3D spausdinimo technologijos įkvėpė mažinti vartotojiškumą
2022.12.05
Temos: Marketingas, Technologijos, Verslo pradžia.
Pastebėjęs 3D spausdinimo technologijos potencialą gelbstint nuo besaikio vartotojiškumo, dar studijų laikais kaunietis Karolis Simaitis (26) nėrė į verslo vandenis ir įkūrė įmonę. Augant veiklai ir jos galimybėms dabar „3DBurst“ ne tik „taiso“ nepataisomus daiktus, bet ir kuria robotus.
Idėjos autorius K. Simaitis pasakoja, kad kelias į verslą prasidėjo dar studijų laikais, besimokant informatikos inžinerijos. Tuo metu daug domėdamasis elektronika ir programavimu, studentas nusprendė šias dvi sritis apjungti ir panaudoti savo bakalauro darbui – sukurti pirmąjį 3D spausdintuvą panaudojant kuo mažiau kaštų. Inovacijų parodoje „Technorama 2019“ šis projektas buvo įvertintas pagrindiniu KTU rektoriaus įsteigtu piniginiu prizu ir buvo puiki paskata studentui įsigyti pirmąjį pilnai funkcionuojantį 3D spausdintuvą.
Nors daug kas atkalbinėjo nuo minties investuoti į šią įrangą, nes nematė tame „pinigų“, jau pirmieji užsakymai užkūrė K. Simaičio tikėjimą šios srities verslo galimybėmis: „Po truputį stengėmės edukuoti ir supažindinti žmones su spausdinimo idėjomis, todėl greitai atsirado ir pirmieji klientai“.
Galimybė sutaisyti nepataisomą
Anot pašnekovo, 3D spausdinimas – tai technologija, padedanti sutaupyti. „Mūsų tikslas – sutvarkyti rinkoje nebenaudojamus įrenginius ir padaryti juos naudojamais, kartais net su papildomais patobulinimais“. Čia pat pateikia ir pavyzdį: dėl kažkokios sulūžusios detalės, dažnai namų technika tampa nebenaudojama, jai ieškomas pakaitalas, kainuojantis didelius pinigus. Pasitelkiant 3D spausdinimą ir 3D modeliavimą yra galimybė atkurti tą detalę ir taip prailginti namų technikos eksploatacinį laiką. K. Simaičio teigimu, pasitaiko ir atvejų, kuomet gamintojai iki galo neapgalvoja visų prietaisų ilgaamžiškumo, transporto priemonių ar technikos galimybių, nėra apsaugų ar papildomo funkcionalumo – taip taip pat ištaisoma kuriant ir pritaikant naujus objektus bei detales.
Eksperimentavo su veiklos pateikimu
Simaitis dalijasi, jog žinia apie „3DBurst“ greičiausiai pasklido „Facebook“ ir „Paslaugos.lt“ platformose – tai buvo įrankiai atvedę pirmuosius klientus: „Mus tiesiog užplūdo smulkūs užsakymai – nuo mašinų ir paspirtukų detalių iki įvairių dekoracijų, lempų gaubtų, vazonų“. Po kiek laiko kilo idėja atidaryti ir elektroninę parduotuvę, kurioje būtų galima įsigyti jau atspausdintų objektų, tačiau tai nepasiteisino. K. Simaitis pasakoja, kaip eksperimentavęs su savo veiklos pateikimu: „Paaiškėjo, jog žmonėms nereikia tų atspausdintų detalių, kurias jau esu gaminęs – reikalingos papildomos modifikacijos ar visai kiti objektai, tad elektroninės parduotuvės variantas atkrito“. Verslo „arkliukas“ buvo individualūs, išskirtiniai užsakymai, kuriems reikalinga papildoma konsultacija, priežiūra ir pritaikomumas. Taip „3DBurst“ autorius pats ėmėsi gilintis į „Google“ bei „Facebook“ reklamą, siūlyti savo veiklą portaluose, tokiuose kaip „Skelbiu.lt“. Ieškant projektų, su kuriais dirbti, labiausiai pagelbėjo „Google“ reklamos žinios.
Metė samdomą darbą
Įmonės sumanytojas pasakoja metęs samdomą darbą, kad galėtų daugiau laiko skirti spausdinimo paslaugoms. Bet pastebėjęs, kad ši rinka kintanti ir nepastovi, pradėjo ieškoti darbo, susijusio su 3D spausdinimu, kad galėtų toliau tobulėti ir save realizuoti besimokydamas. Taip atsitiko, jog įmonės, iš kurios anksčiau pirkdavo medžiagą savo spaudiniams, vadovas pakvietė dirbti kartu. UAB „Racionalūs sprendimai“ įmonėje K. Simaitis pradėjo dirbti su kitomis spausdinimo technologijomis, atsirado užsakymų, skirtų gaminti robotų dalims. Ši veikla buvo naudinga įvairiapusiškai – buvo galima ir tobulėti naujoje sferoje, ir toliau vystyti savo veiklą „3DBurst“. Po kiek laiko atsirado galimybė prisiliesti prie dar vienos krypties besisiejančios su dabartine veikla – K. Simaitis tapo robotų konstruktoriumi „Industrial Robotics Company“. Čia išmokęs konstruoti dalis robotų celėms ir pačias robotų celes.
Dirba mažoje komandoje
Po metų darbo, aptarę visas galimybes, siekdami plėsti verslą UAB „Racionalūs sprendimai“ ir „3DBurst“ tapo vienu veiklos vienetu. Neužilgo perėmus kitos užsidariusios 3D spausdinimo įmonės klientų bazę ir įrangą, atsirado poreikis surasti kolegą, tokį pat užsidegusį veikla, kaip ir įmonės bendrasavininkai. Paulius Čerkauskas buvo neseniai grįžęs iš Nyderlandų, kur kino studijoje „Mirage 3D“ dirbo 3D modeliuotoju ir turėjo galimybę susipažinti su 3D spausdinimo technologija. „3D spausdinimu galima išpildyti labai daug visiškai skirtingų poreikių, reikia tik atrasti būdus tai pritaikyti“, – P. Čerkauskas sako nė neabejojęs prisijungti prie komandos, nes jautė poreikį pagilinti savo technikos žinias spaustuvėje. Paulius atnešė idėjų apie spausdinimo pritaikymą dizaino sferoje, o Karolis sėkmingai įgyvendina veikloje technines žinias, tad šis duetas puikiai veikia iki šiol.
Nebijoti investuoti, klysti ir vėl klysti
Jaunus ir į verslo „vandenis“ šokančius jaunuolius Simaitis skatina nebijoti. „Nebijokite su savo veikla investuoti į naujas technologijas, į komandą, kuri gali padėti ir praplėsti akiratį. Tuo tarpu galite užsiimti klientų baze, auginti auditoriją, giliau domėtis įrangos niuansais ir pritaikyti juos darbe“. P. Čerkauskas antrina: „Jeigu jaučiate, kad kažkokia veikla Jus domina – bandykite iš to užsidirbti, nors ir nesate profesionalas. Tai suteiks mokslams „stipendiją“ ir praktiką tuo pačiu metu. Ieškokite partnerių, kurie galėtų ištaisyti jūsų silpnąsias vietas. Jei suklydote – nieko tokio – suklysite dar“.
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.