Lenkijos verslininkai užtikrintai skinasi kelią į Lietuvos rinką
2012.08.30
Temos: Finansai, Pardavimai, Vadyba.
Lenkijos ir Lietuvos verslininkai iš kailio neriasi stengdamiesi posakį, kad pinigai gamina pinigus, paversti realybe. Deja, kad ir ką darytume, kol kas visos kortos yra kaimynų lenkų rankose. Lietuviški prekių ženklai Lenkijos rinkoje ir toliau yra retenybė, lenkiškos prekės bei paslaugos žaibiškai skverbiasi į mūsų rinką. Analizuojant Lietuvos statistikos departamento duomenis apima liūdnos nuotaikos. Lietuvos eksporto į Lenkiją augimas per pastaruosius porą metų sumažėjo daugiau nei perpus. To nepasakytume apie šalį kaimynę, kuri savo eksporto pajėgumais stebina net didžiausius skeptikus.
Lenkija, kuri iki šiol dažnam lietuviui asocijuojasi su pigiomis prekėmis ir apsipirkimu, tampa vis svarbesniu Lietuvos ekonominiu partneriu.
„Lietuvoje esame antras didžiausias užsienio investuotojas po Švedijos. Lenkijos eksportas į Lietuvą yra pasiekęs aukštą lygį. Noriu atkreipti dėmesį, kad Lenkijos eksportas į Lietuvą yra triskart didesnis negu į Kanadą, penkis kartus didesnis negu į Kazachstaną ir tik 30 proc. mažesnis negu į JAV“, – sako ministro patarėjas Henrykas Szymańskis, Lenkijos Respublikos ambasados Prekybos ir investicijų rėmimo skyriaus vadovas.
Nuogi faktai – iškalbingi. Pirmą 2012 metų pusmetį Lenkijos eksporto į Lietuvą vertė viršijo 1 mlrd. eurų. Lenkijos Respublikos ūkio ministerijos duomenimis, palyginti su tuo pačiu praeitų metų laikotarpiu, užfiksuotas 14,5 proc. augimas. Tai vienas didžiausių šalies kaimynės eksporto į Europos Sąjungos šalis augimo tempas. O štai Lietuvos eksportas į Lenkiją pirmame šių metų ketvirtyje, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2011-aisiais, sumažėjo 12,3 proc. Šiuo laikotarpiu eksportas į Lenkiją sudarė tik 5,5 proc. bendro Lietuvos eksporto.
Pasak analitikų, Lenkija yra viena šalių, į kurią Lietuvos gamintojams eksportuoti savo produkciją sekasi blogiausiai. Smunkantį eksportą lemia ne tik silpnėjantis Lenkijos zlotas, bet ir pasikeitusios sąlygos, pvz., degalų ar chemijos produktų rinkoje. Verta pastebėti, kad būtent šios prekės sudarė pagrindinę Lietuvos eksporto į Lenkiją varomąją jėgą.
Kol Lietuvos verslininkams kiša koją nepalankus lenkiškos valiutos kursas, šios šalies verslininkai giria Lietuvą kaip šalį, turinčią geras sąlygas plėtoti verslą. Lenkijos Respublikos ambasados Prekybos ir investicijų rėmimo skyriaus vadovas įsitikinęs, kad augančią Lenkijos eksporto į Lietuvą dinamiką lemia rinkų kaimynystė, geri Baltijos šalių ekonomikos rodikliai, stebimas BVP augimo šuolis. H. Szymańskis neneigia, kad įtaką
Lenkijos eksporto į Lietuvą augimui taip pat turi bendra ekonominė situacija, susiklosčiusi Europoje.
Per pirmus šešis šių metų mėnesius, palyginti su tuo pačiu praeitų metų laikotarpiu, Lenkijos eksporto į Lietuvą vertė padidėjo 129,5 mln. eurų. Didesnis eksporto vertės augimas buvo užfiksuotas tik prekiaujant su žymiai didesne Didžiąja Britanija. Lenkijos eksporto į Lietuvą struktūroje dominuoja mineraliniai produktai, chemijos pramonės gaminiai, mechaniniai ir elektros įrenginiai, maisto produktai.
H. Szymańskis įsitikinęs, kad „Lenkijos ir Lietuvos verslininkai sugeba gerai bendradarbiauti“. Bendradarbiavimo stiprėjimą jis sieja su bendrų konsorciumų steigimu, didelės vertės projektų įgyvendinimu.
Verta pasidžiaugti, kad Lietuvoje jau turime puikių tokių konsorciumų pavyzdžių. Dauguma jų veikia Kaune, kuris dėl patrauklios lokalizacijos tampa svarbiu Lenkijos ir Lietuvos ekonominio bendradarbiavimo centru. Čia veikia lenkiško kabelių gamintojo antrinė įmonė „Telefonika Baltics“, praeitų metų pabaigoje savo prekybos įmonę įsteigė higienos ir tvarstymo priemonių gamintojas TZMO.
Sėkmingo bendradarbiavimo tarp Lenkijos ir Lietuvos verslininkų galima ieškoti ir kitose šalies vietovėse. Lenkijos Respublikos ambasados Prekybos ir investicijų rėmimo skyriaus atstovo nuomone, eksportas toliau augs. „Tokiais išankstiniais signalais apie eksporto situaciją ilgesnėje perspektyvoje gali tapti įmonių prekybos aktyvumo stebėjimas“, – pabrėžia H. Szymańskis.
Prekybos ir investicijų rėmimo skyriaus vadovas atkreipia dėmesį, kad vis daugiau lenkų įmonių domisi veiklos Lietuvoje galimybėmis, nemažai jų sudaro kontraktus su vietos partneriais, steigia savo atstovybes. Užfiksuoti eksporto augimo tempai ir bendra ekonominė situacija Europoje leidžia manyti, kad per artimiausius trejus metus Lenkijos eksportas į Lietuvą padidės dar 10 proc.
„Statistika – kaip bikinis, t. y. parodo daug, bet neparodo svarbiausio“, – mėgdavo sakyti amerikiečių ekonomikos profesorius Aaronas Levensteinas. Jo žodžiai kaip niekada tinka Lietuvoje susiklosčiusiai situacijai apibūdinti. Pristatyti skaičiai, kuriais gali didžiuotis mūsų kaimynai, apnuogina skaudžią tiesą. Deja, mūsų pinigai plaukia į Lenkijos kišenę. Tai privers mus visus susimąstyti ir paanalizuoti, kuo konkurencingesni Lenkijos produktai ir kaip galime juos nurungti. Tai pavyks, tik svarbu nemiegoti ir daryti!
http://pl.mfa.lt
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.