...

„Radistai“: „Kartu galėjome padaryti daug, o su komanda – viską!“

Verslas

2013.08.10

Autorius: Jana Saifulinaitė

Temos: , .

„Radistai“: „Kartu galėjome padaryti daug, o su komanda – viską!“

Jonas Nainys, Justinas Jankevičius ir Rolandas Mackevičius Gedimino Žilinsko nuotr.

Radijo stoties „Zip fM“ laidos „Radistai“ vedėjai 29-erių Jonas Nainys ir 28-erių Rolandas Mackevičius teigia nesantys tik eterio balsai. Į klausimą, kokią pridėtinę vertę kuria „Radistų“ laida, Jonas atsako: „Labai norėčiau tikėti, kad į lietuvišką radiją įnešėme naują požiūrį ir pradėjome kurti kitokią radijo kultūrą. Su vaikinais ir kalbamės apie tai, kaip gimė radijo laidų standartus laužanti ir ne vienam prieštaringus jausmus kelianti laida.

Pavadinimo ieškota vartant žodyną

„Aš kilęs iš mažo miestelio, svajojau būti populiarus, sulaukti daug dėmesio ir gyventi taip, lyg viskas rožėmis klota. Svajonės tikrai pildosi, bet sureikšminti populiarumo nenoriu. Girtis tuo nėra mano siekiamybė. Labai nemėgstu klausimo: „Na ką, žvaigžde?“ Geriau snaigė būsiu. Esu laimingas darydamas tai, ką darau, ir, jei tai džiugina kitus žmones, matyt, einu tinkamu keliu“, – sako iš Pasvalio į Vilnių atvažiavęs, Šiaulių universitete filosofijos mokslus krimtęs Jonas.

Vaikinas pasakoja jau dirbęs „Zip FM“, kai 2007-ųjų vasarą iš radijo stoties direktoriaus išgirdo pasiūlymą susirasti kolegą ir sukurti naujo tipo laidą.

„Pažinojau Rolandą, tad jam paskambinau“, – prisimena vaikinas.

Jo kolega Rolandas, gimęs ir užaugęs Vilniuje, atskleidžia, kad laidos pavadinimo ieškota vartant „Lietuvių kalbos žodyną“: „Mūsų laidos formatas labai skiriasi nuo kitų. Esame ne tik radijo balsai, bet ir personažai. Tai prideda gyvumo ir palengvina bendravimą su klausytojais.“

„Radistai“ – jaunimo kultūros dalis?

Anot Jono, „Radistai“ jau tapo jaunimo kultūros dalimi. „Patys to nenumanydami, tiesiog darydami, kas mums patinka, subūrėme didžiulį gerbėjų būrį, tapome savotiškais jų vedliais. „Radistų“ laidos filosofija – netradiciniais būdais pasiekti klausytojus, padaryti taip, kad klausydamiesi radijo jie jaustųsi lyg mūsų draugai ir visada šypsotųsi“, – tęsia Jonas.

„Savo klausytojams siūlome nemokamą pramoginį turinį“, – sako Rolandas. Jo kolega Jonas papildo: „Dar šypsenas, kurios nieko nekainuoja, bet daug nuperka.“

Anot vaikinų, „Radistai“ labiausiai žinomi kaip telefoniniai chuliganai. „Ne visi žmonės nori skambinti savo draugėms, giminėms ar mokytojams, todėl atsiunčia numerį mums, o mes jau atliekame sunkiąją dalį už juos. Todėl per radiją gali išgirsti tau pažįstamus žmones ir mūsų jiems sukurtas situacijas“, – teigia Rolandas.

Į klausimą, ar „Radistų“ laidai galioja radijo taisyklės, Jonas atsako: „Taisyklės visur yra. Be jų įsivyrautų anarchija, o tai atneštų visišką sunaikinimą. Chuliganai irgi turi ribas. Mes tiesiog esame netradiciniai – kitaip kalbame ir kitaip pristatome savo idėjas. Gal tai nauja kultūra? Nežinau. Tiesiog stengiamės nusimesti tradicinį radijo veidą ir žengti koja kojon su naujovėmis.“

Investuota ir laiko, ir pinigų

Rolandas pasakoja, kad iš pradžių laidos trukmė buvo 4 valandos, tačiau radijuje tekdavo praleisti dvigubai daugiau laiko.

„Prisidėdavo ir savaitgaliai. Sekmadienį jau vėl sukdavome galvas dėl laidos. Radijas buvo jaunas ir negalėjo skirti daug pinigų, todėl investavome savo lėšas kurdami logotipą, darydami fotosesiją tinklalapiui ir gamindami geresnės kokybės vaizdo medžiagą.

Laidoje „Radistai“ esame dviese su Jonu, vieną sezoną prie mūsų buvo prisidėjęs kolega Justinas Jankevičius. Užnugaryje dar yra visa „Zip FM“ komanda, kuri prisideda prie radijo turinio“, – tęsia Rolandas.

