Laimėjo moksleivių idėja – perdirbti nuorūkas cheminiu būdu ir panaudoti teršalų mažinimui

Verslas

2024.04.09

Autorius: bzn start

Temos: , .

Laimėjo moksleivių idėja – perdirbti nuorūkas cheminiu būdu ir panaudoti teršalų mažinimui

Laimėtojai, „Green filters“ komanda // Organizatorių nuotr.

Kovo 26-27 dienomis Kauno prekybos centre „Akropolis“ vyko „Lietuvos Junior Achievement“ organizuota Tarptautinė mokinių mokomųjų bendrovių eXpo. Pristatyti savo idėjų ir verslų atvyko 19 komandų iš užsienio šalių, iš viso dėl geriausiųjų titulo varžėsi 77 moksleivių įkurtos bendrovės. Moksleiviai komisiją stebino eko inovacijomis, jau verslams pardavinėjamais produktais, dėmesiu socialinėms problemoms bei senajai lietuvių kultūrai. 

Laimėtojų idėja – reikėjo atrasti kūrybišką būdą ne tik perdirbti, bet ir susirinkti nuorūkas

Pirmąją vietą iš Tarptautinės eXpo namo išsivežė bulgarų komanda „Green filters“. Šį apdovanojimą įsteigė ir įteikė ilgamečiai šio renginio globėjai – Kauno miesto savivaldybės atstovai. Privačios anglų kalbos mokyklos Bulgarijoje moksleiviai sugalvojo inovaciją, kuri padės jų šaliai tapti švaresne. 

Bendrovės vadovas Mikhailas Dzhurkovas  pasakojo, jog komandos nariai norėjo spręsti, jų akimis, vieną didžiausių aplinkosauginių problemų. Todėl rado būdą, kaip surinktas nuorūkas cheminiu būdu perdirbti į aktyvuotą anglį. Ši medžiaga iš aplinkos (oro, vandens) gali sugerti įvairias toksines medžiagas, chemikalus.

„Pastatėme specialias dėžes nuorūkoms rinkti (pradėjome bendradarbiauti su restoranais, kavinėmis), kad gautume daug „žaliavos“ savo perdirbimo veiklai,“ – kalbėjo M. Dzhurkovas. 

„Ant dėžučių klijuojame įvairius klausimus su dviem atsakymo variantais. Taigi, žmonės, mesdami nuorūką, savotiškai „balsuoja“ ar išreiškia savo nuomonę. Tokiu būdu galime surinkti daugiau. Taip pat ugdome visuomenės sąmoningumą, informuodami, kad cigaretės kenkia ne tik tavo, bet ir aplinkos sveikatai,“ – sakė už rinkodarą atsakingas bendrovės narys Stephenas Stoyanovas.

„Norime, kad žmonėms būtų paprasta surinkti nuorūkas perdirbimui. Dėl to turime iškabinti savo dėžutes tiek vietų, kiek tik pajėgsime“, – pridūrė M. Dzhurkovas.

Plėsis, bet atsisakys bent ketvirtadalio savo pelno

Mokinių bendrovė kreipėsi į didžiausią šalies chemijos laboratoriją ir kartu su specialistų pagalba atrado formulę, galinčią paversti panaudotą cigaretės filtrą vėl naudingu. „Green Filters“ neseniai atliko testus su iš nuorūkų pagaminta aktyviąja anglimi – su produktu pavyko išvalyti 98 % vandenyje buvusių teršalų. 

„Kol kas mūsų klientai yra dažniausiai kokios nors verslo, gamybos įmonės – tie, kam reikia išvalyti vandenį, reikalingą gamybos procesams. Tačiau jei sugebėtume pasiekti, kad mūsų produktas išvalytų iš vandens 99,9 % įvairių teršalų, galėtume jį pardavinėti ir individualiems žmonėms, kurie jau filtruotų vandenį vartojimui, maistui. Taip pat – vaistinėms“, – ateities planus piešė S. Stoyanovas.

Taip pat vaikinai akcentavo, jog jie nėra tiesiog paprastas startuolis – jie vadina save socialiniu verslu. 

„Pardavus 200 kilogramų savo produkto – perdirbtos aktyvuotos anglies – pasieksime lūžio tašką. Tuomet galėsime apie 25 % savo pelno paaukoti įvairioms labdaros organizacijoms, pavyzdžiui, padedančioms žmonėms, sergantiems vėžiu, ar teikiančioms reabilitacijos paslaugas turintiems priklausomybių“, –  kalbėjo Stephenas.

„Green Filters“ ateities planai verčia išsižioti – moksleiviai siekia Europinio sertifikato bei patento, kad jau galėtų pardavinėti savo produktą ir jį eksportuoti į visas Europos šalis. 

„Tuo pačiu toliau kabinsime savo dėžutes vis daugiau ir daugiau vietų, kad žmonės apie mus sužinotų ir susivoktų, kokia didelė yra nuorūkų tarša. Na, ir jau turime potencialių klientų, laukiančių, kol galės nusipirkti mūsų produktą“, –  sakė M. Dzhurkovas.

