Kur gauti pinigų verslui ir kaip juos paskirstyti?

Verslas

2020.03.03

Autorius: Lukas Paškevičius

Temos: .

Kur gauti pinigų verslui ir kaip juos paskirstyti?

Asmeninio albumo nuotr.

Pradėjus mąstyti apie verslo steigimą, susiduriama su klausimais ne tik apie potencialią idėją, būsimus klientus, rinkodarą, bet ir apie finansus. „Kai planuojate verslą, pasižiūrėkite, kad jums labiau reikėtų apyvartinių pinigų, tačiau nereikėtų investicinių. Nesakau, kad investicinių pinigų neįmanoma rasti, tačiau reikia susitaikyti su tuo, kad reikės sudėtingų verslo planų, kantrybės įtikinėjant kredituotojus ar investuotojus, kad esate patikrinę savo verslo koncepciją“, sako „Noviti finance“ vadovas ir įkūrėjas Linas Armalys.

Pinigai ateina su tam tikru sandoriu

Pradėdamas pokalbį L. Armalys teigia, kad informacija apie verslo finansavimo strategijas dažnai yra pasikartojanti ir tik nežymiai keičiasi, tačiau Lietuvoje vis dar gili problema, kad verslininkai turi nepakankamai žinių apie finansus ir jų valdymą: „Mūsų šalyje vis dar yra nemaža problema, jei mes kalbame apie finansinį edukavimą. Tik ką verslą pradėję ar norintys jį atsidaryti asmenys vis dar turi nepakankamai finansinio raštingumo žinių. Ir jei mokykloje ar universitete būtų daugiau pasakojama apie tai, tuomet klausimų kiltų mažiau arba jų išvis nebūtų.“

Įmonės vadovas sako, kad pirmiausia reikėtų aiškiai apsibrėžti, ko norima, ir užduoti pačiam sau tinkamus klausimus: „Pirmiausia verslą rekomenduočiau pradėti su kuo mažesnėmis investicijomis. Siūlau nepradėti verslo planavimo nuo klausimo, iš kur aš gausiu pinigų. Bet pradėkite nuo to, kiek man reikia pinigų. Tai yra esminis klausimas. Šaltinių, kur gauti lėšų, šiomis dienomis yra gerokai daugiau nei anksčiau, bet jei pradėsite nuo netinkamo klausimo, galite atsidurti vengtinose situacijose.“

Pašnekovo teigimu, pinigai visuomet ateina su tam tikru sandoriu: „Jei kalbame su investuotojais ir ieškome jų pinigų, tuomet jie greičiausiai norės jūsų įmonės dalies. Jei diskutuojame apie dotacijų panaudojimą, tuomet kuo mažiau reikės pinigų, tuo platesnis bus instrumentų spektras, kuriuos reikės panaudoti. Jei kalbame apie paskolas, tuomet kuo mažiau reikės pinigų, tuo mažiau reikės išleisti ir palūkanoms. Jei reikia mažiau finansų startuoti, vadinasi, turėsime santaupų nenumatytiems įvykiams, o tai naujam verslui prideda lankstumo.“

Rasti apyvartinių lėšų yra lengviau nei investicinių

„Noviti finance“ įkūrėjas pasakoja, kad rasti finansų, kurių prireiks, norint įsigyti ilgalaikį turtą, yra sudėtingiau nei tam, kas būtų susiję tiesiogiai su pardavimais: „Kai planuojate verslą, pasižiūrėkite, kad jums labiau reikėtų apyvartinių pinigų, tačiau neprireiktų investicinių. Jei reikia finansų, kad galėtumėte investuoti į įrenginius, patalpų įsigijimą, tokių pinigų gauti sudėtingiau nei apyvartinių, tokių, kurių jums reikia tam, kad galėtumėte parduoti daugiau.

Daug geresnė situacija, jei startavote su minimaliomis investicijomis, turite patvirtintą verslo koncepciją ir paklausą, kuri privalo būti patenkinta. Jei paklausa viršys jūsų turimos prekės likučius, jums reikės daugiau apyvartinių lėšų, norint tą prekę atsivežti ar ją pagaminti ir parduoti daugiau. Tokių pinigų jūs gausite gerokai lengviau iš bet kokio šaltinio, į kurį kreipsitės – sulauksite pagalbos ir iš investuotojų, ir iš kredituotojų. Nesakau, kad investicinių pinigų neįmanoma rasti, tačiau reikia susitaikyti su tuo, kad reikės sudėtingų verslo planų, kantrybės įtikinėjant kredituotojus ar investuotojus, kad esate patikrinę savo verslo koncepciją. Taigi situacija, kada jau parduodate prekes, yra paklausa, kuri laukia paslaugos ar produkcijos ir galite uždirbti, yra geresnė, nes ir kredituotojai, ir investuotojai į jus žiūri visai kitaip, abiem pusėms diskusija tampa lengvesnė.“

Pasirinkite tinkamą kredituotoją

„Kai jau suskaičiavote, kiek jums reikės pinigų, susimažinote poreikį, tikėtina, kad startuosite su minimaliomis lėšomis ir finansavimas remiasi į apyvartinių lėšų poreikį. Tuomet yra keli būdai, jei jums reikalingas finansavimas: galite pasinaudoti dotacijomis, bet atsitinka taip, kad naujos įmonės neatitinka kriterijų, tokiu atveju neverta nusivilti, nes yra dar daugybė kitų variantų. Turime bankus, alternatyvius kredituotojus, P2P platformas“, – sako L. Armalys.

