...

Veiklos nuoma ar finansinis lizingas: ką reikėtų žinoti?

Verslas

2021.05.21

Autorius: bzn start

Temos: .

Veiklos nuoma ar finansinis lizingas: ką reikėtų žinoti?

Ž. Samuolienė Asmeninio albumo nuotr.

Prieš perkant ar nuomojant transporto priemonę komercinei veiklai, rekomenduojama gerai susipažinti su skirtingų lizingo sutarčių rūšių, veiklos nuomos ir finansinio lizingo sąlygomis. Pasak lizingo bendrovės „Luminor lizingas“ vadovės Žydrūnės Samuolienės, veiklos nuomos sutartys Lietuvoje dar nėra labai populiarios, tačiau kai kuriais atvejais įmonės poreikiams gali tikti labiau nei finansinis lizingas.

Veiklos nuomos sutartis suteikia teisę įmonei už sutartą mokestį naudotis automobiliu ar kita transporto priemone tol, kol baigiasi sutartyje numatytas terminas. Panašiai kaip ir nuomojantis bet kokį kitą turtą, sutarčiai pasibaigus, automobilio nuomininkas privalo jį grąžinti savininkui.

Veiklos nuomos objektas nėra apskaitomas įmonės balanse. Išlaidos, kurias bendrovė išleidžia automobilio nuomai, yra priskiriamos veiklos sąnaudoms. Pasak Ž. Samuolienės, tokią paslaugą dažnai renkasi didelės tarptautinės įmonės. Tos, kurioms reikia daug transporto priemonių veiklai vykdyti, tad įsigyti nuosavus automobilius tiesiog neapsimokėtų. Apie 30 proc. visų bendrovės „Luminor lizingas“ veiklos nuomos sutarčių sudaro trumpalaikę transporto priemonių nuomos paslaugą teikiančios bendrovės. Jos nuomotus automobilius vėliau pernuomoja savo paslaugų naudotojams. Veiklos nuoma sudaro apie 15 proc. visų „Luminor lizingas“ sudarytų sandorių su verslo klientais. 

Finansinis lizingas suteikia daugiau alternatyvų

„Jeigu bendrovė nėra tikra, ar pasibaigus sutarties terminui norės tapti automobilio savininke ar ne, rekomenduojame geriau rinktis finansinio lizingo su likutine verte paslaugą. Ji suteikia teisę padengti likutinę automobilio vertę sutarties laikotarpio pabaigoje arba leisti turtą atpirkti buvusiam jo savininkui ar kitai trečiajai šaliai. Daugiau nei 70 proc. mūsų bendrovės sandorių su verslo klientais sudaro būtent finansinis lizingas“, – sako Ž. Samuolienė. 

Finansinis lizingas su likutine verte yra tokia lizingo rūšis, kai lizingo gavėjas per sutartą laikotarpį padengia dalį turto vertės. Sutarties laikotarpio pabaigoje galima pasirinkti, ar sumokėti likusią dalį, ar leisti už šį turtą sumokėti atpirkėjui. Apskaitos atžvilgiu toks lizingas prilygsta bet kokiai kitai paskolai. Finansiniu lizingu perkamas automobilis apskaitomas kaip bendrovės turtas. Sutartyje numatyta automobilio kaina įtraukiama į ilgalaikius bendrovės įsipareigojimus.

Finansinio lizingo sutartis gali būti sudaryta ir be likutinės vertės. Tokiu atveju mokamos didesnės lizingo įmokos, tačiau sutarties laikotarpio pabaigoje nereikia padengti likutinės sumos.

Svarbu įvertinti verslo poreikius

Finansinio lizingo paslauga taip pat suteikia teisę susigrąžinti pridėtinės vertės mokestį už visą komercinės paskirties turtą, o veiklos nuomos atveju PVM susigrąžinti galima tik nuo faktiškai sumokėtų įmokų.

Bendrovė „Luminor lizingas“ verslo klientams suteikia galimybę finansiniu lizingu įsigyti ir naują, ir naudotą transporto priemonę, tačiau veiklos nuoma gali būti pritaikyta tik naujoms transporto priemonėms įsigyti. 

„Dalis bendrovių vis dar sutapatina verslo nuomos ir finansinio lizingo sąlygas, tad norisi atkreipti dėmesį, kad šios dvi lizingo rūšys ir jomis įsigyto turto apskaita gerokai skiriasi. Jeigu bendrovė planuoja sutarties laikotarpio pabaigoje uždirbti iš transporto priemonės įsigijimo arba tapti jos savininke, verslo nuomos sąlygos jai netiks. Tačiau verslo nuoma praverčia tais atvejais, kai bendrovei reikia daug transporto priemonių ir įmonė neplanuoja pasibaigus nuomos terminui jų toliau naudoti savo veikloje“, – teigia Ž. Samuolienė.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.