...

Intelektinės nuosavybės apsaugos nauda ir svarba verslui

Verslas

2021.04.20

Autorius: Ieva Kniukštienė

Temos: .

Intelektinės nuosavybės apsaugos nauda ir svarba verslui

B. Dauderienė Asmeninio albumo nuotr.

Intelektinės nuosavybės (IN) apsauga besirūpinantis verslas turi potencialo tapti sparčiai augančia įmone. Bent viena turima IN teisė net 26 proc. didina tikimybę augti. 

Būtent verslai, kurie turi intelektinės nuosavybės apsaugą, yra daug stipresni ir patrauklesni rinkoje investuotojams ir auginant savo kapitalo vertę. Tai turtas, kurį galima licencijuoti, parduoti. Apie tai, kaip tai padaryti ir kas svarbiausia IN apsaugos klausimais, pasakoja vienos pirmaujančių intelektinės nuosavybės teisės kontorų Lietuvoje „METIDA“ partneris, advokatas Erikas Saukalas ir „METIDA“ asocijuota partnerė, patentinė patikėtinė Birutė Dauderienė.

Kova su nesąžininga konkurencija

Viena dažniausių verslininkų baimių, kad jų vykdoma veikla – prekių ženklas, išradimas ar kūriniai – bus nukopijuoti. Tenka pripažinti, kad rinkoje neretai taip ir nutinka, o vėlesni teisiniai procesai, kovojant su kopijuotojais, gali užtrukti ir kainuoti labai daug. 

„Patentas yra didelės vertės turtas, todėl jo apsaugai reikia finansinių investicijų ir žmogiškųjų resursų. Tačiau tai yra pigesnis kelias, negu IN neapsaugotas produktas arba technologija, kai savininkas praranda išimtines teises į išradimo objektą. Patentavimas vyksta ilgai ir pagal griežtus reikalavimus, todėl teisiniai ginčai dėl nuosavybės susigrąžinimo reikalauja daug laiko, išlaidų ir tai sunkiai atkuriama“, – pastebi B. Dauderienė.

Jai pritaria E. Saukalas, ir pastebi, kad registravimas atneša į rinką daugiau sąžiningumo: „Vienas pagrindinių privalumų yra tai, kad registruotos intelektinės nuosavybės teisės padeda efektyviai kovoti su nesąžininga konkurencija. Jeigu konkurentai naudoja, pavyzdžiui, tapatų ar panašų ženklą, kopijuoja ar imituoja dizainą, vartotojai gali būti suklaidinti. Tai gali ne tik atnešti finansinių nuostolių, bet ir pakenkti įmonės geram vardui ir įvaizdžiui, ypač jei konkurentų produktas yra blogesnės kokybės. Registracija leidžia įmonei ne tik nutraukti konkurentų vykdomus pažeidimus, bet ir reikalauti nuostolių atlyginimo.“

Laikotarpis keičia taisykles

Anksčiau turtingiausi žmonės būdavo tie, kurie investuodavo būtent į naftą. Dabar laikai gerokai pasikeitė. Turtingi tie, kurie valdo ir apsaugo savo intelektinę nuosavybę. B. Dauderienė pastebi, kad „Europos patentų tarnyboje pirmąsias penkias-devynias vietas kasmet užima mobiliųjų telekomunikacijų bendrovės, tokios kaip „Samsung“, „Huawei“, „LG“ ir kt.“ Tuo metu bendrovė „Apple“ valdo daugiau nei 1000 registruotų prekių ženklų.

Džiugu tai, kad vis daugiau Lietuvos verslų suvokia IN apsaugos prasmę, tačiau ne visada žino visus svarbius niuansus: „Dėl pandemijos suklestėjo elektroninė prekyba, tačiau toli gražu ne visos įmonės, prekiaujančios internetu, pasirūpino savo prekių ženklo apsauga. Reikia suprasti, kad domeno registracija negarantuoja teisių į prekių ženklą, todėl patartina domeną kuo skubiau registruoti kaip prekių ženklą. Pavyzdžiui, atrankiniu būdu patikrinus keletą el. parduotuvių, kurios yra skelbiamos „Versli Lietuva“ puslapyje „Internete karantino nėra“ paaiškėjo, kad nė viena iš jų neturi prekių ženklo registracijos“, – atskleidžia E. Saukalas.

Pasak B. Dauderienės, keičiasi ne tik požiūris į IN apsaugą, bet atsiranda ir naujų sričių, kurias svarbu apsaugoti. 

„Laikotarpio aktualijos ir besivystančios technologijos pakeičia patentavimo kryptis. Pavyzdžiui, atsirado tokie „žalieji patentai“, susiję su aplinką tausojančiomis technologijomis. Inovacijų kūrimas biotechnologijų ir dirbtinio intelekto srityse išpopuliarino tokias sritis kaip medicinos technologijos, skaitmeninės komunikacijos bei kompiuterinės technologijos“, – teigia ji.

Naudinga informacija – nemokamai

Suvokdami, kaip verslui svarbu žinoti sritis, kurias būtina apsaugoti, žinių centras augančiam verslui „bzn start“ organizuoja nuotolinius mokymus. Jų metu bus atsakyta į šiuos klausimus: Koks įmanomas smulkaus ir vidutinio verslo finansavimas, siekiant apsaugoti savo intelektinę nuosavybę? Ką galima kompensuoti ir ko ne? Kokie yra pagrindiniai intelektinės nuosavybės objektai, pagrindinės verslui taikomos IN rūšys? Kaip atpažinti, kada taikomas patentas, dizainas, o gal išradimas turi būti saugomas kaip komercinė paslaptis? 

Naudinga informacija dalysis „METIDA“ partneris, advokatas Erikas Saukalas ir „METIDA“ asocijuota partnerė, patentinė patikėtinė Birutė Dauderienė. Prieiga prie videomedžiagos, filmuotos inovatyviame bendradarbystės centre Workland Quadrum  – nemokama. 

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.