikla „Unikalus gyvenimas“.
Pirmas ir unikalus projektas Lietuvoje
Projektas „Unikalus gyvenimas“ pirmas toks Lietuvoje, padedantis rasti darbą žmonėms su negalia ir šalia darbo įgūdžių ugdymo programoje yra ir šokio bei judesio pamokos. Projekto programa trunka tris mėnesius, joje ugdomi darbo paieškos, pasitikėjimo savimi įgūdžiai, o šokio bei judesio pamokos padeda praplėsti savo ribas, atsikratyti baimių bei ugdo streso valdymo gebėjimus. Rita pradėjusi socialinį verslą neturėjo žinių, investicijų, patirties: „Galvojau ne apie tai kiek uždirbsiu iš verslo, o kokią komandą subursiu, kokį pokytį kartu kursime. Pradėjusi projektą, keturis mėnesius savanoriavau jame, nes norėjau stiprios komandos. Ši investicija pasiteisino – neįsivaizduoju mūsų organizacijos, jei nebūtų bent vieno iš mūsų“, – džiaugiasi moteris.
Suburta komanda, tai žmonės paliesti negalios. Du iš jų – patys turi negalią, o Rita ir kolegė Ieva – artimuosius (mamas) su negalia: „Todėl mes suprantame savo klientų – asmenų su negalia ieškančių darbo poreikius. Manome, svarbu ne tik užsidirbti gyvenimui, bet save realizuoti, kurti socialinį pokytį“, – pasakoja socialinio verslo kūrėja – „Esame stipri komanda gauname komplimentų, kad esame pozityvūs, energingi, veiklūs. Svarbių sprendimų priėmime dalyvauja kiekvienas komandos narys.
Įdomiausia verslo dalis – sėkmingos įsidarbinimo istorijos
Juškytė pasakoja, kad kiekviena jų sėkmės istorija verta atskiros knygos, tačiau labiausiai įsiminusi Lauros iš N. Akmenės istorija. Jiems paskambino seimo narė M. Ošmiaskienė ir pasiūlė ją į projektą. Komanda vystanti projektą abejojo šios merginos sėkme, nes ji baigusi tik dešimt klasių, niekur nedirbusi, o dar ir N. Akmenė taip toli nuo Vilniaus.
Įsiliejusi į projektą Laura visus džiugino: „Nepraleido nei vieno susitikimo, kruopščiai atliko užduotis, rado pirmąjį darbą, nusprendė tęsti mokslus vidurinėje. Baigė IT testavimo kursus, įgijo sertifikatą ir šiandien ieško įmonės praktikai.
Ko labiausiai nenori negalią turintys asmenys – tai gailesčio
Visuomenė bijo žmonių su negalia, ima jų gailėti: „O gailesčio negalią turintys asmenys labiausiai nenori“, – pastebi šio verslo vadovė. Nusistatymų, kad neras darbo kartais turi ir patys negalią turintys žmonės. Dažnai jų artimiesiems, tėvams būna patogus jų nedarbas siekiant kontroliuoti. Daug reikia dirbti su baimėmis.
Ne visi darbo pasiūlymai tinka neįgaliesiems dėl įvairių apribojimų, pavyzdžiui, dirbti parduotuvės kasoje judantys vežimėlio pagalba negali dėl nepritaikytos darbo vietos. Turintys regėjimo negalią gali dirbti kompiuteriu, tačiau tam reikia specialios, brangios programos.
„Patogu sėdėti ant sofos ir sakyti aš negaliu, nemoku, dar nepasiruošęs, kitiems sekasi, nes turi daug pinigų, pažinčių. Bet sunkiausia išeiti iš komforto zonos, bandyti daryti dalykus, kurie niekada dar nesi daręs“, – Rita įkvepia pokyčiui, bent jau pabandyti.
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.