Ingvaras Kampradas „Ikea“ įkūrėjas: esu per užimtas, kad mirčiau!

Verslas

2012.10.09

Autorius: Juliana Miliut

Temos: , .

Ingvaras Kampradas „Ikea“ įkūrėjas: esu per užimtas, kad mirčiau!

Ingvaras Kampradas IKEA nuotr.

Tokį pareiškimą prieš kelias dienas paskelbė 86 metų „Ikea“ įkūrėjas ir pridūrė, kad jis nesiruošia išeiti į pensiją. Visgi kur slypi didžiulis šiandien sukurtos baldų imperijos paslaptis ir kaip ji prasidėjo.

Netoli mažo Švedijos kaimelio gimęs Ingvaras Kampradas verslą plėtoti pradėjo dar būdamas berniukas – važinėdamas dviračiu ir pardavinėdamas degtukus kaimynams. Paauglystėje gavęs iš tėvo grynųjų pinigų už gerus mokymosi rezultatus nuo degtukų jis perėjo prie žuvies, Kalėdų eglių dekoracijų, vėliau rašiklių bei pieštukų pardavimo, o 1943 m. įkūrė didžiausią pasaulyje baldų mažmenos bendrovę ir tapo vienu turtingiausių pasaulio žmonių.

Didžiausia pasaulyje baldų mažmenos bendrovė„Ikea“ idėja kilo Švedijoje 1943 m. prie septyniolikmečio I. Kamprado dėdės Ernsto virtuvės stalo. Bendrovės pavadinimas yra akronimas, apimantis įkūrėjo vardo inicialus (Ingvar Kamprad), fermą, kurioje jis užaugo (Elmtaryd), ir jo gimtąjį miestelį Agunnaryd, Smolandas Pietų Švedijoje). B

endrovė žinoma dėl modernaus architektūros dizaino įvairiems komplektų ir baldų tipams, dažnai susijusiems su supaprastintu draugišku aplinkai interjero dizainu.„Made in China“Nuo 2011 m. spalio „Ikea“ turi 332 parduotuves 38 šalyse. Pirmoji parduotuvė buvo atidaryta Smolande 1953 metais. Didžiausia pasaulyje „Ikea“, esanti Stokholme, buvo atidaryta 1965 m. Parduotuvių tinklalapyje yra apie 12 000 produktų. Nors „Ikea“ namų ūkio produktai ir baldai yra kuriami Švedijoje, jie gausiai gaminami besivystančiose šalyse, siekiant mažinti išlaidas. Maždaug du trečdaliai prekių nuperkama Europoje, o apie trečdalis – Azijoje. Nedidelė dalis produkcijos gaminama Šiaurės Amerikoje.

Kinija pagamina apie du su puse karto tiek, kiek Švedija.„Ikea“ naudoja pardavimo metodą, pavadintą „bulla bulla“, kuriuo remiantis daugybė daiktų tyčia sumaišomi dėžėse, kad būtų sukurtas masto įspūdis. „Derybų kampelis“„Ikea“ parduotuvės paprastai yra labai dideli mėlyni pastatai su geltonais akcentais (Švedijos nacionalinės spalvos) ir keliais langais. Parduotuvėse vyrauja vadinamasis vienos krypties išdėstymas, skatinantis klientus matyti parduotuvę kaip visumą (priešingai nei tradicinės mažmenos parduotuvės, kurios leidžia eiti tiesiai į tą skyrių, kuriame yra reikiamos prekės ir paslaugos). Šią idėją I. Kampradas parsivežė iš Niujorko modernaus meno Gugenheimo muziejaus.

