...

Ką daryti, kad inovacijos versle būtų sėkmingos?

Verslas

2015.11.12

Autorius: Ieva Drungilaitė

Temos: , .

Ką daryti, kad inovacijos versle būtų sėkmingos?

Konferencija „Inovatyvus verslas: ar visos galimybės išnaudotos?“ Organizatorių nuotr.

2015 m. lapkričio 5 d. KTU „Santakos“ slėnyje Kaune vyko advokatų kontoros „Varul“ organizuota konferencija „Inovatyvus verslas: ar visos galimybės išnaudotos?“. Pranešėjai – daug patirties inovacijų kūrimo, diegimo ir plėtojimo srityje sulaukę žmonės, tad įžvalgų apie sėkmingas inovacijas versle pateikta pačių įvairiausių. Tiesa, turbūt dauguma sutiks, kad anaiptol ne visos naujovės versle tampa sėkmingos, todėl dalijamės konferencijos metu atrastomis įžvalgomis, ką reikėtų daryti kitaip.

Nebijoti inovatyvių ir drąsių sprendimų verslo pradžioje. Kuo įmonė mažesnė ir jaunesnė, tuo jai lengviau priimti naujus sprendimus. Nors jauną verslą gali išgąsdinti diegiamų inovacijų kaina, verta apskaičiuoti jų grąžą ir, tikint savo idėjos sėkme, priimti sprendimus. Kiekvienas mažos įmonės vadovas turi suvokti, kad, būdami maži, jie yra kur kas lankstesni ir kai kuriais aspektais gerokai pranašesni už dideles įmones. Pastarosiose darbas vyksta lėtai, kiekvienas procesas paremtas biurokratiniais metodais, todėl inovacijų diegimas čia yra ilgas ir sudėtingas. Inovatyviais sprendimais mažos įmonės kelia galvas gerokai aukščiau už didžiąsias, ir tai yra jų pranašumas.

Pripažinti, kad startuolis gali padėti verslui. Jei vis dėlto esate didelės organizacijos dalis, kurioje visos inovacijos turi būti logiškai pagrįstos, aprašytos ir susistemintos, jums gali tekti pripažinti, kad vien organizacijos išteklių inovacijoms diegti neužteks, o geriausios idėjos gimsta už įmonės ribų. Tai jau seniai suprato tokie milžinai kaip „Google“, „Microsoft“ ir t. t. Jie stebi startuolių kuriamas idėjas, jas įsigyja ir pritaiko savo versluose, taip išlikdami inovatyvūs, o, norėdami nuolat palaikyti spartų inovacijų diegimo tempą, į savo komandą priima veržlių bei naujovių siekiančių jaunų specialistų ir suteikia jiems visišką kūrybinę laisvę.

Suteikti inovacijoms erdvės. Tradicinis verslas visuomet paremtas rodikliais, terminais, planais bei ataskaitomis. Inovacijos visiškai tam prieštarauja. Tai pati gryniausia kūrybinė veikla, kurios negalima įsprausti į terminų ir netgi išlaidų rėmus. Priverstinai pagreitinta inovacija beveik visuomet bus nesėkminga, nes nebus išgryninta. Jeigu siekiate inovatyvaus verslo, patartina pamiršti griežtus terminus ir suteikti kūrybai laisvės, tikint, kad tuo metu prarastas laikas su kaupu atsipirks ateityje.

Sprendimą turi priimti pagrindinis vadovas. Didelėse organizacijose veiklos suskaidymas į padalinius yra neišvengiamas sprendimas produktyviai veiklai plėtoti. Norint priimti inovatyvius sprendimus, šis suskaidymas dažnai užkerta kelią. Tenka pripažinti, kad inovatyvūs sprendimai ir jų įdiegimas neretai panaikina darbo vietas, o įmonei sumažina išlaidas darbuotojų atlyginimų sąskaita. Kai įmonei pasiūlomas inovatyvus sprendimas, o jo kūrėjai nukreipiami derėtis su padalinio, kuriame bus įdiegta inovacija, vadovu, akivaizdu, kad idėja beveik pasmerkta žlugti. Kiekvienas skyriaus vadovas supranta, kad įdiegus inovaciją gali būti atleisti jo darbuotojai, o dar blogesniu atveju pats padalinio vadovas praras darbo vietą, nes už jį darbą atliks įdiegtas inovatyvus mechanizmas. Siekdami apsisaugoti nuo to, padalinių vadovai netiesiogiai darys viską, kad inovacija nebūtų įdiegta, todėl sprendimus turi priimti aukščiausiasis vadovas, siekdamas rasti pusiausvyrą tarp inovacijų ir darbuotojų gerovės. Net ir įdiegus inovaciją galima išvengti atleidimo, perkelti darbuotojus į kitus padalinius, panaudoti jų įgūdžius įmonės plėtrai, tačiau svarbu, kad tai suvoktų patys darbuotojai ir padalinių vadovai, užuot beatodairiškai stabdę inovacijas.

Norėti dirbti geriau, o ne kaip visada. Diegiant inovacijas svarbiausia nebijoti pokyčių. Dažnai įmonėse tenka išgirsti, kad inovacijų jie norėtų, tačiau geriau dirbti stabiliai gerai, negu rizikuoti. Pirminis kriterijus, dėl kurio inovacijos neveikia, yra sustabarėjęs požiūris ir baimė keistis. Inovacijų kūrimas ir diegimas yra savotiškas išėjimas iš komforto zonos, iššūkis sau ir visai organizacijai. Neverta neapgalvotai pulti ir diegti visas įmanomas inovacijas, nes tai būtų neatsakinga. Tačiau, apsvarsčius galimybes ir keliamus tikslus, inovatyvius sprendimus priimti tikslinga. Stabilus darbas teikia naudos, tačiau inovatyvus sprendimas gali tą naudą padvigubinti, tad sėkmė aplankys tik nebijančiuosius rizikuoti.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.