Muzikos kūrėjai, pusmetį vargę patys, įdarbino dirbtinį intelektą 

Antrąją vietą  Tarptautinėje eXpo laimėjo Kauno Maironio universitetinės gimnazijos moksleivių Luko Goss ir Modesto Akelio bendrovė „GOSS“.  Vaikinai kuria muzikos takelius verslo įmonėms, dažniausiai – socialinių tinklų turiniui ar kompiuteriniams žaidimams. Per kelis mėnesius po pirmosios savo bendrovę pristatančios parodos vaikinai pastebėjo, kad dalį muzikos kūrimo galima patikėti dirbtiniam intelektui!

goss komanda

Bendrovės „GOSS“ komanda

 

„Vienos dainos kūrimas užtruktų maždaug mėnesį, o dabar mes galime tai padaryti per kelias savaites. Galima sakyti, dirbtinis intelektas perpus sutrumpino mūsų darbo terminus,“ – pridūrė antrasis bendrovės narys Modestas Akelis.

Produktas, prie kurio sėkmės prisidėjo senieji dievai 

Trečiąją vietą, kurią įsteigė bendrovė „Kauno grūdai“, Tarptautinėje mokomųjų mokinių bendrovių eXpo pelnė Kauno Jono Jablonskio gimnazijos bendrovė „Margos pievos“. Dėl šios bendrovės komisijos posėdyje kilo ginčų, tačiau galiausiai buvo pripažinta, jog nors produktas – paprastas ir gaminamas rankomis be ypatingų inovacijų, merginos sugebėjo savo arbatos ir saldumynų rinkinius apipinti lietuviškų dievybių aprašymais ir pristatyti taip, jog didžioji dalis komisijos narių nuo jų stendo nuėjo su arbata rankose.

„Mūsų idėja – saldūs arbatų rinkiniai, skirti jaunimui, kad jie nepamirštų savo šaknų,  pagonybės, – sakė bendrovės prezidentė Ugnė Navickaitė. – Ši idėja kilo įdomiai – pirmiausia pasikalbėjome ir sugalvojome, kad norime gaminti saldainius. Tačiau kartu norėjosi spręsti kažkokią problemą, turėti tam tikrą temą. Prisiminiau vieną straipsnį, kuriame atskleista, jog lietuvių kultūra yra viena seniausių, sudėtingiausių, bet kartu – ir nykstančių. Tiesą sakant, mano tėtis yra lietuvių kultūros fanatikas, taigi aš užaugau tarp etninių tradicijų ir etninės kultūros dalykų. Pasiūliau tokią temą savo komandai – jos sutiko!“ 

„Margos pievos“ komanda

„Margos pievos“ komanda

 

Merginos kuria rinkinius iš lietuviškų, Lietuvoje augančių žolelių, pavadintus pagal senuosius dievus (Medėja, Austėja, Perkūnas), rinkinio viduje galite rasti ir dievybės aprašymą. 

„Margos pievos“ ketina plėstis į užsienio rinką, kurdamos rinkinius, pavadintus kitų kultūrų dievybių vardais. Taip pat gaminti produktą dar jaunesniems vartotojams – paaugliams. Tai būtų natūralūs saldainiai, kuriuos perkant galima laimėti loterijoje didesnį prizą. 

„Taip pat galime kurti suvenyrinius rinkinius pristatančius Lietuvą – idėjų turime daug, dabar tereikia sugalvoti, į kurią pusę eisime. Jei ką – mus galite rasti ir „Facebook“, ir „Instagram“!, – pokalbį užbaigė U. Navickaitė. 

Kartu su Tarptautine mokomųjų bendrovių eXpo įvykusi Kauno regiono mokomųjų bendrovių eXpo išrinko pirmąją bendrovę, keliausiančią į Nacionalinę eXpo Vilniuje gegužės 17 d. Tai – bendrovė „GOSS“. Balandžio mėnesį vyksiančiose regioninėse eXpo bus išrinkta po vieną geriausią mokinių bendrovę iš kiekvieno Lietuvos regiono. Gegužę jos susitiks Vilniuje pasivaržyti dėl kelialapio į Europos antreprenerystės konkursą „Gen-E“ Italijoje.

Mokomųjų bendrovių eXpo organizacijai „Lietuvos Junior Achievement“ padeda organizuoti valstybės ir verslo partneriai: Ekonomikos ir inovacijų ministerija, Inovacijų agentūra, Kauno miesto savivaldybė, ilgametis poveikio investuotojas „SEB bankas“, bendrovės „Moody‘s Lietuvoje“, „The Coca-Cola Foundation“, „Narbutas“, „UPS Lietuvoje“, „Scandagra“, Mariaus Jakulio Jason fondas, „Nordcurrent“, „Kauno grūdai“. „Pepco“, „Western Union“ ir kiti.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.