Pašnekovas pasakoja, kad kredituotojų rinkoje yra labai daug, todėl svarbu žinoti, kokios pinigų sumos verslininkas nori ir tik tuomet eiti pas tokį, kuris dirba tame pačiame sektoriuje ir su tokiomis pat teikiamomis sumomis: „Jei jūs esate kavinė, jums reikia terasai 8 tūkst. eurų, tokiu atveju neverta eiti pas kredituotoją, kuris teikia šimtatūkstantines paskolas, reikia atsirinkti, kas dirba su tokio pat dydžio paskolomis, kurių verslui tuo metu reikia.“

Neužsikabinkite už vieno kainodaros elemento

„Kitas galimas būdas gauti lėšų yra kredito unijos. Jų rinkoje yra labai įvairių, galite pamatyti tokių, kurios fokusuojasi į žemdirbius, į paskolas su nekilnojamuoju turtu, ir tokių, kurios sėkmingai dirba su kitais produktais. Tas pats yra ir su alternatyviais kredituotojais ar bankais. Jie turi tam tikrų aspektų, į ką kreipiamas dėmesys. Negaiškite laiko, nes visos rinkos nepereisite, ji yra didžiulė, tad atsirinkite tuos, kurių jums labiausiai reikia ir kurie yra specializuoti būtent jums“, – pataria L. Armalys.

Jis pabrėžia, kad skirtingus variantus gavę verslininkai nepamirštų, jog labai svarbu priimti ne pirminį, tačiau palaukti visų atsakymų ir palyginti atsiųstus skirtingus pasiūlymus: „Kreipdamiesi paskolos ir gavę atsakymus, stenkitės palyginti kelis variantus, vertinkite vieną, mano manymu, svarbiausią dalyką – suminę paskolos kainą. Žinokite, kad kredituotojai yra skirtingi ir jų sąlygos bei kainodaros ne tokios pačios. Tai reiškia, kad vieni naudos palūkanas, kiti sutarties išdavimo, draudimo ar administravimo mokesčius. Todėl rinktis ir lyginti pagal vieną dydį yra neprotinga. Vieni klientai lygina metinę pabrangimo normą, galima žiūrėti ir į tokį dydį.

Kredito kaina

Kitas dydis galėtų būti suminės kredito išlaidos, rodančios, kiek iš viso, sudėjus visas išlaidas, kainuos kreditas. Tokie rodikliai jums leis lyginti obuolį su obuoliu. Nepamirškite įsivertinti ir kitų papildomų išlaidų, kurios yra susijusios su kredito gavimu, pavyzdžiui, jei imate paskolą su NT užstatu, įsivertinkite, kiek reikės išleisti notarams, turto vertinimui, hipotekai, kiek tai atims jūsų laiko. Kai kada tai gali būti verta, jei imate didelę paskolą, kai kada ne, nes fiksuotos išlaidos sudarys didžiąją dalį viso kredito išlaidų. Neužsikabinkite už vieno kainodaros elemento, nes kredituotojai puikiai išmano savo potencialių klientų silpnąsias savybes.“

Kredituotojas pasakoja, kad jam yra tekę matyti skirtingo tipo rinkos dalyvių, kurie pateikia tam tikrus elementus ir žino, kad potencialūs klientai gali tik vienam iš jų skirti dėmesį, tačiau vėliau pamatoma, kad vienas rodiklis yra gerokai sumažintas, o begalė kitų padidinti.

Nauji verslai pradedami lyg išlošus loterijoje

L. Armalys atskleidžia, kad yra matęs verslų, kurie savo veiklą pradeda neoptimaliai, skiria dėmesį prabangiai patalpų nuomai, automobiliams, kitoms prabangos prekėms, kurios neprisideda prie verslo pajamų srauto. Jis sako, kad, užuot žiūrėjus į prabangą, reikėtų sutelkti dėmesį į kokybės ir kainos santykį: „Taip, galima bandyti save teisinti, kad naujas automobilis rečiau genda, tačiau reikia žiūrėti ne į prabangą, o stebėti kokybės ir kainos santykį. Kartais atrodo, kad žmonės naujus verslus pradeda taip, lyg būtų ką tik išlošę loterijoje. Jie leidžia pinigus neefektyviai, nemoka paskirstyti jų srautų.“ Eksperto nuomone, reikėtų dažniau užduoti sau klausimą: „Kam išleisti daugiau, jei galima mažiau?“

Pokalbio pabaigoje pašnekovas pradedantiesiems verslininkams linki pasirinkti rinkoje matomą problemą ir sukurti jai patį efektyviausią sprendimą: „Būkite orientuoti į efektyvumą, raskite rinkoje matomą problemą ir ją spręskite, neabejotinai tai bus ir socialiai atsakinga, ir pelninga.“ 

Ekspertai

Linas Armalys

Linas Armalys

Vadovas / „Noviti finance”

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.