...

Pasitraukimas iš verslo: jei parduoti, tai viską?

Verslas

2017.11.15

Autorius: Simona Kvederytė

Temos: , .

Pasitraukimas iš verslo: jei parduoti, tai viską?

Advokatų kontoros „Primus“ vadovaujantysis partneris Robertas Juodka. BFL/Vyginto Skaraičio nuotr.

Verslo pabaiga reiškia ne tik bankrotą ar nesėkmingą įmonės etapą, bet ir pamatuotą, racionalų sprendimą bei didžiulę naudą jo savininkui. Svarbiausia iškeliauti iš verslo, pasirinkus geriausią būdą. Advokatų kontoros „Primus“ vadovaujantysis partneris Robertas Juodka sako, kad egzistuoja trys pagrindinės teisinės išėjimo iš verslo strategijos: pardavimas, kapitalo išsiėmimas ir dovanojimas.

Parduoti tik pažinus savo verslą ir pirkėją

Lietuvoje įmonę norintys palikti verslininkai bene dažniausiai renkasi paprasčiausią priemonę – verslo pardavimą. Įmonę gali įsigyti draugiški pirkėjai, pavyzdžiui, darbuotojai, vadovai, šeima, klientai ar net konkurentai, su kuriais palaikomi geri santykiai.

R. Juodka pataria, prieš parduodant įmonę, sužinoti savo verslo stiprybes ir silpnybes, padaryti namų darbus, turėti gerą patarėjų komandą ir atlikti pirkėjų analizę.

„Jeigu nepažįsti savęs, nepažįsti kitos šalies – 100 procentų pralaimėsi. Jei pažįsti save, bet nepažįsti kitos šalies – galimybė laimėti lygi 50 procentų. Jei pažįsti save ir kitą šalį – pergalė garantuota. Taigi tam, kad sėkmingai parduotum verslą, reikia pažinoti save ir pirkėją. Savo verslą geriau pažinti galima leidus nepriklausomiems įvairių sričių auditoriams atlikti savo verslo analizę. Taip galima surasti visas esamas įmonės problemas, jas išspręsti ir parduoti verslą už geresnę kainą“, – teigia advokatas.

Įvairūs pardavimo būdai

 

„Tai leidžia verslininkui parduoti dalį verslo, gauti naują akcininką ir likti įmonėje“

R. Juodka.

 

R. Juodka sako, kad yra keli verslo pardavimo būdai. Vienas jų – visiškas įmonės pardavimas jos vadovams (angl. management buy-out, MBO). Akcininkas parduoda savo akcijas įmonės vadovams ar darbuotojams, pasiima pinigus ir visiškai pasitraukia.

Įmonę parduoti galima ir profesionalių vadovų komandai iš šalies (angl. management buy-in, MBI). Toks pardavimo būdas numato galimybę verslą perleisti nepriklausomai vadovų komandai, kuri, pasiskolinusi pinigų ar atsivedusi finansinius investuotojus, nuperka verslą.

„Trečias pardavimo būdas – susijungimas ar susiliejimas (angl. mergers and acquisitions, M&A). Tai susijungimas su panašia bendrove, kai ši perima dalį įmonės akcijų. Tai leidžia verslininkui parduoti dalį verslo, gauti naują akcininką ir likti įmonėje“, – aiškina R. Juodka.

Verslininkas gali griebtis ir išpirkimo su svertu (angl. leveraged buy-out, LBO). Toks sandoris įvyksta, kai investuotojas skolintomis lėšomis, pavyzdžiui, gavęs banko kreditą, įsigyja kontrolinį bendrovės akcijų paketą. Tada įsigyjamos įmonės (angl. target) turtas ir pinigų srautai panaudojami suteikiant kredito grąžinimo užtikrinimą lėšas paskolinusiam subjektui.

R. Juodka sako, kad pirminis viešas akcijų siūlymas (angl. initial public offering, IPO) yra vienas sudėtingiausių verslo pardavimo būdų. Tai procesas, kurio metu įmonės akcijos pirmą kartą pateikiamos platinti į vertybinių popierių biržą viešai, o iš pardavimo gauti pinigai atitenka akcininkams.

Išsiimti kapitalą ar dovanoti?

Pašnekovo teigimu, antras teisiškai nesudėtingas išėjimo iš verslo būdas yra kapitalo išsiėmimas. Tai galima padaryti tiesiog likviduojant įmonę.

„Uždarai bendrovę, atsiskaitai su kreditoriais ir, jei lieka sąskaitoje pinigų, juos pasiimi. Taip išeiti parankiausia mažoms įmonėms. Kai kurioms verslo formoms, kurios yra ypač susijusios su savininku, pavyzdžiui, individualioms įmonėms, konsultacinėms bendrovėms, kuriose savininkas atlieka visas esmines funkcijas“, – pasakoja „Primus“ vadovaujantysis partneris.

R. Juodkos teigimu, trečiasis būdas, leidžiantis išeiti iš verslo, yra dovanojimas. Pavyzdžiui, galima įsteigti savo vardo labdaros ir paramos fondą, dovanoti jam savo turimas akcijas, kitą turtą. Tada pasirinkti: fondą kontroliuoti, tai daryti tik iš dalies arba apskritai nesikišti į veiklą.

Klaida – partnerystė be saugiklių

Pašnekovas pasakoja, kad nesėkmingų išėjimo iš verslo pavyzdžių netrūksta. Dažnai fiasko ištinka, kai investuotojas ne parduoda visą savo verslą, o jungiasi su kita įmone. Vėliau didesnis verslas dažnai stengiasi išstumti mažesnį. Advokato teigimu, dažna verslo klaida – parduoti, bet ne viską.

Visgi R. Juodka pataria stengtis iš karto parduoti viską. Jei visgi nusprendžiama ieškoti kitų išeičių, rekomenduojama su partneriu sudaryti išsamią akcininkų sutartį su rimtais teisiniais saugikliais. „Dažnai net didelės bendrovės nenusimato teisinių saugiklių, nes iš pradžių nauju partneriu labai pasitiki. Tačiau kartais verslo santykiai panašūs į nesėkmingas vedybas: iš pradžių būna didelė meilė, niekas apie ateitį negalvoja, bet vėliau prireikia skirtis, o vedybų sutarties nėra. Taip atsitinka ir versle. Būna daug atvejų, kai partneris po kurio laiko pasako: nebenoriu tavęs pažinti. Taip viena įmonė neretai bando pasiimti viską ir išstumti kitą. Todėl, prieš pradedant bet kokią partnerystę, svarbu turėti aiškią viziją, gerai suvaldytas teisines rizikas ir aiškų teisinį mechanizmą, kaip iš tokios partnerystės išeiti kilus problemų“, – įsitikinęs jis.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.