...

Kinijos ir Indijos nacionaliniai verslo ypatumai

Verslas

2014.06.27

Autorius: Rasa Petrauskaitė

Temos: , .

Kinijos ir Indijos nacionaliniai verslo ypatumai

Kinijoje susitikimai pradedami rankos paspaudimu ir lengvu galvos linktelėjimu. Būkite tikri, kad smarkus rankos purtymas kinams asocijuojasi su agresyvumu. BZN start manipuliacija

Kinija ir Indija – dvi daugiausia gyventojų turinčios pasaulio valstybės, kaimynės ir neoficialios konkurentės, pretenduojančios į Azijos lyderės vaidmenį. Jos abi patenka į didžiausių ekonomikų dešimtuką pasaulyje pagal bendrajį vidaus produktą. Vienas svarbiausių šių šalių verslo kultūros bruožų – artimų santykių užmezgimas, o ryškiausias komunikacijos skirtumas – kinai negestikuliuoja, o indai vartoja ypač ekspresyvią neverbalinę kalbą.

STEREOTIPAI IR MITAI

Kinai nemėgsta liestis ir negestikuliuoja, jų veidai yra neišraiškingi. Todėl nenuostabu, kad kinai dažniausiai vadinami neperprantamais žmonėmis. Kita vertus, šios šalies žmonės stebina puikiu humoro jausmu. Jie moka juoktis iš savęs, o ypač būdami gerai pažįstamų žmonių kompanijoje. Dėl to svarbu, kad ir atvykusieji pas juos mokėtų iš savęs pasijuokti.

Teigiama, kad sunkiausiai išmokstama kalba – kinų. Šis mitas turi dvi medalio puses. Mokantis šios kalbos daugiausia pastangų reikia skirti hieroglifų rašymui, todėl itin praverčia gera vaizdinė atmintis. Kita vertus, kinų kalbos gramatika daug paprastesnė, palyginti su kitų kalbų. Kitaip nei indoeuropiečiai, kinai neturi veiksmažodžių laikų sistemos, kad atskirtų praeitį, dabartį ir ateitį. Todėl kalbėdamiesi su kinais pasitikslinkite, ar jie turi omenyje šiandieną, rytojų, kelias praeities, o gal ateities kartas.

Beje, netiesa, kad žodis „taip“ Kinijoje reiškia pritarimą. Sakydamas „taip“ kinas turi omenyje „suprantu“.

VERSLO KULTŪROS YPATUMAI

Jūsų sėkmė Kinijos verslo rinkoje priklauso nuo gebėjimo užmegzti gerus asmeninius ryšius. Būtent iš jų išauga verslo santykiai. Pažymėtina, kad kinų verslininkai dirba su žmonėmis, o ne su kompanijomis. Todėl svarbūs asmeniniai kontaktai, lojalumas ir ypač nuoširdumas. Be to, kinams svarbus abipusiškumas, todėl jei ką nors gaunate, turite ir duoti.

Kinijoje verslo reikalai retai klostosi greitai. Kita vertus, nors sprendimai priimami lėtai, jų poveikis – ilgalaikis. Kinų verslininkai nesiekia trumpalaikės sėkmės, kuri gali atrodyti itin patraukli, bet dažnai neapgalvota. Derantis būtina rodyti entuziazmą ir pabrėžti pasiūlymo naudą šiai šaliai. Šios šalies verslininkai vieni iš rečiausiai sakančių „ne“.

Kinai itin žavisi darbo etika, Konfucijaus principais, šeimos galia ir nuoširdumu. Jie vertina kantrybę, nuolankumą, ramią kalbėseną, prisitaikymą ir ištvermę. Todėl triukšmingas kalbėjimas, pykčio rodymas ar nekantrumas laikomi rimtais verslininko trūkumais.

VERSLO ETIKETAS

Kinijoje susitikimai pradedami rankos paspaudimu ir lengvu galvos linktelėjimu. Būkite tikri, kad smarkus rankos purtymas kinams asocijuojasi su agresyvumu. Pirmiausia sveikinamasi su vyriausiu asmeniu.

Kinai jautriai reaguoja į titulus. Jeigu jo nežinote, kreipkitės „pone“, „ponia“ ar „panele“, kol bus pasiūlyta kreiptis kitaip. Pirma sakoma pavardė, paskui – vardas.

Naujieji metai – svarbiausia Kinijos šventė. Kinų nuomone, tą dieną visi žmonės pasensta vienais metais, todėl ši diena yra visų gimtadienis.

Kinijoje itin svarbios vizitinės kortelės, todėl informaciją vertėtų pateikti abiejose pusėse – anglų ir kinų kalba.

Verslo aplinkoje vyrauja konservatyvus aprangos kodas: vyrai vilki kostiumus, prie kurių priderina neryškių spalvų kaklaraiščius, moterys – marškinėlius aukštomis apykaklėmis ir avi žemakulnius batelius.

Svetingumas – vienas svarbiausių kinų bruožų, todėl sąskaitos dalijimasis jiems yra nesuprantamas dalykas. Kita vertus, būtina pasiūlyti atsakomąjį kvietimą. Verslo vakarienė baigiasi tuomet, kai atsistoja šeimininkas. Susitikimo atšaukimas ar vėlavimas gali būti traktuojami kaip įžeidimas, nebent turite rimtą priežastį.

Dovanojant dovanas reikia vengti juodos, baltos ir mėlynos spalvų, be to, jos teikiamos abiem rankomis. Nepriimtina gautas dovanas išpakuoti teikėjo akivaizdoje. Tinkamos dovanos – kompanijos parkeris, peleninė, knyga, viskis. Netinkamos – gėlės, šokoladas, laikrodis, aštrūs daiktai.

