Lietuvos mokslininkė sukūrė unikalų produktą, kuriuo sudomins chemija pasaulio vaikus

Verslas

2014.06.05

Autorius: Rūta Duobaitė

Temos: , .

Lietuvos mokslininkė sukūrė unikalų produktą, kuriuo sudomins chemija pasaulio vaikus

Chemijos mokslų daktarė Renata Česūnienė, „Mėgintuvėlis LT“ įkūrėja Asmeninio albumo nuotr.

„Chemija gali būti įdomi, patraukli ir graži“, – sako 33 metų chemijos mokslų daktarė Renata Česūnienė. Prieš šešis mėnesius ji įkūrė mažąją bendriją „Mėgintuvėlis LT“ ir pasiūlė edukacines programas vaikams, kurių metu iš cheminių elementų ir stiklo mėgintuvėlių kuria įspūdingą dviejų valandų reginį vaikų grupėms. „Mėgintuvėlis LT“ ką tik pateko tarp geriausių įmonių, kurias visus metus konsultuos „Technostartas“.

Mokslas suprantamas vaikams ir net jų tėvams

Vilniaus M. Daukšos mokyklos mokytoja įsitikinusi, kad mokslas gali būti suprantamas vaikams ir net jų tėvams. Ir kviečia visus smalsius žmones dalyvauti Jaunojo mokslininko programoje. R. Česiūnienė dalyvius supažindina su savo mobiliąja laboratorija, kurią įkuria Geležinkelininkų muziejuje arba Nacionalinėje dailės galerijoje. Programą ji gali surengti ir mokymo įstaigoje ar kliento namuose.

Ledo, burbulų ir spalvų laboratorijose

Nors veiklą vykdo pusę metų, Renata nedrįsta savo užsiėmimo vadinti verslu. „Tai labiau hobis. Investicijas skaičiuoti irgi sunku, bet jos neturėtų viršyti 5 000 litų. Jų prireikė cheminėms medžiagoms, dalyvių aprangai ir akiniams, gausybei stiklinių mėgintuvėlių, kolbų bei įvairiausių indų, dėžių ir dėžučių viskam transportuoti.

Jaunojo mokslininko programa netektų dalies įspūdžio, kurį suteikia balti chalatai, specialūs akiniai, medžiaginės pirštinės. Taip apsirengusi 20 vaikų grupė pradeda dalyvauti eksperimentuose. Ledo laboratorijoje jie supažindinami su sausu ledu (anglies dioksidu). Ši pažintis – tai tikras spektaklis akims, kurį kuria chemijos mokslų daktarė.

Įmetusi kietą anglies dioksidą į vandenį, ji demonstruoja, kaip gaunamos dujos ir išpučiami įspūdingi burbulai. Šioje edukacinės programos dalyje išmokstama burbulus laikyti rankose. Jei rankos pirštinėse, burbulai nesprogsta.

Jaunieji mokslininkai įsitikina, jog burbulai gali būti ne tik apskriti, bet ir įvairių formų: kūbo, trikampio. Renata vaikams demonstruoja neįprastų formų ir dydžių burbulus ir kviečia visus į burbulų laboratoriją, kurioje vaikai porą sekundžių gali pabuvoti burbule visu savo kūnu.

Vėliau veiksmas persikelia į spalvų laboratoriją. Čia laukia pažintis su gamtiniais indikatoriais, t. y. rūgštimis ir bazėmis. Programos dalyviai išmoksta bespalvius tirpalus paversti spalvotais, o spalvotus išblukinti iki bespalvių. Edukacinio užsiėmimo pabaigoje – degančių burbulų gamyba. Ir lobio skrynios paslaptys.

Kaip gimė verslo idėja?

Renata – aistringa chemijos mokytoja. Ji sugalvojo papasakoti apie chemiją savo vaikui jam suprantama kalba. Taip atsirado pasaka apie chemiją. Vėliau draugams pasisiūlė surengti vaikišką teminį gimtadienį pagal pasakoje aprašytus cheminius eksperimentus. Taip gimė verslo idėja – švenčių vaikams organizavimas.

Tokių švenčių metu ne tik vaikai, bet ir suaugusieji pamato daugybę įdomių cheminių eksperimentų: per keletą sekundžių balione esantį deguonį paverčia skysčiu, demonstruoja sušaldytas dūžtančias gėles ir esant -200C temperatūrai sušaldytą bananą, kuriuo galima įkalti vinį.

Prieš pradėdami verslą pamėginkite pasvajoti ir pamodeliuoti, kur jūsų verslas nuves, kokia bus jūsų kasdienybė, ką veiksite. Daug idėjų teks atmesti, kol galiausiai pradėsite veikti. Užsitikrinkite palaikymą šeimoje. Aiškiai apsiskaičiuokite, kiek šeimos pinigų galėsite skirti verslui. Ir galiausiai girdėkite, ką jums sako kiti, o išgirdę nuspręskite patys, nes tik jums teks atsakyti už savo sprendimus.

R. Česūnienė

„Jau po pirmųjų renginių pamatėme, kad ne tik vaikai, bet ir tėvai nėra abejingi mokslui. O kai mokslas pateikiamas populiariai ir atraktyviai, jis tiesiog užburia. Tikiuosi, kad tokios pamokos sužadins vaikų smalsumą. O grįžtamasis ryšys, kurio sulaukiu, toks stiprus, kad norisi eit pirmyn, daryti, kurti“, – sako mokslininkė.

