...

Atidėlioji darbus? Imk „Niuksą“!

Verslas

2014.12.18

Autorius: Tomas Fedaravičius

Temos: .

Atidėlioji darbus? Imk „Niuksą“!

Eleonora Sakalauskaitė - projekto „Niuksas.lt“ įkūrėja. Asmeninio archyvo nuotr.

Tam, kad į priekį pastūmėtume ilgai atidėliotus darbus, neretai prireikia paskatinimo arba niukso iš šalies. Tuo neabejoja energingai nusiteikusi projekto „Niuksas.lt“ sumanytoja Eleonora Sakalauskaitė. Savo bičiulius ne vienus metus lažybomis skatinanti atlikti nuolat atidėliojamus darbus, moteris, tų draugų paraginta, pasiryžo sukurti visiems prieinamą motyvacijos įrankį, kuriuo iš vilkinimo pančių galima išgelbėti ir save, ir artimąjį.

Veiksmingas požiūris – čia ir dabar

Daugiau nei dešimtmetį bankininkystės sektoriuje, rinkodaros bei verslo plėtros srityse, dirbanti E. Sakalauskaitė nuolat susiduria su įvairiais projektų komandų motyvavimo iššūkiais.

„Bznstart.lt“ pašnekovės teigimu, dauguma žmonių atidėlioja įvairius darbus dėl trijų pagrindinių priežasčių: baimės, tingumo arba reikalingų žinių stokos. „Dažniausiai mus nuo veiksmų atbaido įvairios baimės. Ketindami pradėti verslą, dauguma bijo prarasti pinigus, bijo kritiško aplinkinių požiūrio, bijo, kad idėja pasirodys nieko verta ar pritrūks reikiamų įgūdžių bei praktinės patirties. Dažnai koją kiša ir perfekcionizmas, kuris paprastai atsiranda iš tų pačių baimių: jei tai nėra tobula, vadinasi, neturi pasiekti ir eterio. Ambicijos ir baimės galvoje konkuruoja vienos su kitomis, o žmogui dar tenka pasiryžti ir palikti susikurtą komforto zoną. Bet geriausiai su baimėmis padeda kovoti požiūris „čia ir dabar“. Per ilgai galvojame, priimdami net ir menkiausius sprendimus. O kuo ilgiau dvejosi, tuo mažiau tikėtina, kad įgyvendinsi“, – neabejoja E. Sakalauskaitė.

Pinigų praradimas – universali motyvavimo priemonėTodėl norint, kad niuksas veiktų, siūlyčiau įsipareigoti tokia pinigų suma, kurios praradimas bent iš dalies būtų skausmingas.

E. Sakalauskaitė

Galvoje nešiojamas darbas ar idėja, kurią nori įgyvendinti, bet vis atidedi, teršia minčių srautą. Prasideda sąžinės graužatis – ji erzina, kelia vidinį nepasitenkinimą ir mažina minučių, valandų ir net dienų, kurias galėtume išnaudoti vertingiems ar maloniems dalykams, skaičių. Kol ryžtamasi įgyvendinti arba ginamasi nuo savigraužos, idėja numarinama. Neretai galėtų padėti tinkamu laiku ir tinkamoje vietoje gautas niuksas, rėžiantis tiesą į akis: pakaks dvejoti, metas veikti!

Įpareigojančios sumos skiriasi

Grįžkime prie E. Sakalauskaitės projekto „Niuksas.lt“ ir išsiaiškinkime, kaip šis vos prieš mėnesį pristatytas įrankis gali draugiškai stumtelėti į priekį? Naudojantis juo galima pastūmėti tiek save, tiek šeimos narį, draugą ar kolegą. Kurdamas niuksą, turi nurodyti, kokį darbą ir iki kada reikia nuveikti, koks bus atlikto darbo įrodymas, ir įsipareigoti tam tikra pinigų suma. Tuomet tu arba nurodytas asmuo gaunate niuksą, t. y. jei per nusistatytą laiką darbas bus įgyvendintas, pinigai, kuriais įsipareigojai, grįš atgal.

