Aksesuarai augintiniams: džiaugsmas kurti tiems, kuriuos myli
2022.01.11
Temos: Pardavimai, Verslo pradžia.
Prieš porą metų iš Didžiosios Britanijos į Lietuvą grįžusi Arnolda Vaitkutė (28) ėmėsi veiklos. „Verslo idėja negimė – ji visada buvo su manimi“, – tikina pašnekovė, kurianti rankų darbo aksesuarus augintiniams „Laumes handmade“. Ji atvirai prisipažįsta, kad kartu su draugu pradėję verslą investicijų neskaičiavo ir, nors tenka balansuoti ant nulinės ribos, labiau mėgaujasi veikla nei jos finansine nauda ir dar skiria nemažą dalį pajamų plėtrai.
Šunų mylėtoja ir globėja
Šunis mylinti ir globojanti Arnolda yra kilusi iš Šiaulių. Ji kartu su draugu, keturiais savo šunimis ir dažniausiai vienu kitu laikinu globotiniu įsikūrusi šimto metų senumo vienkiemio sodyboje, netoli Rokiškio.
Pora jau dešimt metų laiko šunis, jų skaičius nuolat kinta (nuo dviejų iki dešimties), taip pat užsiima gyvūnų globa, turi ir savo prieglaudą. Anksčiau abu dresavo šunis ir rūpinosi gyvūnų apgyvendinimu. Taigi, pasak A. Vaitkutės, augintinių aksesuarai visada buvo jos kasdienio gyvenimo dalis, reikiamybė. Palaipsniui ji augo, plėtėsi ir per draugus, pažįstamus tapo tuo, kas yra dabar.
Pandemija suteikė laiko pasidalinti kūryba
Iki įsikurdama vienkiemyje, A. Vaitkutė gyveno Šiauliuose, lankė Šiaulių Romuvos gimnaziją, o paskutinį mokslų pusmetį baigė nuotoliniu būdu Vilniaus Ozo mokykloje ir jau gyvendama Danijoje. Mokykloje mėgo literatūrą, buvo lituanistė, rašytoja. Vėliau studijavo architektūros inžineriją, o išvykusiai į Didžiąją Britaniją teko būti ir grafikos dizainere, fotografe, įdarbinimo specialiste, ir logistikos vadybininke, imtis indų plovėjos bei kitų pagalbinių darbų.
2020 m. su draugu grįžusi į Lietuvą apsigyveno kaime. O kai prasidėjo pandemija, daugiau laiko leido namuose ir ėmė intensyviau bendrauti su pasauliu, dalintis savo kūryba, gaminiais ir įžvalgomis. Kaime įsirengė ir dirbtuves. Dažnai klientų nuostabą sukelia tai, kiek detalių, variacijų ir skirtumų gali turėti toks, rodos, paprastas dalykas kaip šunų aksesuarai. „Aksesuarų asortimente turime bene kelis, o gal ir keliolika tūkstančių variacijų. Siūlome rinktis iš didžiausios medžiagų ir priedų pasiūlos Lietuvoje“, – sako „Laumes handmade“ autorė.
Sunkiausia suderinti darbą su gyvenimu
„Laumes handmade“ aksesuarų kūrėja A. Vaitkutė tikina, kad iki šiol sunkiausia darbą suderinti su gyvenimu: „To padaryti iki šio laiko nepavyko – vis dar neradome būdų dirbti nustatytomis valandomis, o į žinutes kartais atsakome ir trečią nakties. Gaminame patys, savo namuose. Viena siuvimo mašina, vienas priekalas ir du žmonės, turime asistentę, kuri dirba su žinutėmis, ir buhalterę. Aksesuarų gamybai naudojame Europoje ir už jos ribų siūlomas medžiagas, aukštos kokybės juostas, paminkštinimus užsakome JAV, mūsų internetinėje parduotuvėje antkaklio dizainą žmogus gali susikurti ir pats.“
Pirkėjų ir reklamos ypatumai
Vaitkutė, savo rankų darbo aksesuarais daugiausia prekiavusi Didžiojoje Britanijoje, pasakoja, kad mūsų pirkėjai labai skiriasi nuo užsieniečių. „Užsienyje panašių aksesuarų gamyba paprastai trunka maždaug dešimt savaičių, kartais – ir iki pusės metų. Lietuviai dažniausiai visko nori poryt, o jei laukti reikia dvi savaites – tai būna ir replikuojančių, kad gali ir iš „AliExpress“ užsisakyti. Taip pat nemažai pageidaujama „nuolaidėlių“, pasitaiko „influencerių“ prašymų, į kuriuos turime griežtą politiką neatsakyti, nes tai rodo nepagarbą mūsų darbui. Mūsų gaminiai keliauja po visą pasaulį – į beveik visas JAV valstijas, Kanadą, net Australiją. Gaminančių daug, pasitaiko ir kopijuojančių, tačiau stengiamės išlikti kolegos, ne konkurentai. Viešinamės daugiausia per „Facebooką“, reklamų neperkame, nelabai apskritai reklamuojamės – daugiau tiesiog bendraujame su žmonėmis, klientais, organizuojame aukcionus, „secret santa“, paramas prieglaudoms, o mūsų vardas puikiausiai plinta iš lūpų į lūpas“, – apie savo veiklą pasakoja pašnekovė.
Laumių namai – su laisvės pojūčiu
Antkaklių, petnešų, kitų aksesuarų ir žaislų augintiniams prekių ženklo pavadinimo idėja, aiškina A. Vaitkutė, kilo iš noro savo veiklą susisieti su laisvės pojūčiu. „Mūsų gyvenamoji vieta ir net charakteriai puikiai atitinka lietuvių mitologiją. Pavadinimas „Laumės“ mus sieja ne tik su šunų aksesuarais, bet ir su gyvūnų globa – šios veiklos pavadinimas taip pat „Laumių namai“. Na, ir, žinoma, antkaklių juostos siejosi su gražiausiomis danguje po lietaus tviskančiomis Laumių juostomis“, – viską paaiškina kūrybinga moteris.
Labiau mėgaujasi veikla nei atlygiu už ją
Apie tai, kokių investicijų prireikė aksesuarų gamybos pradžiai, A. Vaitkutė sako: „Mūsų veikla prasidėjo nuo 20 svarų ir daugybės tam skirto laiko. Kadangi Jungtinėje Karalystėje turėjome keletą mėnesių mokamų atostogų dėl COVID-19, visą laiką ir pinigus skyriau mėgstamai veiklai. Investicijų neskaičiavome, tačiau dažniausiai balansavome ir šiandien balansuojame ant nulio ribos, nes labiau mėgaujamės veikla nei jos monetizavimu. Be to, vis dar skiriame nemažą dalį pajamų plėtrai ir medžiagoms. Galime džiaugtis, kad veiklos pajamų užtenka kukliai gyventi kaimo namelyje, maistui, elektrai ir veterinarams. Tačiau dar neaišku, ar užteks susimokėti mokesčiams. Didžiojoje Britanijoje per metus mokėdavome apie 150–300 svarų, įskaitant PSD. Manau, nereikia nė sakyti, kad vien PSD Lietuvoje atima gerokai daugiau pinigų, dar neskaičiavus visų kitų mokesčių.“
Ko kūryba save ir aplinkinius džiuginanti moteris palinkėtų tiems, kas dar tik pradeda verslą?
„Esame vienas iš pandemijos metu gimusių verslų, tad skųstis neturime teisės, – šypsodamasi sako Arnolda ir visiems pradedantiesiems naujus projektus linki: – Svajokite drąsiai!“
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.