ĮDOMŪS FAKTAI

Vienas iš 5 pasaulio žmonių yra kinas.

Eidami į laidotuves kinai rengiasi baltos spalvos drabužiais.

Naujieji metai – svarbiausia Kinijos šventė. Kinų nuomone, tą dieną visi žmonės pasensta vienais metais, todėl ši diena yra visų gimtadienis.

INDIJA

STEREOTIPAI IR MITAI

Vienas iš jau senokai susiformavusių stereotikų – esą tikroji Indija yra nešvari ir chaotiška. Tai yra viena medalio pusė. Dažnai tarsi nepastebima, kad Indija turi prabangių viešbučių, parduotuvių rajonų, naktinių barų. Todėl labiausiai tiktų Indiją laikyti dvejopa.

Tikriausiai didžiausia klaida manyti, kad indai yra prastai išauklėti. Tiesa yra ta, kad Indijoje išsilavinimas itin svarbus. Šalies gyventojų manymu, tai raktas į geresnę ateitį, todėl kiekviena šeima siekia vaikams suteikti geriausią išsimokslinimą.

Dauguma turistų daro klaidą maišydami Indijos kalbą su religija. Hindu – religija, o hindi – kalba. Tiesa, didžioji dalis indų net nekalba oficialia savo kalba, ypač Pietų Indijoje, kur vyrauja dravidian kalba. Ši šalis turi daugiau nei 20 oficialių kalbų, todėl nenuostabu, kad kiekviena Indijos sritis turi savo kalbą.

Indijoje galva ir ausys laikomis šventomis, o kojos – purvinomis. Todėl nerodykite nieko kojomis ir nelieskite kitų savo batais. Jei jau taip nutiko, būtinai atsiprašykite.

Indijoje visur galima pamatyti karvių. Jos laikomos šventomis ir yra lygiateisės eismo dalyvės. Tad vykstantiems į šią šalį lieka patarti būti atsargiems kelyje.

VERSLO KULTŪROS YPATUMAI

Indijos verslininkams itin svarbi šeimyniška atmosfera darbe. Todėl pravartu skirti laiko ir išmokti jų vardus – taip bus parodomas dėmesys. Indai emocingi, jie vertina, kai su jais dirbantys žmonės parodo savo žmogiškąją pusę. Kartais jų rodomą dėmesį užsieniečiams galima traktuoti kaip perdėtą mandagumą, bet tai tik paprasta pagarba.

Dirbant su indų verslininkais svarbu kuo artimiau bendradarbiauti. Jie labiausiai vertina bendravimą telefonu ir asmeninius susitikimus. Neverbalinė kalba – itin svarbus indų komunikacijos būdas, beje, itin ekspresyvus. Kai indas linksi galva, tai reiškia „aš klausausi“, o ne „aš sutinku“.

Derybos gali truktis kur kas ilgiau, negu tikitės, o noras jas baigti greičiau gali būti suprastas kaip agresyvumas ar godumas. Svarbiausias indų derybų tikslas – pasiekti sutarimą, kurio pagrindu galima kurti santykius. Jie sandorius įsivaizduoja kaip derybų pradžią, o ne pabaigą. Itin daug laiko skiriama projekto detalių aptarimui, tačiau tai padarius darbai gali būti atlikti neįtikėtinai greitai.

VERSLO ETIKETAS

Indijoje nepriimtina sveikintis spaudžiant ranką. Tiesa, toks sveikinimosi būdas pradeda plisti didžiuosiuose miestuose tarp išsilavinusių žmonių, įpratusių turėti prekybos ryšių su vakariečiais. Nepaisant to, susipažinus patartina nepulti spausti rankos, nebent tai pasiūlytų pats indas.

Indijoje svarbi hierarchija, todėl pirmiausia reikia sveikintis su vyriausiu asmeniu. Atsisveikinti privaloma su kiekvienu individualiai. Nesikreipkite į indus vardu, kol jūsų nepaprašė. Susipažinus įteikiama vizitinė kortelė (informacijos joje nebūtina išversta į hindi kalbą).

Verslo aplinkoje vyrauja konservatyvus aprangos kodas: vyrai turi vilkėti tamsius dalykinius kostiumus, moterys – kostiumus ar sukneles.

Atsisakymas išgerti Indijoje laikomas įžeidimu. Įprasta atsisakyti pirmą kartą, bet pasiūlius antrąsyk būtina sutikti. Žodis „ne“ turi itin šiurkščią potekstę, todėl atsisakyti reikia mandagesniais būdais. Jei esate pakviestas į pobūvį indo namuose, atvykite 15–30 minučių vėliau, nei nurodyta. Pavalgius būtina nusiplauti rankas.

Šioje šalyje galva ir ausys laikomis šventomis, o kojos – purvinomis. Todėl nerodykite nieko kojomis ir nelieskite kitų savo batais. Jei jau taip nutiko, būtinai atsiprašykite.

Indai mano, kad dovanų teikimas lengvina perėjimą į kitą gyvenimą. Pakuodami dovanas naudokite geltoną, žalią ar raudoną spalvas. Jos laikomos sėkmės spalvomis. Tinkamos dovanos – šokoladas, gėlės (išskyrus frangipani), netinkamos – odos gaminys, žaislas ar paveikslas, kuriame pavaizduoti šunys. Gautos dovanos neišpakuokite jos teikėjo akivaizdoje.

ĮDOMŪS FAKTAI

Indija – didžiausia pasaulyje arbatos gamintoja. Tai populiariausias gėrimas šalyje.

Indijoje valgoma tik dešine ranka – tai mandagumo simbolis. Moterys sėda prie stalo tik tuomet, kai pavalgo kiti šeimos nariai. Maisto eikvojimas laikomas nuodėme.

Indijoje primelžiama daugiausia pasaulyje pieno.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.