...

Kviečia nepraleisti galimybės apsaugoti savo verslą pigiau

Verslas

2021.05.28

Autorius: Ieva Kniukštienė

Temos: , , .

Kviečia nepraleisti galimybės apsaugoti savo verslą pigiau

K. Vilkienė Asmeninio albumo nuotr.

Lietuvoje startavo projektas, skirtas mažoms ir vidutinėms įmonėms. Jo metu įmonės gali susigrąžinti 50 proc. prekių ženklų ir (ar) dizaino registracijos mokesčio ir 75 proc. intelektinės nuosavybės (IN) portfelio audito (IN išankstinės diagnozės) paslaugos mokesčio. Siekiant, kad galimybės pasiektų kuo daugiau verslų, birželio 4 dieną organizuojamas nemokamas nuotolinis seminaras, kuriame bus atsakyta į visus verslui aktualius klausimus.

Lietuvos Respublikos valstybinio patentų biuro (VPB) Pramoninės nuosavybės informacijos skyriaus vedėja Kristina Vilkienė atkreipia dėmesį, kad įmonės gana noriai naudojasi atsiveriančiomis galimybėmis, tačiau iškyla tendencingų klausimų, į kuriuos bus siekiama pateikti kuo tikslesnius atsakymus.

„Trumpo susitikimo su VPB, Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnybos (ESINT) atstovais ir advokate metu aptarsime, kaip tinkamai valdyti savo intelektinės nuosavybės objektus ir kokios galimos kompensacijos jų apsaugai. Kalbėti apie tai svarbu, nes neapsaugota arba nepakankamai apsaugota visa turima intelektinė nuosavybė gali būti viena iš verslo rizikų. Net ir vienas neapsaugotas intelektinės nuosavybės objektas gali tapti mažu akmeniu, apverčiančiu didelį vežimą. Ir kuo vežimas didesnis, tuo daugiau dėmesio jis gali sulaukti iš norinčiųjų pasinaudoti svetimu įdirbiu. Juolab pasinaudojant projekto suteikiamomis galimybėmis, verslas gali apsisaugoti daug pigiau“, – pasakoja K. Vilkienė.

Keletas etapų jau praėjo, dar du laukia

Projektas, pasak K. Vilkienės, vykdomas jau kurį laiką. Apžvelgiant sausio ir kovo mėnesių etapų rezultatus, matoma džiugi tendencija, kad vis daugiau verslų naudojasi šiomis galimybėmis.

„Per sausio mėnesio langą Lietuvos verslo subjektai pateikė 63 prašymus. O per kovą sulaukėme jau 123 prašymų, kuriais siekiama gauti kompensaciją padengti registravimo išlaidas dėl 130 ES prekių ženklų, 57 nacionalinių prekių ženklų Lietuvoje, 67 nacionalinių prekių ženklų kitose ES valstybėse, 27 Bendrijos dizainų ir 85 nacionalinių dizainų Lietuvoje. Daugiausia šia galimybe naudojosi MIKRO įmonės. Jos sudarė kiek daugiau nei 70 proc. visų pareiškėjų“, – duomenis atskleidžia pašnekovė.

VPB atstovė pastebi, jog priešaky dar liko du etapai, kurių metu verslai gali pateikti savo prašymus: liepos 1–31 d. ir rugsėjo 1–31 d. Taip pat, pasak jos, svarbu žinoti, kad dalyvauti gali ne tik įmonės, bet ir pavieniai asmenys.

„Prašymus kompensacijai skirti gali teikti ne tik visos mažos ir vidutinės įmonės, bet ir asmenys, dirbantys pagal verslo liudijimą ar individualios veiklos pažymą ar turintys ūkininko statusą, neatsižvelgiant į tai , ar šie subjektai yra PVM mokėtojai, ar ne“, – pabrėžia K. Vilkienė. 

Atsakingai pateikti reikiamus dokumentus

Viena dažniausiai pasitaikančių problemų, verslininkų klaidos pateikiant reikiamus dokumentus. Anot K. Vilkienės, labai svarbu informaciją pateikti laiku ir surinkti viską, ko yra prašoma.

„Pretenduoti galima į abi paslaugas. Įsitikinkite, kad turite VMI išduotą dokumentą, kad esate mokesčių mokėtojas, bei banko pažymą, patvirtinančią apie turimą sąskaitą kompensacijai gauti. Visus dokumentus pasiruoškite iš anksto, kad vėliau nepatirtumėte streso. Patvirtinimas kompensacijai grindžiamas kiekvieno iš projekto etapų biudžeto likučiu, tad dėl kompensacijos patartina kreiptis kuo anksčiau“, – rekomenduoja pašnekovė.

Ji priduria, kad gavus patvirtinimą dėl kompensacijos, paraišką prekių ženklui ir (ar) dizainui registruoti būtina pateikti per projekto nustatytą 30 dienų laikotarpį. 30 dienų termino būtina laikytis ir kreipiantis dėl turimos intelektinės nuosavybės išankstinio įvertinimo (IP Scan) paslaugos. Priešingu atveju patvirtinimas kompensacijai nebegalios. Pateikus paraišką prekių ženklui ir (ar) dizainui registruoti bei sumokėjus visus nustatytus mokesčius, VPB atstovė skatina nedelsti ir pateikti prašymą dėl sumokėtų mokesčių susigrąžinimo. 

Trumpa ir aiški informacija

Stebint augantį susidomėjimą projektais bei konstatuojant faktą, jog projekto vykdymas jau persirito į antrą pusę, matomas poreikis kuo plačiau informuoti verslo bendruomenę apie esamas galimybes. Dėl to trys ekspertės – VPB Pramoninės nuosavybės informacijos skyriaus vedėja Kristina Vilkienė, Advokatų kontoros „TRINITI JUREX“ advokatė bei patentinė patikėtinė Vilija Viešūnaitė ir ESINT atstovė Rasa Barauskienė – sujungė savo žinias bei patirtis į bendrą nuotolinį seminarą.

Seminaras apie Intelektinės nuosavybės portfelio valdymą ir kompensacijas vyks nuotoliniu būdu, birželio 4 dieną. Dviejų valandų renginys visiškai nemokamas, tad kviečiami visi, kuriems aktualu apsaugoti savo verslą bei sutaupyti.

„Kiekvienas verslas, kurdamas prekes ar paslaugas, savo verslo procesuose sukuria daugiau ar mažiau intelektinės nuosavybės objektų. Labai kviečiame juos tinkamai apsaugoti ir pasinaudoti dalies išlaidų kompensavimo galimybe“, – kvietimu sužinoti daugiau dalijasi K. Vilkienė.

Ekspertai

Kristina Vilkienė

Kristina Vilkienė

Pramoninės nuosavybės informacijos skyriaus vedėja / Valstybinis patentų biuras

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.