...

Lietuvos finansinių technologijų sektorius išaugo beveik dvigubai

Verslas

2019.02.05

Autorius: Ieva Kniukštienė

Temos: , , , .

Lietuvos finansinių technologijų sektorius išaugo beveik dvigubai

Lietuvos finansinių technologijų sektorius išaugo beveik dvigubai. Pexels.com nuotr.

Po praėjusių metų proveržio ir ilgamečio finansinių technologijų sektoriaus įdirbio Lietuva Europos kontekste traktuojama kaip lyderiaujantis finansinių technologijų srities bendradarbystės centras. „Invest Lithuania“ ir „Rise Vilnius“ pateikė išsamią ataskaitą, kas šiame sektoriuje taip žavi lietuvius ir kuo mes esame išskirtiniai Europoje.

Nenustoja augti

Ko gero, vienas ryškiausių lietuviško finansinių technologijų sektoriaus bruožų – nepaliaujamas augimas. Vien praėjusiais metais sektorius išaugo 45 proc., o į rinką įsiveržė tokie dideli žaidėjai kaip „Revolut“ ir „Google“, gavę Lietuvos banko licencijas.

Per metus Lietuvos finansinių technologijų sektorius ūgtelėjo nuo 117 iki 170 naujų įmonių, o per ketverius metus šoktelėjo beveik trigubai, todėl dabar šioje industrijoje dirba apie 2,6 tūkst. specialistų.

Didžiausi pranašumai

Remiantis ataskaitos duomenimis, Lietuva išsiskiria tinkama verslui aplinka ir nuolat tobulėjančia bei augančia informacinių technologijų sritimi. Tai lemia galimybes atsirasti bei plėtotis finansinių technologijų sektoriui. Pagal minėtąją ataskaitą, daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų turi aukštąjį išsilavinimą ir kalba bent jau dviem užsienio kalbomis. Be to, lietuviai nesunkiai gali plėtoti tarptautines kampanijas ir įsitraukti į užsienio kampanijų veiklą, mat daugiau nei 80 proc. gyventojų laisvai susikalba anglų kalba.

Prestižiniame reitinge „Ease of Doing Business“ Lietuva šiemet pakilo į 14 vietą, sukeldama užsienio specialistų susidomėjimą ir sulaukdama daugiau dėmesio. Atlikta studija rodo, kad esame vertinami kaip pirmieji pasaulyje, turintys tokio aukšto lygio technologinius gebėjimus, daug dėmesio skiriame IT plėtrai, o pradėti verslą mūsų šalyje užtrunka vos tris dienas.

Vieni patraukliausių

Užsienio investuotojai vis dažniau dairosi į Lietuvą, pasirenka lietuviškus startuolius savo investicijoms įprasminti. Ypač palankiai vertinami technologiniai ir finansiniai startuoliai, tačiau tai visai nekeista, kai tenka galimybė analizuoti patraukliausių finansinių technologijų valstybių žemėlapį Europoje.

Lietuvos skaičiai šioje srityje smarkiai išsiskiria. Turime suteiktas tris specializuotas bankines licencijas (SPBs), 33 mokėjimų licencijas (PIs) ir gana daug elektroninių pinigų (EMIs) licencijų – net 47. Palyginti su kitomis Europos šalimis, skaičiai didesni net kelis kartu. Pavyzdžiui, Nyderlanduose išduoti 26 EMIs, Prancūzijoje 54, o Vokietijoje – 8. Kitos šalys Lietuvą lenkia tik mokėjimų licencijų išdavimo klausimu, čia Lietuva iš stipriausių finansinių technologijų valstybių aplenkė tik Didžiąją Britaniją. Vis dėlto bendrame kontekste šalies rodikliai atrodo labai patraukliai. Esame vieninteliai suteikę net tris specializuotas bankines licencijas, todėl nieko nestebina, kad Lietuva pradeda įsitvirtinti tarp patraukliausių finansinių technologijų sektoriaus žaidėjų.

Žavi įvairovė

Finansinių technologijų sektorius ne tik auga, bet ir išsiskiria labai plačiu spektru skirtingų įmonių. Didžiausia jų dalis dirba B2B ir B2C sektoriuose, bando išpildyti ir verslo, ir vartotojų lūkesčius. Kita nemaža dalis bendrovių (net 37 proc.) orientuojasi konkrečiai tik į verslo verslui sektorių, nors išskirtinai tik verslo klientui sektoriuje dirbančių finansinių technologijų įmonių yra vos 10 proc. iš visos jų gausos.

Ataskaitoje nustatyta, kad Lietuvoje dažniausiai teikiamos paslaugos, kurias siūlo finansinių technologijų sektoriaus įmonės, yra mokėjimai, o bankininkystės ir skolinimo veikla sparčiai auga. Kalbant apie verslo dydį, dauguma Lietuvoje veikiančių įmonių yra mažos arba vidutinės, didelės įmonės sudaro tik 8 procentus. Vienoje finansinių technologijų įmonėje vidutiniškai dirba 50–249 darbuotojai.

Užsienio susidomėjimą Lietuvos specialistais galima pastebėti nesunkiai. 30 proc. finansinių technologijų srities žaidėjų yra užsienio įmonės, įsikūrusios Jungtinėse Valstijose, Didžiojoje Britanijoje, Kinijoje, Singapūre, Izraelyje ir turinčios didelę reikšmę kuriančias komandas Lietuvoje. Juos žavi darbuotojų kompetencija ir tai, kad Lietuvoje išduodamos licencijos yra pripažįstamos visoje Europos Sąjungoje.

Turi didelių ambicijų

Ataskaita atskleidė, kad lietuvių finansinių technologijų sektoriaus žaidėjai neapsiriboja vien Europos rinka. Jie turi kur kas didesnių ambicijų ir net daugiau nei trečdalis pasisako norintys plėsti savo veiklą Azijoje, o kita dalis norėtų užkariauti Šiaurės Amerikos rinkas.

Net 88 proc. visų įmonių, dalyvavusių apklausoje, sudarant finansinių technologijų srities ataskaitą, teigia, kad šiemet numato spartų augimą ir komandos plėtrą. Taip pat tikimasi sulaukti naujų rinkos žaidėjų šioje srityje. Manoma, kad šie metai gali tapti dar vienu tramplinu lietuviškajam finansinių technologijų sektoriui, kai augimas bus dar didesnis. Lietuvos bankas teikia palankiausią finansinių technologijų reguliavimo modelį Europos Sąjungoje, tad sektoriaus augimui numatomos labai geros perspektyvos.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.