Dauguma parduotuvių taip pat siūlo „kaip yra“ zoną sandėlio gale, kaip tik prieš kasas. Čia rasite grąžintas, pažeistas ir anksčiau eksponuotas prekes, kurios parduodamos su didele nuolaida, bet jų jau negalima grąžinti. Jungtinėje Karalystėje tai laikoma derybų kampeliu. Didžioji dalis „Ikea“ parduotuvių įkurtos toli nuo miesto centro. Tai pirmiausia lemia žemės kainos ir susisiekimo galimybės. Daugelio parduotuvių atsargos papildymos naktį. Saudo Arabijoje darbo valandos yra bene ilgiausios pasaulyje – parduotuvės dirba nuo 10 val. ryto iki vidurnakčio 7 dienas per savaitę.

Daugelyje parduotuvių yra restoranai, tiekiantys tradicinį švedų maistą, įskaitant bulves su švediškais mėsos kukuliais, kreminį padažą ir bruknių uogienę. Be šių pagrindinių patiekalų, parduodami dešrainiai ir gaivieji gėrimai. Dauguma „Ikea“ parduotuvių turi žaidimų zonas. Tėvai palieka vaikus prie žaidimų aikštelės vartų ir pasiima juos atvykę prie kito įėjimo. Tėvams taip pat duodami nemokami vienos vietos personalo pranešimų gavikliai, kuriais galima susisiekti.Senas automobilis, pigus valgis ir ekonominė klasėNuo 2007 m. kovo I. Kampradas buvo vienuoliktas turtingiausias žmogus pasaulyje. Pasak “Forbes‘‘, jo grynasis turtas siekė 23 milijardus JAV dolerių.

Nuo 2011 m. kovo jo grynasis pelnas sumažėjo iki 6 milijardų. Ingvaras yra prisipažinęs, kad turėjo bėdų dėl alkoholio. 2004 m. jis pranešė jau kontroliuojantis šią ydą. Remiantis įvairiais interviu, I. Kampradas vairuoja 1993 metų „Volvo 240″, skraido tik ekonomine klase ir skatina „Ikea“ darbuotojus visada rašyti ant abiejų popieriaus lapo pusių. Jis, kaip kalbama, perdirba arbatos maišelius ir pasiima druskos bei pipirų pakelius restoranuose.

Jo sukurta įmonė skiria ypatingą dėmesį kainų kontrolei, operacinėms detalėms ir nuolatiniam produktų plėtojimui, o tai leidžia mažinti kainas ir toliau plėsti savo veiklą. Prekeivio baldais testamentas ir ateities planai. Kampradas yra išspausdinęs kelis žymius darbus. Pirmiausia jis detalizavo „Ikea“ taupumo koncepciją manifeste pavadinimu ,,Prekeivio baldais testamentas‘‘. 1976 m. parašytas manifestas laikomas esmine „Ikea“ baldų mažmenos koncepcijos ideologija. Joje I. Kampradas aiškina savo socialinę filosofiją: „Ne tik dėl kainos mes vengiame prabangių viešbučių. Mums nereikia prašmatnių mašinų, įspūdingų titulų, uniformų ar kitų statuso simbolių. Mes pasitikime savo galia ir savo valia!“ Jis taip pat bendradarbiavo su švedų žurnalistu Bertilu Torekullu kurdamas knygą „Vedamas dizaino: „Ikea“ istorija“.

Autobiografiniame pasakojime jis toliau plėtojo savo filosofiją ir atskleidė ieškojimus bei nesėkmes pradedant įmonės veiklą. 2012 m. rugpjūčio viduryje bendrovė paskelbė steigsianti 100 ekonominės klasės viešbučių tinklą Europoje. Kitaip nei keliuose Skandinavijoje jau esančiuose viešbučiuose, čia nebus naudojamas „Ikea“ pavadinimas ir produkcija – jie veiks neįvardytos tarptautinės viešbučių grupės vardu. Iki 2013 m. pabaigos „Ikea“ planuoja atidaryti savo pirmąsias dirbtuves Kroatijoje, netoli Zagrebo. 2013 metais „Ikea“ įžengs ir į Lietuvos rinką.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.