...

Studentų kuriamas produktas gali padėti šimtams milijonų

Verslas

2017.10.23

Autorius: Povilas Sabaliauskas

Temos: , .

Studentų kuriamas produktas gali padėti šimtams milijonų

Rolandas Jakaitis. Asmeninio albumo nuotr.

Visame pasaulyje cukriniu diabetu serga apie 480 mln. žmonių. Sveiki žmonės, ko gero, retai susimąsto, kiek daug diskomforto patiria sergantieji šia liga. Jie priversti visą savo gyvenimą lipdyti aplink ligą: skrupulingai stebėti, ką valgo, leistis insuliną, matuotis cukraus kiekį kraujyje. Tai nemaloni rutina, kurios atsikračius gyvenimas kaipmat palengvėtų. Padėti šiems žmonėms siekia ir jaunų lietuvių komanda „GlucoCarer“, kurianti neinvazinį gliukozės matuoklį. Kaip sako projekto kūrėjas Rolandas Jakaitis, toks sprendimas galėtų palengvinti gyvenimą šimtams milijonų žmonių visame pasaulyje.

Lemtingos paskaitos

Pašnekovas pasakoja iki šio projekto ėjęs kiek komplikuotu keliu. Kauno technologijos universitete biomedicininės inžinerijos bakalauro studijas baigęs vaikinas vienu metu studijas netgi buvo metęs, bet, kaip pats teigia, laiku susiprotėjo, kad reikėtų pabaigti tai, ką esi pradėjęs. „Tiesa, mano sugrįžimas turėjo būti mokamas, o tai labai motyvavo kuo tiksliau nusimatyti, ką būtent aš noriu daryti. Supratau, kad man reikia vienos temos, vieno projekto, kuris padėtų eiti į priekį. Lemiamą įtaką padarė KTU technologijų antreprenerystės paskaitos dėstomos doc. dr. Ritos Jucevičienės. Jų metu vienoje vietoje susirenka vadybos, inžinerijos ir kitų fakultetų studentai, iš jų suformuojamos komandos, kurios dirba su savo projektais. Būtent ten ir susijungėme į grupę, kurioje nagrinėjome šią idėją“, – prisimena jis.

Anot R. Jakaičio, pati neinvazinio gliukozės lygio matuoklio idėja nėra itin nauja ar revoliucinga. Apie tokį sprendimą kalbama jau nuo XX a. 8-ojo dešimtmečio. Tačiau sėkmingai tokio prietaiso iki šiol niekam dar nepavyko įgyvendinti. Pašnekovas pamažu pradėjo į komandą rinkti gabius kolegas medicinos inžinierius, prisijungė ir vadybos studentai. Visi kartu vystė ir kristalizavo idėją, planavo jos techninį pagrindimą.

 

„Kiekvienas toks konkursas patvirtindavo, kad einame teisingu keliu, ir kartu suteikdavo daug vertingos informacijos, prie ko reikia daugiausia dirbti“.

R. Jakaitis.

 

„Tai techniškai sudėtingas procesas. Šioje srityje registruota daugybė patentų, bet dauguma jų nebuvo iki galo veiksnūs. Mes išstudijavome visą literatūrą ir pasirinkome tuos metodus, kurie buvo arčiausiai tikslo. Atsirinkome tris, kurie buvo arčiausiai sėkmės, ir juos sujungėme į vieną. Visas triukas slypi algoritme. Mūsų sistema gliukozės lygį matuoja pagal atskirus kūno parametrus, kuriems stebėti nereikia invazijos. Šiuo metu esame tyrimų stadijoje ir ruošiamės pirmiesiems bandymams su žmonėmis. Tada turėsime galutinį atsakymą, ar mūsų teorija tikrai teisinga“, –pasakoja „GlucoCarer“ įkūrėjas.

Minėtose paskaitose vykdavo ir savotiški pristatymai, kurių metu komandos pristatydavo savo idėjas, varžydavosi tarpusavyje. Būtent čia komanda gavo ir pirmąjį patvirtinimą, kad jų kuriamas projektas turi potencialo.

