...

Teisiniai ir mokestiniai minios finansavimo platformų ypatumai

Verslas

2016.06.06

Autorius: Kristina Augustinaitė

Temos: , .

Teisiniai ir mokestiniai minios finansavimo platformų ypatumai

Advokatų kontoros „Sorainen“ teisininkai Rasa Mikutienė ir Artūras Asakavičius. Asmeninio albumo nuotr.

Dalyvaujant minios finansavimo platformoje svarbu žinoti, kokią teisinę formą pasirinkti, ir įsivertinti mokestinės naštos dydį. Apie dalyvavimo minios finansavimo platformos teisinius ir mokestinius aspektus kalbėjomės su advokatų kontoros „Sorainen“ teisininkais Artūru Asakavičiumi ir Rasa Mikutiene.

Dalyvavimo platformoje taisyklės

 

„Norintiesiems pasinaudoti šia platforma reikia būti įsteigus arba įregistravus savo veiklą bent vienoje nurodytoje valstybėje ir būti tos šalies piliečiu.“

A. Asakavičius.

 

Išsirinkus užsienio minios finansavimo platformą, svarbu atidžiai perskaityti dalyvavimo tokioje platformoje taisykles. Advokatų kontoros „Sorainen“ teisininkas A. Asakavičius pataria atkreipti dėmesį, ar minios finansavimo platformos dalyviams taikomas reikalavimas būti įsteigus bendrovę ar įregistravus individualią veiklą atitinkamoje šalyje. Pavyzdžiui, minios finansavimo platformoje „Kickstarter“ gali dalyvauti tik šios platformos taisyklėse nurodytose šalyse gyvenantys asmenys. „Norintiesiems pasinaudoti šia platforma reikia būti įsteigus arba įregistravus savo veiklą bent vienoje nurodytoje valstybėje ir būti tos šalies piliečiu“, – atkreipia dėmesį A. Asakavičius.

Galimybė išskaičiuoti sąnaudas

„Jeigu minios finansavimo platformoje nepateikiamas reikalavimas įsteigti ar įregistruoti savo veiklą užsienyje, pats verslininkas gali pasirinkti – veikti kaip fiziniam asmeniui, registruoti individualią veiklą ar įsteigti bendrovę, atsižvelgiant į tai, kaip bus patogiau vykdyti veiklą išvysčius naują produktą“, – sako teisininkė R. Mikutienė. Pasak pašnekovės, jeigu projekto finansuotojams suteikiama mažavertė dovanėlė, laikoma, kad lėšos gautos neatlygintinai ir tai yra apmokestinamos pajamos, nesvarbu, ar platformoje dalyvauja fizinis asmuo, ar vykdoma individuali veikla, ar įsteigta įmonė. Tokiu atveju taikomos standartinės produkto apmokestinimo taisyklės. Kita vertus, teisininkė R. Mikutienė pabrėžia, kad tais atvejais, kai sukurtas produktas siunčiamas finansuotojui, traktuojama, jog vyksta produkto pardavimas, o gaunami pinigai yra ne dovana, o produkto kaina. Šiuo atveju apmokestinama pagal įprastas taisykles. „Jeigu yra įsteigta įmonė, sukurto produkto pardavimo pajamos laikomos apmokestinamomis, tačiau galima išskaičiuoti sąnaudas, susijusias su veiklos vykdymu. Privatiems asmenims produkto gamybos sąnaudos neišskaičiuojamos, nes tik įregistravus savo veiklą laikoma, kad vykdoma komercinė veikla ir užsiimama sukurto produkto prekyba“, – dėsto advokatų kontoros „Sorainen“ teisininkė. Be to, R. Mikutienė atkreipė dėmesį, kad jeigu laikoma, jog produkto savininkas parduoda produktą, gali būti taikomas PVM, išskyrus tada, kai produkto finansuotojams įteikiamos mažavertės dovanėlės. Pasak specialistės, jeigu produkto savininkas ir finansuotojas yra skirtingose valstybėse ir jeigu traktuojama, kad vykdomas produkto pardavimas, tai taip pat gali turėti įtakos, jog gali būti taikomas PVM mokestis.

Nėra aiškios pozicijos dėl mokesčių

„Tokio tipo platformos Lietuvoje nereguliuojamos. Lietuvos mokesčių inspekcija nėra išreiškusi nuomonės dėl šių platformų, nėra aiškių kriterijų, kada vyksta prekių ir paslaugų pardavimas ar dovanojimas“, – pasakoja teisininkas A. Asakavičius. Šiam teiginiui pritarė R. Mikutienė, tvirtindama, kad labai sunku nustatyti ribą tarp produkto dovanojimo ir pardavimo minios finansavimo platformoje, nes nėra aiškių kriterijų, kuriais reikėtų vadovautis. Kita vertus, teisininkai atkreipė dėmesį, kad sukūrus minios finansavimo platformą ir įvardijus, kad joje vykdomas mažareikšmių dovanėlių dovanojimas finansuotojams, mokestinės institucijos tokią minios finansavimo platformą gali perkvalifikuoti, jeigu sukurto produkto dovanojimas nustatomas kaip pardavimas. Advokatų kontoros „Sorainen“ teisininkas A. Asakavičius pabrėžė, kad perkvalifikavimo atveju, kai nustatoma, jog vykdomas ne produkto dovanojimas, o pardavimas, mokesčių našta gula ant produkto sumanytojo pečių, tuomet gali būti taikomas PVM mokestis, išskaičiuojami delspinigiai ar skiriamos baudos. Ketinantiesiems kurti minios finansavimo platformą Lietuvoje teisininkai pirmiausia pataria pasitarti su kompetentingomis institucijomis, kad būtų rastas atspirties taškas ir išaugtų vartotojų pasitikėjimas nauja minios finansavimo platforma.

Ekspertai

Rasa Mikutienė

Rasa Mikutienė

Vyresnioji teisininkė, mokesčiai / Advokatų kontora „Sorainen“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.