„Mano mažoji bendrija buvo pasmerkta atsirasti, nes ją kurdama visą laiką jaučiau artimųjų palaikymą. Sutikti žmonės žavisi mūsų idėja: suaugusieji pradeda pasakoti, kaip jiems sekėsi mokykloje mokytis chemijos, dalijasi pasakojimais apie savo atliktus eksperimentus. Kai kurie jau dabar rezervuoja užsiėmimus, kurie vyks po penkerių metų, nors jų vaikai dar kūdikiai. Tas jų pozityvumas labiausiai ir džiugina.

Nors veiklą vykdome dar tik pusę metų, nuolat sutinku žmonių, kurie mano mintis padeda realizuoti daug geriau, nei galėčiau įsivaizduoti. Geležinkelių muziejaus ir Nacionalinės dailės galerijos darbuotojai pasiūlė bendradarbiauti. Vyras sukūrė interneto svetainę www.megintuvelis.lt. Dailininkė Ieva Butkevičiūtė nupiešė logotipą ir iliustravo mano pirmąją knygą „Mėgintuvėlio kelionės“.

Sukūrė originalų produktą

Pirmąją R. Česūnienės knygą netrukus išleis leidykla „Nieko rimto“. Renata nebijo sakyti, kad tai bus pirmoji Lietuvoje pasaka vaikams su eksperimentais: „Tai originalus produktas, kokio dar nesame turėję. Nes yra daug pasakų knygų. Užsienyje gausu knygelių apie eksperimentus, o Lietuvoje tokios simbiozės dar nebuvo. Pagal eksperimentus sugalvojau pasaką apie mėgintuvėlį, kuris norėjo sužinoti, ar ir kasdieniame gyvenime, už laboratorijos ribų, vyksta eksperimentai, taip pat išdrįsti pakeliauti ir pamatyti pasaulį.“

Renata nežada sustoti. Kol dienos šviesos laukia leidybai parengta knyga „Mėgintuvėlio kelionės“, ji jau baigė rašyti naują knygą apie astronomiją ir kuria dar vieną edukacinę programą, kuri vadinsis „Pažengusio mokslininko programa“.

Anglakalbiai verslininkai mėgsta posakį „think big“ – mąstyk plačiai ir turėk didelių ambicijų. Renata su vyru jų turi ir planuoja mobiliąją programėlę, kuri leis jų pasaką apie Mėgintuvėlio keliones populiarinti ir didesnėse rinkose. Galbūt net Kinijos. Įdomu ir tai, kad mokykloje, kurioje dirba Renata, mokiniai nuo penktos klasės mokosi kinų kalbos ir kultūros.

Atradusi pašaukimą ir pasiryžusi mokytis

„Esu atradusi savo pašaukimą“, – sako chemijos mokslų daktarė ir prisimena, kai studijų metais galėjo iki išnaktų sėdėti su savo pedagogais stiklinių kolbų ir mėgintuvėlių erdvėse. Lietuvos edukologijos universitete ji baigė bakalauro, magistro studijas, o neseniai apsigynė daktaro disertaciją. Studijuodama atrado dominančią sritį – gilinosi, kaip galima patobulinti filtrų granules, planavo kurti iš atliekų filtrus, mintyse jau statė gamyklas, tačiau sukūrusi šeimą ir susilaukusi sūnaus Luko ankstesnes verslo idėjas pakeitė naujomis ir ėmė šeimininkauti ledo, burbulų ir spalvų laboratorijose.

Artimiausi planai – suburti didesnę komandą, daugiau dėmesio skirti reklamai ir verslo plėtrai, mokytis verslumo. Mažoji bendrija „Mėgintuvėlis LT“ ką tik pateko tarp 45 įmonių (iš 200), kurias visus metus konsultuos „Technostartas“. Tai projektas, kuris padės naujiems, aukštą pridėtinę vertę kuriantiems produktams, technologijoms ir paslaugoms.

Projektas unikalus, nes orientuojamasi į sritis, kurioms reikalingos didelės tolesnės investicijos. Čia sutelktos ekspertų komandos konkrečioms technologinėms idėjoms generuoti ir plėtoti. Tarp mentorių yra ir pasaulyje garsių fizikų: broliai Vizbarai, UAB „Brolis Semiconductors“ įkūrėjai. O tai ypač įkvepia ir motyvuoja R. Česiūnienę, kuri sukūrė unikalų produktą ir juo gali sudominti ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio vaikus chemijos mokslu.

Girdėkite, ką jums sako kiti

Paprašyta pasidalyti savo įžvalgomis ir patarimais, kurie būtų naudingi planuojantiems verslą, MB „Mėgintuvėlis LT“ įkūrėja sako: „Prieš pradėdami verslą pamėginkite pasvajoti ir pamodeliuoti, kur jūsų verslas nuves, kokia bus jūsų kasdienybė, ką veiksite. Daug idėjų teks atmesti, kol galiausiai pradėsite veikti. Užsitikrinkite palaikymą šeimoje. Aiškiai apsiskaičiuokite, kiek šeimos pinigų galėsite skirti verslui. Ir galiausiai girdėkite, ką jums sako kiti, o išgirdę nuspręskite patys, nes tik jums teks atsakyti už savo sprendimus.“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.