„Mums ten labai neblogai sekėsi. Taip gerai, kad gavome galimybę išvykti pasikonsultuoti į Silicio slėnį. Ten irgi laimėjome panašų konkursą. Po to dalyvavome ir konkurse „Vilnius išranda“. Ten ir vėl laimėjome. Nugalėjome ir dar rimtesniame „Kauno startuolių“ renginyje. Tai jau reiškė finansavimą ir galimybę rimtai susikoncentruoti į produkto kūrimą. Kiekvienas toks konkursas patvirtindavo, kad einame teisingu keliu, ir kartu suteikdavo daug vertingos informacijos, prie ko reikia daugiausia dirbti“, – atskleidžia R. Jakaitis.

Svarbu ir komfortas

Šiuo metu diabetu sergantys žmonės kenčia nuolatinį diskomfortą. Gydytojai jiems rekomenduoja matuotis cukraus lygį prieš ir po valgio. Pamiršus tai padaryti, galima sulaukti labai nemalonių pasekmių. Žinoma, egzistuoja skirtumas tarp pirmojo ir antrojo tipo diabeto. Antrojo tipo diabetikas nepraranda sąmonės dėl netinkamo cukraus lygio. Tačiau pirmojo tipo diabetikų organizme reakcijos vyksta žaibiškai.

„Tai reiškia, kad žmogus privalo būti nuolat budrus. Šiuo metu populiariausias metodas – įsidurti adatą, užtepti kraują ant juostelės ir įdėti į aparatą. Tokios procedūros ne tik užima daug laiko, bet ir labai vargina žmogų. Ir fiziškai, ir psichologiškai. Aš jau net nekalbu apie tai, kad nuolat turi leistis ir insuliną. Tokioje situacijoje sunkiausia vaikams. Neintervencinis metodas gerokai palengvintų milijonų žmonių gyvenimą“, – neabejoja pašnekovas.

Visgi neinvazinis gliukozės matavimo sprendimas ne veltui dar neįgyvendintas. Tai labai sudėtingas uždavinys, kurį sprendžiant būtina įvertinti daugybę veiksnių. „GlucoCarer“ komanda tai geriausiai suprato savo viešnagės Silicio slėnyje metu. Ten veikiantis lietuviškas akceleratorius jiems netgi suorganizavo susitikimą su verslininke Jessica Chin, patariančia įvairioms medicinos technologijų įmonėms. Įdomiausia tai, kad ji pati yra diabetikė. Kauniečiams tai buvo neeilinė galimybė pristatyti savo produktą ir verslo patarėjai, ir kartu potencialiai vartotojai.

„Jos įžvalgos buvo labai geros. Supratome, kad viską pernelyg paprastai įsivaizduojame. Pristatėme savo idėją apie aparatą, kurį pridedi prie ausies ir po penkių minučių sužinai rezultatą, o ji mums atsakė, kad pati tokio nepirktų, nes jis būtų tiesiog nepatogus. Ji mums padėjo suprasti, kad svarbus ne tik funkcionalumas, bet ir komfortas. Iš Silicio slėnio grįžome daug geriau suvokdami, ką turime daryti kitaip“, – sako R. Jakaitis.

Pasaulinė ambicija

„GlucoCarer“ įkūrėjas teigia, kad dabar jis ir jo komanda daugiausia laiko skiria duomenų analizei, bendravimui su diabetikais. Pagrindinis tikslas – kuo geriau suprasti šių žmonių problemas ir poreikius.

„Neseniai turėjome diskusiją su žmonėmis, kurie serga jau po 20 metų, yra išbandę daugybę įvairių matuoklių. Tiriame ir rinką, aiškinamės, kokio produkto žmonės norėtų. Tuo pačiu metu inžinieriai kuria patį produktą. Sausį planuojame jį jau turėti. Jį pristatysime Vašingtone vyksiančiame „1776 Challenge Cup“. Ten tikimės surasti ir naujų investuotojų, todėl dabar aktyviai atliekame namų darbus“, – dėsto pašnekovas.

Jis tiki, kad ilgas ir sudėtingas procesas galiausiai duos rezultatą. Prietaiso poreikis ir nauda akivaizdi. Daugiausia klaustukų slypi būtent idėjos įgyvendinimo kokybėje.

„Mūsų tikslas – įgyvendinti savo idėją ir padėti kuo daugiau žmonių. Manome, kad mūsų pagrindiniai konkurentai, bet kartu ir potencialūs partneriai, yra didžiosios medicinos įstaigos, turinčios viską, ko reikia, kad ši idėja būtų išvystyta kuo platesniu mastu“, – teigia R. Jakaitis.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.