Jonas teigia, kad tikrieji „Radistai“ visada buvo ir bus jis ir Rolandas: „Mes esame „Radistų“ veidas ir balsas. Tiesa, idėjas ir projektus padeda įgyvendinti kolegos iš radijo. Pažinčių daugėja. Vieni mes tikrai nieko nenuveiktume, turime daug draugų, kurie padeda ir eina kartu.“

Vaikinas priduria didžiausią dalį į radijo laidą „Radistai“ investavęs kartu su Rolandu. „Radijo valdžia ilgai netikėjo mūsu idėjomis, iš dalies stabdė ir klausė, kam to reikia. Tad mes savo lėšomis dengėme sugalvotus vaizdo filmukus, išvykas, radijo džinglų kūrimą ir kitus dalykus, kurie, mums atrodė, bus įdomūs ir jaunimui.

Tai, ko gero, ir buvo sėkmę nešantis sprendimas, nes jei būtume paklausę valdžios, dabar, tikėtina, būtume tik radijo didžėjai. Pradžioje filmavome namų sąlygomis, o augant laidos reitingams jautėme, kad ir patys augame, tad sau kėlėme kartelę.

Viena naujausių mūsų vaizdo medžiagų jau nufilmuota kino kameromis, kuriomis filmuotas nuotykių filmas „Tadas Blinda. Pradžia“, – džiaugiasi Jonas.

Skaitymas skatina kūrybiškumą

„Radistas“ Rolandas mano, kad dirbant „Zip FM“ pirmiausia svarbu charizma ir draugiškumas: „Kiekvienas radijas, manau, turi skirtingus prioritetus, bet tu privalai būti komandos dalis. Aš esu įgijęs teisės išsilavinimą. Manau, pats diplomas nėra svarbus – svarbios įgytos žinios. O kuo jos platesnės, tuo geriau.“

Jono manymu, radijui reikia asmenybės. „O asmenybės formavimas prasideda ankstyvoje vaikystėje. Jei iki 20 metų tą asmenybę savyje ištobulinsi, tu tinki „Zip FM“. Ko gero, svarbiausias vaidmuo tenka knygoms. Nėra geresnio įrankio tobulinti vaizduotę, kalbą, kūrybingumą! Parodykite man neįdomų žmogų, kuris užaugo su knyga rankoje“, – šypsosi Jonas.

Per Vilniuje vykusią studijų parodą „Studijos 2013“ miniai sakytus žodžius vaikinai kartoja vėl: „Knygų skaitymas yra pagrindinis raktas į tobulėjimą!“ Jonas pripažįsta tai supratęs kiek per vėlai.

„Ir dabar vis susigalvoju kokių užduočių ir nuobaudų, jei, tarkime, per dieną bent 10 minučių nepaimu knygos į rankas. Studijuodamas filosofiją ir atradau knygas. Iki tol jos buvo numestos į šalį. Dabar moksleiviams vis patariu pasiimti įdomią knygą ir ją perskaityti. Patikėkite, ji jums duos labai daug!

Šiuo metu skaitau Halą Urbaną – jis labai motyvuoja, esu surinkęs daug gerų citatų, o vėliau jomis pasidaliju su klausytojais. Po truputį suprantu, kad norėčiau dažniau stovėti prieš auditoriją ir pasakoti pamokomas istorijas“, – prasitaria Jonas.

Nereikia bijoti klysti!

Pasak vaikinų, „Zip FM“ eteryje stresinių situacijų pasitaiko retai. „Gal dėl to, kad šis darbas įaugęs į kraują – jautiesi kaip namie, būdamas su artimaisiais. Visgi čia jau septyneri metai. Gal būtų streso, jei laida staiga pasikeistų ir taptų informacinė, pasakotų apie Europos fondus. Tuomet jau reikėtų specialaus pasirengimo. Kartais stresas jaučiamas, kai į svečius ateina žymūs žmonės, vaikystės idealai. Tai keistas, bet geras jausmas. Pas mus lankėsi Marijonas Mikutavičius, Martynas Starkus, Vytautas Šapranauskas, Artūras Zuokas ir kiti…“ – vardija Jonas.

Anot jo, patirtis įgyjama per klaidas: „Klaidos man lėmė sėkmę. Aš ir toliau klystu, bet jau kitu lygiu. Dėkoju gyvenimui, kad vis įmeta į neramius vandenis, kur sunku plaukti. Aš nenuskęstu, po truputį išmokstu plaukti vis geriau. Jei darai ką nors nauja ir jautiesi patogiai, nieko gero iš to nebus. Siekdamas šio to išmokti turi jaustis nepatogiai, turi būti ir klaidų.“

„Radistas“ prisipažįsta anksčiau bijojęs kalbėti viešai ir tai įveikęs per klaidas: „Iki šiol kartais jaučiuosi nepatogiai. Vaikystėje buvau uždaras, nemėgau atkreipti į save dėmesio, bet labai norėjau išmokti gražiai kalbėti ir kad mano kalbų klausytųsi daug žmonių. Štai toks paradoksas…“

Galvojantiems apie savo radijo laidos kūrimą ar kitą savarankišką veiklą Jonas linki: „Niekada nebijokite klausti! Visada užsirašinėkite savo mintis. Jos labai vertingos. Tik nemanykite, kad pakanka sugalvoti idėją. Svarbiausias žingsnis – ją įgyvendinti. Pradėkite veikti dabar!“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.