„Pinigų praradimas – universali motyvavimo priemonė. Lažindamasi su draugais, esu pastebėjusi, kad daugumai paprasčiau nepasiekti tikslo ir nupirkti pažadėtą knygą ar kino bilietą, nei atlikti darbą, nes praradimas yra mažesnis, o pastangos ir nepatogumai kur kas didesni. Todėl norint, kad niuksas veiktų, siūlyčiau įsipareigoti tokia pinigų suma, kurios praradimas bent iš dalies būtų skausmingas. Vienam galbūt tai 50, kitam – 5 tūkst. litų. Niuksas iš esmės tinka bet kuriam žmogui ir bet kokiam darbui. Tai gali būti mažas darbelis, toks kaip ilgai delsta registracija pas stomatologą, o gali būti ir didelis asmeninis projektas. Tačiau tokiu atveju reikėtų didelį darbą išskaidyti į smulkesnius niuksus. Vienam niuksui, kad jis būtų veiksmingas, reikėtų skirti ne daugiau kaip mėnesį“, – siūlo E. Sakalauskaitė.

Kai iššūkis jau bus sukurtas, įpusėjus niukso laikui ir priešpaskutinę jo galiojimo dieną E. Sakalauskaitė niuksuotąjį paragins priminimu. Tie, kam reikia papildomos motyvacijos, gali rinktis vieną iš keturių mokamų „Pagalbos sėkmei“ paketų: kontrolės, įkvėpimo, priminimų arba planavimo.

„Prie standartinio niukso pirmieji dalyviai noriai renkasi ir paslaugų paketą. Populiariausias šiuo metu yra kontrolės paketas, kurį užsakius visą mėnesį kartą per savaitę asmeniškai susisiekiu su žmogumi ir pasidomiu, kaip sekasi įgyvendinti užduotį. Daugumą žmonių teigiamai veikia gyvas balsas, pasidomintis, kaip sekasi, ir užduodantis keletą tikslinių klausimų. Tai puikiai veikia. Reakcijos būna dvejopos. Arba žmogus susigėsta, kad darbo dar neatliko, arba apsidžiaugia ir dar tvirčiau užsispiria užduotį atlikti“, – pastebi pašnekovė.

Rečiau, bet pasitaiko ir trečioji reakcija, kai niuksuojamasis bando įtikinti, kad dar neturėjo laiko, užgriuvo šventės, audra medžius išvartė, namo plytos išbyrėjo ir pan. Tuomet tenka darsyk paieškoti ar įtvirtinti pagrindinius pranašumus, kodėl verta dirbti.

Kasdienių priminimų paketas padeda keisti įpročius, pavyzdžiui, pradedant sportuoti, įkvėpimo paketas drąsina išmintingomis, individualiai parinktomis citatomis, o brangesnis planavimo paketas (konsultacija) pravers įgyvendinant stambesnės apimties projektus.

Per metus – pagalba tūkstančiui

Projektą pati E. Sakalauskaitė kol kas vertina labiau kaip pomėgį, teikiantį džiaugsmo padedant kitiems atsiskleisti, nei verslą. Tačiau, kaip pati sako, minčių ateičiai yra daug, įdomių ir įvairių, o „Niuksas.lt“ pritaikymo galimybės yra neribotos.

„Įsivažiuosime, o tuomet pamatysime, kuo šis smagus projektas gali virsti. Kol kas keliu sau tikslą per metus padėti tūkstančiui žmonių. Į projekto reklamą investuoti didelių sumų dar neketinu. Tikiuosi, kad pozityvi žinia ir rekomendacijos sklis iš lūpų į lūpas. Uždirbti iš žmonių nesėkmių nėra mano tikslas. Kur kas smagiau bus, jei žmogui pasiseks ir jis kartu pasidalys džiaugsmu“, – optimizmo nestokoja „Niuksas.lt“ sumanytoja.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.