...

Mokslo startuolis kuria tvarius šuns vilnos verpalus tekstilės pramonei

Verslas

2023.05.29

Autorius: Veronika Bielinytė

Temos: , .

Mokslo startuolis kuria tvarius šuns vilnos verpalus tekstilės pramonei

„Friendly Textiles“ įkūrėja ir tyrėja Rasa Stankevičiūtė-Virbickienė // Įmonės archyvo nuotr.

Kai yra kalbama apie vilną, dažniausiai galvojame apie šiltus ir purius vilnos verpalus, pagamintus iš kaimo avių. „Bet kas būtų, jei pasakytume, kad prabangius pledus ir šiltus megztinius galima pagaminti prisidėjus mūsų mylimiems šunims, kurie laimingai gyvena miesto butuose ir privačiuose namuose?“, – klausia medžiagų mokslo startuolio „Friendly Textiles“ įkūrėja ir tyrėja Rasa Stankevičiūtė-Virbickienė. 

Startuolio komanda renka ir tiria iššukuotą šuns pavilnę, iš kurios gamina aukštos kokybės tvarius pramoninius šuns vilnos (oficialiai vadinamos „chiengora“) verpalus. Iššukuota šuns pavilnė – tai šalutinis reguliaraus augintinių šukavimo produktas, kitaip tariant – atliekos, kurias paprastai dauguma augintinių savininkų tiesiog išmeta į atliekų konteinerius. „Stengiamės edukuoti žmones tvarumo tema ir aiškiname, jog netikslinga išmesti lauk iššukuotos pavilnės, kuri gali būti perdirbta į aukštesnės vertės produktą. Juolab, kad nors pati pavilnė ir yra suyranti, plastikiniai maišai, kuriuose ji dažniausiai būna išmetama, lieka aplinkoje ir ją teršia labai ilgai“, – aiškina tyrėja.

Buria šunų augintojų, veislynų ir gyvūnų kirpyklų bendruomenę

Startuolis jau yra subūręs nuolat augančią šunų augintojų, veislynų bei gyvūnų kirpyklų bendruomenę, kurios nariai mielai prisideda prie tvarios misijos ne išmesdami, o dovanodami savo augintinių iššukuotą pavilnę „Friendly Textiles“ projektui. Chiengoros vilnos verpalų gamybai yra tinkama iššukuota visų dvikailių šunų pavilnė, nepriklausomai nuo to, ar šuo yra grynaveislis, ar mišrūnas. Šuns vilnos charakteristikos ir kokybė priklauso nuo daugybės faktorių: veislės, lyties, amžiaus, gaunamo maisto, gyvenimo sąlygų (lauke ar viduje), o tai atveria neaprėpiamas galimybes tyrimams ir pluošto panaudojimui nuo prabangių pledų iki kilimų ar baldų apmušalų, tinkamai pluoštą apdirbus specialiai tam pritaikytais ir paruoštais pramoniniais įrengimais.

Atliekant tyrimus bendradarbiauja su Kauno Technologijos Universitetu (KTU)

„Tvarūs šuns vilnos verpalai papildys tradicinių vilnų gretas, bus puiki alternatyva švelniam ir prabangiam kašmyrui, gaunamam iš kašmyro ožkų iššukuotos pavilnės“, – sako Rasa. Šuns vilnos pluošto ir verpalų tyrimai atliekami bendradarbiaujant su Kauno Technologijos Universitetu (KTU), o produktų prototipai yra gaminami Italijoje, garsėjančioje aukštos kokybės tekstilės gamyba. Lietuvoje, deja, nėra galimybės gaminti aukštos kokybės pramoninių chiengoros vilnos verpalų prototipų, todėl medžiagų mokslo startuolio ateities planuose – nuosava šuns vilnos prototipų gamybos ir tyrimų laboratorija. 

„Chiengora“ – iš naujo atrasta seniai žinoma vilnos rūšis

Friendly Textiles_verpalaiNors chiengoros vilna gali atrodyti kaip visiškai nauja, dar nežinoma tekstilė, šunų plaukų verpimas rankomis priešistorinėje Skandinavijoje pasirodė kaip senovinė meno forma. Šunų plaukai ir pavilnė taip pat buvo naudojami kaip pagrindinis pluoštas Šiaurės Amerikos žemyne, kol ispanai pristatė avių vilną. „Friendly Textiles“ įmonė diegia naujoves tekstilės pramonėje pristatydama pramoninį chiengoros vilnos verpimą – aukštos kokybės tvarią alternatyvą kitoms tradiciškai naudojamoms vilnoms. 

Chiengoros vilnos pavadinimas yra kilęs iš prancūzų kalbos, kur „chien“ reiškia šunį, o „gora“ reiškia „angora“, triušio plaukus. Chiengoros vilnos verpalų jutiminės ir funkcinės savybės yra panašios į kašmyro ir angoros verpalų savybes, nes chiengoros vilnos siūlai yra minkšti liesti ir šilti dėvėti. Šuns vilna yra net 80% šiltesnė už avies vilną.

Klimato krizės akivaizdoje labai svarbu pabrėžti naujas ir tvarias medžiagas. Tokie pluoštai kaip chiengoros vilna turi teigiamos įtakos tekstilės pramonei, nes gali būti naudojama mezgimui, audimui ir vėlimui net pramoniniu mastu. 

Dalyvauja įvairiose startuolių programose

Šiuo metu „Friendly Textiles“ startuolis dalyvauja ir žinių semiasi aštuntajame „TechHub“ pre-akceleratoriaus cikle. O birželio 4-5 dienomis atstovaus Lietuvą pasauliniame kūrybinių verslo idėjų konkurso „Creative Business Cup 2023” finale Kopenhagoje. Šiame konkurse teisę atstovauti savo šalį kasmet gauna tik vienas startuolis, nugalėjęs nacionaliniame konkurse. Lietuvoje nacionalinius „Creative Business Cup“ konkursus organizuoja kompanija „ChangeMakersON“.  „Tokie konkursai, kaip vyksiantis Kopenhagoje, ir įvairūs pre-akceleratoriai suteikia neaprėpiamas galimybes startuoliams tiek investicijų pritraukimo, tiek partnerių paieškos, tiek naujų žinių sėmimosi srityse, tad dalyvavimas juose – būtinybė kiekvienam“, – įsitikinusi Rasa Stankevičiūtė-Virbickienė. 

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.