Joniškyje kultūrinį paveldą puoselėja ypatingas restoranėlis
2022.08.23
Temos: Darbuotojai, Finansai, Verslo pradžia.
Tą dieną oras buvo baisus, lietus lijo į veidą, bet Neringa Striūgaitė prie krūtinės stipriai spaudė apdovanojimus, riedėjo džiaugsmo ašaros: „Aš tai padariau, aš esu stipri, ačiū visiems“. Pandemijos metu netekusi darbo, neprabėgus nei metams gavo apdovanojimą už atviros bendruomenės kūrimą, kultūrinio paveldo puoselėjimą kuriant verslą „Virtienių restoranėlis“.
Neringa vadybos srityje apsigynusi magistro laipsnį, dvidešimt penkerius metus dirbo kitiems. Vilniuje sutiko darbdavį, išmokiusį stipriausias verslo pamokas: „Aš matydavau jo vizijas. Jo mokėjimas motyvuoti darbuotojus, sukurdavo sąlygas sėkmingai siekti rezultatų. Išmokė bendrauti su klientais, pažinti juos, parodė kaip klausti, įsiklausyti, tai tapo stipriu pamatu ir mano šiandieninėje veikloje“, – prisimena moteris.
Tačiau 2020 m. gegužę viskas sustojo: „Pandemija pakeitė mano gyvenimą kardinaliai – buvau atleista. Pakvietė ir pasakė: „Ačiū, tu nereikalinga, dėl šalyje įvesto karantino netekome pardavimų“, – pasakoja Neringa. Į darbo netekimą reagavo dvejopai, tarsi ir apsidžiaugė gavusi laisvę, bet nerimavo dėl ateities nežinomybės. Nusprendė laikinai grįžti į Joniškį, praleisit vasarą, gyventi iš bedarbio pašalpos, o rudenį spręsti ką toliau daryti. Rudens laukti nereikėjo – gimė idėja kurti „Virtienių restoranėlį“ Joniškyje.
Draugai ir artimieji išgirdę šią idėją nustebo. Skeptikai nesidrovėdami sakydavo tiesiai į akis: „Kam tau to reikia, geriau eik dirbti, kas valgys tuos virtienius?“, – pasakoja verslo kūrėja, kuri prisiminusi savo vadybos žinias ir ankstesnių darbų patirtis, net neabejojo, kad galėtų nepavykti.
Giminaičių piniginės dovanos verslo pradžiai
Verslo pradžiai investuota apie 30 tūkst. eurų. Savų lėšų turėjo apie 5 tūkst., kitus skolino: tėtis, dukra, draugai. „Viena giminaitė dovanojo pinigus negrąžintinai“, – su džiaugsmu artimųjų paramą prisimena verslo kūrėja.
Taip pat Neringa Striūgaitė sužinojo, kad „Užimtumo tarnyba“ siūlo paramos galimybę, vyresniems nei 45 m. amžiaus bedarbiams kuriantiems pirmąjį verslą. Parašė projektą, gavo 14 tūkst. eurų paramą darbo vietai sukurti. „Norint įgyvendinti šias projekto sąlygas reikia daug kantrybės, laiko, įvairių konsultacijų. Neslėpsiu, buvo labai sunku, nes viską dariau pati“, – sako restoranėlio savininkė.
Dirbti paviršutiniškai negali
Pirmieji sunkumai – tai darbuotojų atranka ir pernelyg dideli mokesčiai įmonėms turinčioms nedideles pajamas: „Darbuotojų išlaikymas darbdaviui yra ypatingai brangus. Mažame mieste tai didelė problema. Čia daug žmonių nori dirbti ofiso režimu, kitas darbo laikas jiems nepalankus“, – pasakoja Neringa.
Virtienių gamyba turi daug paslapčių, todėl ne kiekvienas moka gaminti. Vykdant pirmąją darbuotojų atranką verslo kūrėjai teko skelbti virtienių raitymo konkursą. „Tiko tik viena iš dešimties kandidačių. Šiuo metu labai džiaugiuosi esama komanda“, – sako idėjos autorė.
Joniškis mažas miestas, tačiau čia apsilanko daug turistų, o ir konkurencija maitinimo srityje didelė: „Norint būti konkurencingu labai svarbu turėti išskirtinumą, tenka kurti ir panašių produktų, nes klientai tarsi diktuoja sąlygas“, – pasakoja moteris.
Ypatingi virtieniai tik Joniškio rajone
Virtienių gamybos paslaptys perduodamos iš kartos į kartą. Juos puikiai gamino Neringos močiutė, mama, puikiai gamina ir ji. „Mokame ne tik gaminti, bet žinome daug paslapčių apie juos“, – šypsosi moteris.
„Virtienių restoranėlis“ paragausite įvairiausių skonių: su mėsa, varške, pelėtrūnais, virtienių-lašiniuočių. „O ar žinote, kad tikrieji lašiniuočiai valgomi tik su raugintais kopūstais? Tokie virtieniai verdami tik Joniškio rajone, gretimuose Akmenės, Pakruojo rajonuose – jau nebe“, – pasakoja Neringa. Miesto svečiams virtieniai pristatomi kaip šio krašto patiekalas.
Apdovanojimas už kultūrinio paveldo puoselėjimą
Moteris tik pradėjusi kurti verslą jau buvo įvertinta. 2021 m. konkurse „Nacionaliniai atsakingo verslo apdovanojimai“ laimėjo du apdovanojimus: Už atviros bendruomenės kūrimą ir kultūrinio paveldo puoselėjimą Joniškyje: „Komisija mus išrinko kaip bendruomeniškiausią įmonę, o Delfi skaitytojai turėjo galimybę balsuoti. Visi mano draugai, giminės, klientai, joniškiečiai balsavo – mes laimėjome. Gavusi apdovanojimus ėjau nuo Valdovų rūmų link Žaliojo tilto, oras buvo baisus, lijo tiesiai į veidą, apdovanojimus laikiau stipriai prispaudusi prie krūtinės, riedėjo džiaugsmo ašaros, o sau viduje kartojau – „aš tai padariau, aš esu stipri, ačiū visiems“, – prisimena moteris. Jos dalyvavimą paskatino Joniškio verslo turizmo centras.
Laimingi svečiai įkvepia
Neringos įkvėpimas – padaryti darbai, laimingi svečiai, ateities planai, svajonės, rekomendacijos ir artimųjų palaikymas. Neretas susiduriame su baimėmis, nepasitikėjimu savimi, vėliau žmonės gailisi, kad net nebandė įgyvendinti svajonės. „Nebūkite demotyvuotų ir pavydžių žmonių kompanijoje, geriau papasakokite savo planus ir svajones svetimiems žmonėms, iš jų visada sulauksite palaikymo“, – pataria verslininkė.
Šią vasarą du senjorai iš Vokietijos keliaujantys dviračiais užsuko į „Virtienių restoranėlį“. Prie jų dviračių pritvirtintos Estijos, Vokietijos, Latvijos vėliavos. Neringa pastebėjo – Lietuviškos vėliavos nėra. Padovanojo rankų darbo Lietuvos vėliavą. Nei Neringos, nei senjorų anglų kalba nebuvo labai gera, bet jie susikalbėjo kita – jausmų kalba: „mačiau jų susijaudinimą gavus dovaną, apkabino, pabučiavo, o tokie dalykai įkvepia gyvenimui ir kūrybai“, – šypsosi restorano savininkė.
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.